" />

Bakan Fakıbaba: Ucuz et çalışmaları devam ediyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kıymanın 29 liradan, kuşbaşının 31 liradan satışa sunulması için gerekli çalışmaların yapıldığını belirtti. Fakıbaba, " Normalde 23,80 liradan almış olduğumuz karkas'ı yerli besicilerden 25 liraya çıkardık. Bir taraftan halkımıza ucuz et verirken, bir taraftan üreticilerimize destek sağlıyoruz" dedi.

banner255
Bakan Fakıbaba: Ucuz et çalışmaları devam ediyor
banner200

Tunus'ta düzenlenen Uluslararası Tarım, Tarım Makineleri ve Balıkçılık Fuarı'na (SIAMAP 2017) katılan Bakan Fakıbaba, vatandaşa uygun fiyatlı et satışına ilişkin çalışmalar kapsamında Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) istekli marketlerden fiyat teklifleri aldığını hatırlattı. Fakıbaba, "Kıymanın 29 liradan, kuşbaşının 31 liradan satışa sunulması için gerekli çalışmaları yaptık. Bugün yarın firmalar da belli olur" dedi.

DAR GELİRLİ VATANDAŞIN ET İHTİYACI KARŞILANACAK

Fiyatların kesin olduğunu ve gelen tekliflerin değerlendirilmesinin ardından Türkiye'nin 81 ilindeki satış noktalarında bu fiyattan satış yapmayı taahhüt eden zincir marketlerin isimlerini açıklayacaklarını belirten Fakıbaba, "Amacımız, dar gelirli vatandaşların protein ve et ihtiyacını karşılamak. Ama bu arada da üreticilerimizi korumak. Normalde 23,80 liradan almış olduğumuz karkas'ı yerli besicilerden 25 liraya çıkardık. Bir taraftan halkımıza ucuz et verirken, bir taraftan üreticilerimize destek sağlıyoruz." diye konuştu.

HEM KASAPLAR HEM ÜRETİCİ MUTLU OLACAK

Fakıbaba, ortaya konan çalışmanın vatandaşların tümünü memnun edeceğini dile getirirken şu ifadeleri kullandı: "İnanıyorum ki hem üreten hem bu işle uğraşan kasap arkadaşlarımız hem de tüketen 80 milyon halkımız bu işten mutlu olacaklardır. Niyetimiz iyi, Allah da bize yardım ediyor. Hem gıdada hem tarımda hem hayvancılıkta geleceğimiz noktalar belli. Kısa, orta ve uzun vadede neler yapacağımızı da halkımızla paylaşacağız. Bu kısa vadede olan bir gelişme. Çünkü dar gelirli gruplar et alamıyor. Ama ben bundan sonra daha rahat alacaklarına inanıyorum. Bu, Türkiye'nin her noktasında geçerli olacak. Biz hazırız, kısa bir süre sonra satışların başlamasını umuyorum."


TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251