Bakan Fakıbaba: Türkiye tahıl merkezi haline gelecek!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye'nin çok ciddi bir tahıl ambarı ve gıdanın merkezi haline geleceğini söyledi.

Bakan Fakıbaba: Türkiye tahıl merkezi haline gelecek!
banner200
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Türkiye Ziraat Odaları Birliğinin (TZOB) desteğiyle Bakanlıkta "Dünya Gıda Günü" etkinliği düzenlendi. Fakıbaba, burada yaptığı konuşmada, bu sene Dünya Gıda Günü temasının "Göçün geleceğini değiştirin, gıda güvenliğine ve kırsal kalkınmaya yatırım yapın" olduğunu söyledi.

Türkiye'nin yaklaşık 3,5 milyon mülteciye ev sahipliği yaptığını hatırlatan Fakıbaba, "Birleşmiş Milletler rakamlarına göre yaklaşık 66 milyon insan zorla yerinden edilmiştir. Bunların yüzde 26'sı ülkemizin bulunduğu coğrafyada misafir edilmektedir. Mültecilerin önemli bir bölümünü Suriye, Afganistan ve Güney Sudan olmak üzere üç ülkenin vatandaşları oluşturmaktadır. Türkiye, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Suriye krizi mağdurları için ilk günden itibaren din, dil, ırk ayrımı yapmadan 'açık kapı politikası' uygulamıştır." diye konuştu.

16 BİN ÇİFTÇİYE HİBE DESTEĞİ SAĞLAYACAĞIZ

Fakıbaba, kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçilere 30 bin liraya kadar hibe ödenmesi yaptıklarına işaret ederek, geçen sene yaklaşık 15 bin genç çiftçiye 450 milyon lira hibe verildiğini bildirdi.

Bu yıl da 16 bin genç çiftçiye 483 milyon lira hibe desteğinin sağlanacağını dile getiren Fakıbaba, şu ana kadar 330 milyon lira hibe ödemesi yapıldığını aktardı.

Fakıbaba, Türkiye'nin gıda üretimini artırdığında dünyada çok önemli bir yerde olacağının altını çizerek, şöyle devam etti:

"Toprağımızı suyla ve çiftçimizi bilgiyle donatırsak Türkiye çok ciddi bir tahıl ambarı ve gıdanın merkezi haline gelecektir. Ayrıca gıdada israf tüm dünya için çok önemli bir konu. Allah'ın izniyle bilinçli bir şekilde daha fazla sağlıklı gıda üretirsek ve israfı önlersek açlıktan ölüm oranlarını azaltacağımıza inanıyorum."

Fakıbaba, Bakanlığın özellikle küçük çiftçileri destekleyen projelerinin olacağını söyledi.

YOKSUL NÜFUS KIRSAL ALANLARDA YAŞIYOR

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ise gıdanın dengeli dağıtılması ve israfın en aza indirilmesiyle açlığın ortadan kaldırabileceğini belirterek, "Dünyamızda 815 milyon aç ve yetersiz beslenen insan var ama 682 milyon da obez insan olduğunu unutmayalım." ifadesini kullandı.

Gıdaya erişimin her geçen gün güçleştiğine değinen Bayraktar, uzmanlara göre son 8 bin yılda tüketilen gıdanın bundan sonraki 40 yılda bitirileceğinin tahmin edildiğini söyledi.

Bayraktar, dünyada yoksul ve gıdaya erişimde zorluk yaşayan nüfusun yüzde 75'inden fazlasının kırsal alanlarda yaşadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu durumdaki kişiler ve aileler, ekonomik nedenlerle yoksulluktan kurtulmak için başka bir çare bulamadıklarından kırsaldan göç etmektedir. Bu durum, çok boyutlu bir kalkınma yaklaşımını ve çok sektörlü kamu politikalarını gerekli kılmaktadır. Kırsal göçün nedenleri, tarımın genel dezavantajlı özelliğinden kaynaklanmakta ve diğer sektörlerle arasındaki fırsat eşitsizliğine dayanmaktadır. Özellikle yoksulluğun fazla, gelirin diğer sektörlere göre daha düşük olması ve sosyal güvenlik sorunu, göçün nedenleri arasında yer almaktadır."

Açılış konuşmalarının ardından Dünya Gıda Günü kapsamında belirlenen tema çerçevesinde faaliyet gösteren başarılı çalışmaları yürüten kişi ve kuruluşlara ödülleri verildi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
hey gidi hey
hey gidi hey - 4 yıl Önce

bakan neyine kime güvenerek bunu diyebiliyor hayret ediyorum. bilinçli üretim yapalım demiş. yahu geçtim çiftçinin bilinçli olmasını geçen tarla araştırma daire başkanı diye bir adamla tanıştım. adam koy kenara tahılı kendini bilmekten aciz ya. bir de sorduk en yetkili oymuş. hayatta etkisi olmayan adamlara bakanlıkta yetki vermissin bakan bey. neyin merkezi olacaksın.

- 4 yıl Önce

20 yıldır bu bakanlığın içindeyim herkes il müdürü ve enstitu müdürlerinden şikayetci. Kimse iş bilmio. Yetki verilen adamlar iş bilmiyo iş bilen personeli de kurumdan uzaklaştırıyor. Memleket tahıl merkezi olur mu bilinmez ama bakanlık ve taşra teşkilatları bildiğin mobbing merkezi

banner151

banner251