Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, tarımsal faaliyetlerde üniversiteler, sivil toplum örgütleri, üretici örgütleriyle birebir hareket edeceklerini söyledi.

" />

Bakan Fakıbaba: Rektör ve dekanlarla görüştü

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, tarımsal faaliyetlerde üniversiteler, sivil toplum örgütleri, üretici örgütleriyle birebir hareket edeceklerini söyledi.

Bakan Fakıbaba: Rektör ve dekanlarla görüştü
banner200
banner217

Bakan Fakıbaba, bazı üniversitelerin rektörleri ve dekanlarıyla TİGEM Sosyal Tesisleri'nde bir toplantı gerçekleştirdi. Bilim insanlarıyla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Fakıbaba, gıdada ve tarımda son yıllarda başarılı gelişmeler yaşandığını ve bu süreçte diğer paydaşların yanı sıra üniversitelerle işbirliği içerisinde hareket edilmesinin de etkisinin olduğunu söyledi.

ÜNİVERSİTELERLE BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ

Tarımsal üretimimizin artırılması ve gıda güvenilirliğinin sağlanması noktasında üniversitelerdeki ziraat fakülteleri ve veterinerlik fakültelerinde akademik görüşlere önem verdiklerini söyleyen Fakıbaba “Tarımda ve hayvancılıkta bilginin öncülüğünde, bilimle beraber yürümek bakımından üniversiteler önemli. Üniversiteler, tarımda, sanayide, siyasette, yani her alanda birikimlerini toplumla, üreten kesimle, idarecilerle paylaşmalıdırlar. Sizlerin birikimlerinizi, gıda, tarım ve hayvancılık sektörümüze ne kadar yansıtabilirsek o oranda daha sağlıklı, kaliteli ve verimli bir üretim gerçekleştirebiliriz. Bilgiyi, teknolojiyi, insan kaynağımızı, kaynaklarımızı çok iyi değerlendirmek zorundayız. Dünya piyasalarında rekabet edebilmenin, tarımda, hayvancılıkta var olabilmenin çıkış yolunun bu şekilde olacağını düşünüyorum" dedi.

ORTAK PROJELER ÜRETECEĞİZ

Toprağın su ile, çiftçinin de bilgi ile buluşturulmasının gayreti içerisinde olduklarını kaydeden Fakıbaba, artık il ziyaretlerinde üreticilerle gerçekleştirdikleri programlarda mutlaka ziraat fakültesi ve veteriner fakültesindeki bilim insanlarının da bulunmasının faydalı olacağını belirtti. Fakıbaba, “İllerde, tarım ve hayvancılıkla ilgili dinamiklerin bir araya gelmesi lazım. Çünkü toprağın korunmasında, sulamanın yapılmasında, gübrelemede, tohumun toprağa atılmasında, bitkinin gelişim sürecinde, hayvan yetiştiriciliğinde, yani tarımsal üretimin tüm aşamalarında bilimin sunduğu imkânlardan faydalanmamız gerekiyor. Bakanlık olarak yürütmüş olduğumuz tarımsal faaliyetlerimizde üniversiteler, sivil toplum örgütleri, üretici örgütleriyle birebir hareket edip onlarla beraber ortak projeler üreteceğiz. Bilimin öncülüğünde ülkemizi daha üretken ve daha müreffeh kılabiliriz" ifadelerini kullandı.

Tarımsal sulamada su israfının önüne geçmek ve vahşi sulamayı sona erdirmek için modern basınçlı sulama sistemlerine ciddi oranda destek verdiklerinin altını çizen Fakıbaba, sulama ile arazi toplulaştırma çalışmalarının koordineli bir şekilde yürütülmesinin önemine vurgu yaptı.

Toplantıya katılan rektörler ve dekanlar, böyle bir görüşmenin tertip edilmesinden dolayı duydukları memnuniyeti ifade ederek, Bakanlığın üreticilerle üniversiteleri bir araya getirmesine dönük yürüttüğü süreci yakından takip ettiklerini ve bu süreçte bilimsel anlamda her tür katkıyı vermeye hazır olduklarını belirttiler.

Toplantıya, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A.Haluk Özen, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Belgin Sarımehmetoğlu, Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergin Dursun katıldı.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Sayın Bakan çok güzel söylüyor da bakanlıkta bir kenara ittikleri yüksek lisans ve doktoralı personelin ne iş yaptığına baksın. Teşkilattaki niteliklo eleman sayısı sanıldığından fazla. Konu mevcut idareciler

Asıl Muhatap
Asıl Muhatap - 3 yıl Önce

Sayın Bakanım, Üniversitelerden illa bir muhatap arıyorsanız AnkaraÜniversitesi Ziraat Fakültesinin bir önceki dekanı Gökhan SÖYLEMEZOĞLU'nu muhatap alın. Dİğerlerinden verim alamazsınız. Boşuna uğraşmayın.

banner151

banner251