Bakan Fakıbaba’nın özeleştirisi ortalığı karıştırdı!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın dün partisinin Şırnak İl Başkanlığında düzenlenen siyaset akademisinde yaptığı özeleştiri ortalığı karıştırdı. Bakan Fakıbaba'nın özeleştirisi bazı gazeteler tarafından 'Halk alternatif aramaya başladı' şeklinde haber yapılırken, sosyal medyada da tartışma konusu oldu. Bakanlıkta konuyla ilgili bir açıklama yaparak özeleştirinin çarpıtıldığına dikkat çekti.

Bakan Fakıbaba’nın özeleştirisi ortalığı karıştırdı!
banner200

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından, Bakan Fakıbaba'nın, dün partisinin Şırnak İl Başkanlığında düzenlenen siyaset akademisinde yaptığı özeleştirisinin, bazı yayın organlarında 'Halk bizden yüz çevirdi' şeklinde haber yapılması üzerine bir açıklama yapıldı.

Konuyla ilgili olarak Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, Fakıbaba'nın dün Şırnak'ta AK Parti Şırnak İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Siyaset Akademisi'nde yaptığı konuşmanın, bir haber ajansı tarafından 'Bakan Fakıbaba Şırnak'ta özeleştiri yaptı' başlığıyla, Bakan'ın sözlerinin sadece bir kısmına yer verilerek haberleştirilmesi üzerine bazı internet medyasında ve bugünkü bazı gazetelerde konunun bu minvalde çarpıtılarak kullanıldığı kaydedildi.

Fakıbaba'nın konuşmasında, sorumluluk sahibi bir devlet adamı ve o bölgenin hassas bir insanı olarak geçmiş yıllarda ortaya konulan bazı yönetim yaklaşımlarına dikkati çektiği ve bir gerçeğe parmak bastığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

DEVLET ADINA BİR ÖZELEŞTİRİ

"Sayın Bakan, bir dönem halktan kopuk, halka üstten bakan uygulamalardan dolayı devletle halk arasındaki iletişimin bozulduğunu ve halkın devletten yüz çevirdiğini, bunun da devlet adına bir özeleştiri olması gerektiğini belirtmektedir. 15 yıldır AK Parti iktidarıyla beraber bu anlayışın değiştiğini, devletin halkın hizmetkarı ve yöneticilerin de halkın emrinde olduğunu özellikle vurgulamaktadır. Hal böyleyken, konunun tamamen çarpıtılarak AK Parti döneminde halktan uzaklaşıldığı ve halkın AK Parti'ye yüz çevirdiğine ilişkin çarpıtmalar asla kabul edilemez. Kamuoyunu yanıltmaya yönelik, maksadını aşan bu tür çarpıtma haberlerin takipçisi olacağımızı belirtir, konunun bu çerçevede değerlendirilmesi hususunu basın kuruluşlarımızın dikkatine sunarız."

BAKAN ŞUNLARI SÖYLEMİŞTİ

Bakan Fakıbaba, Ak Parti Şırnak İl Başkanlığında düzenlenen siyaset akademisinde tartışma konusu olan konuşmasında şunları söylemişti: "Tayininin çıkması gerekenler buraya gönderiliyordu. Onlar da buraya geldiği zaman halka üstten bakıyordu. Vali, bakan, emniyet müdürü nedir, kimse görmez, bilmezdi. Bu, devletle halk arasındaki o iletişimi bozmaya başladı. Bazen eleştiriler olduğu zaman ben vatandaşa hak veriyordum. Biz devlet olarak öyle halktan uzaklaştık, üstten baktık, öyle küçümsedik ki, halk da bizden yüz çevirdi. Bu yalan değil, bu bir özeleştiridir. Ben sizin emrinizde olmadığım takdirde ne işe yararım? Ben sizin problemlerinizi çözmek için görevlendirildim. Biz sizin için varız. Benim gibi düşünen bürokratlara Allah rahmet eylesin. Ama maalesef onların sayıları azdı. Bu gerçeği kabul etmemiz lazım. Halktan kopuş başladı, halk alternatif aramaya koyuldu. Ben bu bölgenin çocuğuyum ve bundan da gurur duyuyorum. Bu tarih, bu topraklar başka bir yerde yok. Yabancılar bunun farkında ve bunu bölmek için uğraşmalarının sebebi bu"

BAKANA TRENDEN İNMİŞ TEPKİSİ!

Diğer yandan Bakan Fakıbaba'nın basına yansıyan haberleri sosyal medyada da tartışma konusu oldu. Gazeteci Ömer Turan, Sözcü'de yayınlanan haber üzerinde Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Fakibaba bakan olduğu hükümeti, üyesi olduğu Partiyi ve sayesinde bakanlık yaptığı Sayın cumhurbaşkanımızı Zehir zemberek eleştirmiş. Sözcüye bol bol malzeme vermiş. Fakibaba gibi trenden inmiş kişilerin kesinlikle tekrar aday yapılmaması gerekir. Faki Babanın bu kaçıncı hatası" eleştirisinde bulundu.

FAKIBABA GAZEL OKUMUYOR

Milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Habib Arslan ise Ömer Turan'a twitter hesabından cevap vererek, şunları kaydetti: “Ömer Bey, Sözcü şerefsizinin yalan haberine balıklama atlamışsın. Sn. Fakıbaba, AK Parti öncesi hükümetlerinin Doğu'daki yanlış politikalarını ve sonuçlarını anlatıyor. Fakıbaba gazel okumuyor. Bölgede başarılı bir şekilde 28 yıldır İdarecilik, Bel.Bşk.lığı ve Siyaset yapıyor"

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bildiğin Gazel Okuyor
Bildiğin Gazel Okuyor - 3 yıl Önce

Fakıbaba önümüzdeki belediye seçimlerinde partisiz tekrar belediye başkanlığına dönüş yapar. Bakanlıkta da zaten gazel okudu. Kimse kusura bakmasın bu ülkenin artık tarımdan anlayan bir bakana ihityacı var. Bunu sınavlamı bulurlar, mülakatla mı bilemem. Ama eğer ülkenin yok olmasını izlemek istemiyrlarsa bunu yaparlar! Fakıbaba Ak Partili değil ona karşı bir sevgimizin olmasını neden beklerler bilmiyorum?

banner151

banner251