" />

Bakan Fakıbaba: Amacımız et satmak değil!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, marketlerde ucuz et satışının oturduğunu belirterek, “Amacımız et satmak değil, piyasayı regüle etmek" dedi.

banner255
Bakan Fakıbaba: Amacımız et satmak değil!
banner200

Marketlerdeki ucuz et satışının oturduğunu belirten Fakıbaba, yaptığı açıklamada, bu konuda önemli olanın sürdürülebilirlik olduğunu ifade etti. Piyasayı takip ettiklerini, maliyetleri hesapladıklarını aktaran Fakıbaba, fiyatları arttırabilecekleri gibi azaltabileceklerini de bildirerek, "Bakıyoruz, belki de 14,5 lira değil de 15 lira, 15,5 lira değil de 16 lira yapabiliriz. 50 kuruşlarla yükseltiriz alçaltırız, girdinin durumuna göre. Girdiler ucuzlarsa ucuzlar. Ama girdide artış olursa 29,5 lira, 30 lira olur. Artık piyasa belli. Bu fiyatlar güzel" diye konuştu.

PİYASAYI REGÜLE ETMEK BİZİM GÖREVİMİZ

Zamanla et satışı yapan market sayısının artıp artmayacağına yönelik sorulara cevap veren Fakıbaba, amaçlarının et satmak değil, piyasayı regüle etmek olduğuna dikkati çekti. Fakıbaba, şunları kaydetti: “Belki de tamamen çekiliriz, bize belki de ihtiyaç kalmayacak. İhtiyaç olduğunda gireceğiz. Benim istediğim de bu. Biz hiç marketlere karışmadan, et fiyatlarını bu şekilde regüle ettiğimiz taktirde çekilebiliriz de. Şart değil. Bakanlık olarak gönüllü et satalım havamız yok. Ama piyasayı regüle etmek bizim görevimiz. Sadece bu olay regülasyonla ilgili bir olaydır. 14,5 lira 15 lira, 15,5 lira 16 lira olabilir. Alıcıyı da çok zor durumda bırakmadan ama üreticiyi de düşünerek, 25 kuruş, 50 kuruş çekerek veya artırarak artık o duruma bağlı olarak... Önemli olan bir şeyi yaparken diğer tarafı yıkmamaktır. İlk geldiğim andan itibaren hep üretici, üretici diyorum. Tüketici, burada çok önemli. Üretici üretmezse, tüketici ne yapabilir. Bu bağlamda piyasayı takip ediyoruz."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Girdiler
Girdiler - 3 yıl Önce

Sayın bakan konuşusdukca batiyorsunuz siz bu ülkeye yenimi geldiniz de üreticinin girdilerinden bahsediyorsunuz ,bilmiyorsaniz bilgilendiriyim sayın bakan daha bir hafta önce yeme 5tl zam geldi, siz ise ureticiyle dalga geçer gibi daha maliyetten girdididen bahsediyorzunuz

- 3 yıl Önce

sayın bakanım şu mazoda da piyasayı regüle etsenizde garip çiftçide mazotu uçuz kullansa olmazmı.

sSIRBISTAN
sSIRBISTAN - 3 yıl Önce

Maalesef Sırbıstandan getişrdiğimiz etlerin çoğu çöplere gitti, insanlar talep etmedi yeterince yani 3 tl et ucuzlatmak için kg başına milli servetten 33 tl harcadık ve bu başarıysa yuh ki ne yuh

Besiyide yegiştirin
Besiyide yegiştirin - 3 yıl Önce

Et piyasasına girerek et ticaretini regüle ettiniz. Bakanlık olarak besiyi de Türkiyede yapın da bir de yem, mazot, elk, su, ve faizleri regüle etmeyi deneyin

Degisim olmali
Degisim olmali - 3 yıl Önce

O tagemdekiler orada sus bitkisi gibi durmaya devam ederse siz ne etten ne de tarimda bir ilerleme goremezsiniz.Hic ciftcilere kulak vermeyin.Gelen giden kafasina gore takilsin.Sayin bakanim degisim sart ,tarim bakani degisimiyle eski kisilerde degismelidir.Hedefler ancak dogru kadro secimiyle olur.Hic kimse yanlis takimla gol atamaz.Ankara belediye baskani bile en dogru secimi dogru takima kurmakla basladi.Gol yemek istiyorsaniz bu takimla devam edin.Biz sizleri sevip saygi duyuyoruzda ama onlari ne seciyoruz ne de saygi duyuyoruz.

Tapdk
Tapdk - 3 yıl Önce

Sayın Bakanım, sizi dürüstlüğünüzle tanıyoruz, benim eşim Tapdk da çalışıyor, Tapdk nın KHK ile kapatılacağı söyleniyor, ancak bu kurumun kapanma nedeni eski başkan ve iki daire başkanının yaptığı yolsuzluklar olduğu ve bu yolsuzlukların örtbas edilmeye çalışıldığı için kapatıldığı yönünde firmalar ve çalışanlar nezdınde bir algı var. sizi dürüstlüğünüzle tanıyoruz umarım yapanın yanına kalmaz ve koskoca kurum iki kişi yüzünden kapanmaz.

banner151

banner251