" />

Bakan Fakıbaba: Hükemetin hedefi GAP’ı bitirmektir!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) artık bitmesi gerektiğini ifade etti. GAP'ın çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Fakıbaba, “Bundan sonra DAP'a, DOKAP'a, KOP'a geçmemiz lazım. Hükümetimizin de hedefi GAP'ı bitirmektir" dedi.

Bakan Fakıbaba: Hükemetin hedefi GAP’ı bitirmektir!
banner200

Son zamanlardaki yağış yetersizliği ve kuraklık tehlikesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Fakıbaab, şu anda tarımsal kuraklıktan söz etmenin doğru olmayacağını ancak 1 hafta daha yağışsız geçirilecek olursa "tarımsal kuraklık" yaşanabileceğini kaydetti. Fakıbaba, özellikle Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin için bu hafta sonundan itibaren yağış beklendiğini bildirdi.

"GAP'I BİTİRSEYDİK, KURAKLIK SORUNLARIYLA KARŞILAŞMAZDIK"

kuraklığa karşı tedbirler alacaklarının altını çizen Fakıbaba, şunları kaydetti: "Sayın Cumhurbaşkanımız da Başbakanımız da ilgili bakanlıklar olarak da bunun için çalışıyoruz. Mesela yıllardır devam eden Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) artık ne olursa olsun bitirilmesi lazım. GAP'ı çok iyi değerlendirmemiz, bundan sonra Doğu Anadolu Projesi'ne (DAP), Doğu Karadeniz Projesi'ne (DOKAP), Konya Ovası Projesi'ne (KOP) geçmemiz lazım. Bir şeyi bitirip öbürüne başlamalıyız. Hükümetimizin de hedefi GAP'ı bitirmektir. İnşallah bunun için çok ciddi çalışmalarımız var. Özellikle suyu iyi kullanacağız. Atatürk Barajı biteli 25 yıl olmuş, bu zamandan beri sulamayı tam olarak başaramamışız. Bu bir öz eleştiridir ve doğrudur. Öte yandan suyu hiç iyi kullanamamışız, hep israf etmişiz, vahşi sulama yapmışız. Biz çiftçiyi eğitimle buluşturamamışız. Göreve geldiğimde 'Vahşi sulamaya son' dedim."

Damlama veya yağmurlama sistemleriyle yapılan sulamalarda tasarrufun yüzde 60'lara vardığına dikkati çeken Fakıbaba, "Eğer bizim yüzde 60 su tasarrufumuz olsaydı, GAP'ı tam bitirmiş olsaydık, şimdi kuraklıkla ilgili sorularla karşılaşmazdık. Nereden bakarsanız bakın, GAP'ın tümüne 10 milyar lira harcadığınızda hemen hemen bu parayı 2 yılda tamamen almış olacaksınız" şeklinde konuştu.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE

banner251