Bakan Fakıbaba: Eziklik hissediyorum!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlıkta çalışan personel sayısı hakkında bilgi verdi. Tarım Bakanlığı'nda çalışan kadın sayısının Türkiye ortalamasının altında olduğunu belirterek, “Bu konuda Tarım Bakanı olarak bende bir eziklik olduğunu özellikle söylemek istiyorum” dedi.

Bakan Fakıbaba: Eziklik hissediyorum!
banner200

Bakan Fakıbaba, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunda milletvekillerine bilgi verdi.

Fakıbaba, şunları kaydetti: "Bize bağlı olan TKDK, Et ve Süt Kurumu, TMO, TİGEM, Çaykur ve Atatürk Orman Çiftliği var. Burada da toplam 14 bin 49 personelimiz var; erkek 12 bin 482, kadın 2 bin 356; erkek yönetici 713, kadın yönetici 101. Tabii, biz buraya gelmeden önce hazırlandık, arkadaşlarla da konuştum, aynı şeyi onlara da sordum niye böyle diye. Şöyle mesela, Türkiye'de okuma yazma bilmeyen erkek oran sayısı yüzde 1,8 ama bu kadınlarda 9,8'e çıkıyor ve üniversitelere bakıyoruz. Kadınların üniversitelere girme oranı daha düşük, yüzde 13. Bizim toplam personel sayımız bağlı kuruluşlarla beraber 77 bin, kadın personel sayımız 18 bin, bu yüzde 24'e tekabül ediyor. Türkiye ortalaması yüzde 27. Yani, bizim Türkiye ortalamasının altında olmamızdan dolayı Tarım Bakanı olarak bende bir eziklik olduğunu özellikle söylemek istiyorum. Toplam yönetici sayısı da çok iyi değil, kötü; bin 924 erkek, 157 kadın, buradaki oran da yüzde 8."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
günler
günler - 4 yıl Önce

şehitler arkadaşıma katılıyorum ve iş bilmeyen yönetici nin kadını erkeği olmaz . merkezde çevrede heryerde düzen aynı, sahada varını yoğunu ortaya koyup çalışıyor bir kısmı, öteki yatışta çalışıyor müdürlük sınavına hop başa geliyor. sonra vatandaşa da çalışana da zulüm. teknisyen kökenli adamlar müdür yapılmasın özellikle bunlara dikkat.

- 4 yıl Önce

Hey sayın tarım bakanı var olan personelle ne yapılıyor ki daha personelden bahsediyorsunuz.İcraat bekliyoruz. Fantazi peşindesiniz.

böyle
böyle - 4 yıl Önce

veteriner enstitülerine al atın. buralarda büyük sorunlar var.

Adalet
Adalet - 4 yıl Önce

Kırk yıl geçse müdür olmayacak müdür vasfı olmayan adamın biri müdürlüğe oturdu. Yaptıklarını konuşmaya gerek duymuyorum. Sebep olanları en yüce makama havale ettim. Bu mübarek günlerde diyeceğim tek ve son sözüm şu: dünya durdukça iflah bulmayin.

banner151

banner251