Bakan Fakıbaba: Tarımsal hasılada Avrupa birincisiyiz!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, tarım sektörünün daha da büyümesi ve gelişmesi için aralıksız çalışacaklarını söyledi.

banner255
Bakan Fakıbaba: Tarımsal hasılada Avrupa birincisiyiz!
banner200

Bakan Fakıbaba, TÜİK tarafından açıklanan üçüncü çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla (GSYH) rakamlarıyla ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yaptı:

"2017 yılında bir önceki yılın aynı dönemlerine göre; 1. çeyrekte yüzde 3,1, 2. çeyrekte yüzde 4,8 büyüyen tarım sektörü, bugün TÜİK tarafından açıklanan 3. çeyrek verilerine göre yüzde 2,8 büyüme gösterdi. Böylece 2017 yılı ilk 9 aylık verilere göre yüzde 3,3 büyüme gösteren tarım sektörü, Türkiye'nin toplam büyümesine yine katkı sağlamış oldu.

SON 14 YILDA TARIM GELİŞİYOR

Son 14 yılın 12'sinde büyüme gösteren tarım sektörü sürdürülebilir büyüme ve gelişme sürecine devam ediyor. Sektörün son 14 yıldaki büyüme trendinde, özelikle tarımsal alt yapının güçlendirilmesine yönelik yatırımlar, üretim kapasitesi ve teknoloji kullanımındaki gelişmelerin etkili olduğunu görüyoruz. Özellikle Hükümetlerimiz döneminde sektördeki yapısal sorunların çözümü, üretici gelirlerinin yükseltilmesi ve kırsal alanların kalkındırılması amacıyla birçok projeyi hayata geçirdik. Bu projeler ve destekler, tarımsal üretimde yeterliliğimizin güçlenmesine ve tarımsal hasılamızın artmasına önemli katkılar sağladı.

TARIMSAL HASILADA BİRİNCİYİZ!

Tarımsal Gayrisafi Hasılamız ise 2017 ilk 9 aylık dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artarak 137 milyar TL olarak gerçekleşti. Tarımsal büyüme ve hasıladaki gelişmeler ile ülkemiz Avrupa'da ve dünyada önemli bir seviyeye ulaşmıştır. Tarımsal hâsıla olarak Fransa, İtalya ve İspanya'nın arkasından Avrupa'da 4. sırada iken, 2005 yılından itibaren 1. sıradaki yerimizi koruyoruz.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak, tarım sektörünün daha da büyümesi ve gelişmesi için, başta üreticilerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımızla birlikte çalışmalarımız aralıksız devam edecektir."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
tarımsal hasila
tarımsal hasila - 3 yıl Önce

sayın bakanım şu hasıla hesabını nasıl yaptığınızı bir toplantı yapıp anlatırsanız çok memnun oluruz.toprak miktarı çiftçi sayısı ve üretilen bitkisel ve hayvansal ürün miktarı nüfusa ve ve tarımsal araziye oranı ne.mesela Hollanda ile bir karşılaştırmak miktar olarak yoksa fiyat olarak karsilastirirsaniz misal Bulgaristan'a yonca 400 TL bizde 900 TL et orda 10 TL bizde 45 TL tabiki hasılatı birinci olursunuz yazık 15 yıldır aynı terane bakanlar değişiyor bu değişmiyor

banner151

banner251