" />

Bakan Pakdemirli açıkladı: Hayvansal gıdaya teknolojik takip

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, veteriner tıbbi ürünler için bu yıl hayata geçirilen e-Reçete ve İlaç Takip sistemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Halk sağlığını korumak için kurdukları sistemle ilaç kullanımından kaynaklı 'gıdada kalıntı riski'ni her aşamada izlediklerini belirten Pakdemirli, "Kalıntı riski bulunan hayvanların kesimhaneye sevkini, süt, yumurta gibi ürünlerin pazara arzını engelliyoruz" dedi.

Bakan Pakdemirli açıkladı: Hayvansal gıdaya teknolojik takip
banner200
banner217

Söz konusu sistemle çiftlikten sofraya güvenilir gıda için önemli bir adım attıklarını belirten Pakdemirli, halk sağlığı için kurulan sistem sayesinde ilaç kullanımından kaynaklı gıdada kalıntı riskini her aşamada izlediklerini, kalıntı riski bulunan hayvanların kesimhaneye sevkini veya süt, yumurta gibi uygunsuz ürünlerin pazara arzını engellediklerini söyledi. Pakdemirli, birbirine entegre bu uygulamaları, veteriner hekimler ve eczacıların ücretsiz olarak hizmetine sunduklarına dikkati çekerek, şimdiye kadar e-Reçete Sistemi'ne 16 bin 782 veteriner hekim, İlaç Takip Sistemi'ne de 10 bin 613 veteriner hekim ile 25 binden fazla eczacıyı kaydettiklerini bildirdi.

MEZBAHAYA GÖTÜRÜP KESTİREMİYORSUNUZ

Sistemin işleyişine ilişkin de bilgi veren Pakdemirli, "Bir işletmedeki hayvanları muayene eden veteriner hekim, hasta hayvanı kulak küpesine göre sistemden işaretliyor, yazması gereken ilaçları elektronik ortamda reçete ediyor. Sistemde hayvanın yazılan ilaçtan ne zaman arınacağı, etinin ve sütünün ne zaman kullanılabilir hale geleceği gösteriliyor. İlaç kalıntısı geçmeyen bir hayvanı isteseniz de mezbahaya götürüp kestiremiyorsunuz. O hayvan kulak küpesinden kontrol edildiğinde ilaç kalıntısı olduğu ortaya çıkıyor" ifadelerini kullandı.

SEMBOLİK HEDİYE VERİLECEK

Pakdemirli, veteriner hekimin, rastladığı ihbarı zorunlu hastalıkları da sisteme kaydettiğini vurgulayarak, hastalık sisteme girildiği anda en yakın ilçe teşkilatındaki personelin hızla işletmeye giderek, gerekli müdahaleyi yaptığını dile getirdi. Böylece hastalığın yayılmasının hemen önüne geçildiğini belirten Pakdemirli, "Bugüne kadar veteriner hekimler tarafından sisteme 171 adet ihbarı zorunlu hastalık kaydedildi. Sistemde şu ana kadar 1 milyonu aşkın e-reçete düzenlendi. e-reçete düzenlenen hayvan sayısı 11 milyonu, reçete edilen ilaç sayısı 35 milyonu geçti. Geçtiğimiz hafta içinde bir milyonuncu e-reçeteyi Kocaeli'de görev yapan bir veteriner hekim düzenledi. Kamil Şeker isimli veteriner hekimi sembolik hediyelerle ödüllendireceğiz ve tebrik edeceğiz." dedi.

DİĞER HAYVANLAR DA SİSTEME KAYDEDİLİYOR

Pakdemirli, büyükbaş, küçükbaş ve kanatlıların yanı sıra kedi, köpek ve sahipli atların da muayene edildikçe sisteme kaydedildiğini belirterek, “Dünyada bu kadar kapsamlı bir uygulama daha yok, örnek olabilecek bir çalışma. Bu sistemle amacımız, vatandaşımızın sağlıklı hayvansal gıdaya ulaşımını ve onun takibinin yapılmasını sağlamaktır. Sistemle hayvanın nerede nasıl tedavi edildiğini kayıt altına alıyoruz. Hayvan hastalıklarında kullanılan bütün ilaçları izleyebiliyoruz ve ilaç tüketimini kontrol altına alıyoruz. Bu şekilde, hastalıklar ve ilaç kullanımına ilişkin veri tabanı oluşturuyoruz. Şap ve şarbon gibi ihbarı mecburi hastalıklara anında müdahale edebiliyoruz."

Vatandaşların da bilgisayar ya da cep telefonlarından HaySag ve BİP uygulamasıyla hayvanın kulak küpesi bilgilerini girerek, hayvansal gıdada ilaç kalıntısı olup olmadığını sorgulayabileceğine işaret eden Pakdemirli, uygulamanın, Bakanlığın hayvan kayıt bilgi sistemleri, vatandaşlık kayıt bilgi sistemi, vergi kayıt bilgi sistemi, Sağlık Bakanlığı ilaç veri tabanı, Türkiye Jokey Kulübü yarış atı kayıt sistemi gibi veri tabanlarıyla da entegre olduğunu bildirdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 2 yıl Önce

Sen önce şu teşkilatını bir düzelt. Durmadan atıp tutuyorsun. Açıklama bombardımı artık alışkanlık haline geldi anlaşılan.

Liyakat Ehliyet Sadakat
Liyakat Ehliyet Sadakat - 2 yıl Önce

Müthiş bir proje.

Buda mı gol değil!!
Buda mı gol değil!! - 2 yıl Önce

Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz.

Sistem
Sistem - 2 yıl Önce

Bu sistemi kim tasarlamış ise çok zeki birisi olduğu çok açık ve net.

Yerli  Akıl
Yerli Akıl - 2 yıl Önce

İnsanımıza fırsat verildiğinde neler yapabileceğimizi gösteren, dünyanın örnek alacağı bir iş olmuş. Artık Avrupa bize uyum sağlamaya çalışsın.

güzel bir gelişme
güzel bir gelişme - 2 yıl Önce

Üzerinde epey emek ve zaman harcanmış bir çalışma gibi görünüyor. Kısa zamanda hazırlanıp, göz boyamakta kullanılan bir proje gibi durmuyor. Her ayrıntısını düşünülmeye çalışılmış. bazı konularda aşka gelinip biraz abartılmış gibi. Ama uygulama sırasında zamanla daha bir şekillenir. Hayvan sağlığı ve hayvansal gıdaların hijyeninda antibiyotik ve diğer veteriner ilaç kalıntıları riskini önlemede yararlı olabilir. teoride gayet iyi ama uygulamada ne kadar başarılı olacağını ilerleyen yıllarda sahada göreceğiz. neticede bu işler böyle zaten. bakanlıkta bu konuda ilgili veteriner hekimleri çalışmalarından ötürü tebrik ederim.

Denetim
Denetim - 2 yıl Önce

Ülke içi denetim iyi güzelde yerli üreticinin hayvanına itallerden kesim sırası gelse yurt dışından gelen ihalesiz et lerde kontrol edilmiştir inş.

Emeği geçenlere Teşekkürler
Emeği geçenlere Teşekkürler - 2 yıl Önce

Öncelikle emeği geçen herkese teşekkürler. Geç bile kalınmış bir proje. Bir sistemin iyi olması girilen verilerin doğru ve düzgün olmasın bağlı. İnşallah meslektaşlarımız tarafından doğru veri girişi yapılır.


banner151

banner251