Bakan Fakıbaba: 3,4 milyar hibe desteği verildi!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programı kapsamında, toplamda 3,4 milyar lira hibe desteğinin verildiğini ifade etti.

banner255
Bakan Fakıbaba: 3,4 milyar hibe desteği verildi!
banner200

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesine ilişkin Bakan Fakıbaba, yaptığı açıklamada, “Bakanlık olarak 2006 yılından bu yana genel bütçe imkânları ile kırsal kesimde yaşayan üreticilerimizi desteklemek ve tarım-sanayi entegrasyonunu sağlamak amacıyla 'Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı'nı (KKYDP) yürütüyoruz. Program kapsamında bugüne kadar tarımsal ürünlerin üretilmesi, işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması için 7 bin 930 tesise yatırım tutarının yüzde 50'si oranına tekabül eden toplam 2 milyar 100 milyon lira hibe desteği ödemesi yaptık. Tarımsal tesislerin yanı sıra 262 bin adet tarım alet ve makinesi alımına 1 milyar lira, sulama suyunun tasarruflu kullanımına yönelik 13 bin 537 bireysel ve toplu basınçlı sulama tesisine 288 milyon lira hibe desteği sağladık" ifadesini kullandı.

1,8 MİLYAR HİBE ÖDENECEK

Kırsal kalkınma yatırımlarına toplamda 3,4 milyar lira hibe desteği vermiş olduklarını kaydeden Bakan Fakıbaba şunları kaydetti: “Yatırımcıların kendi katkısı ve bu yatırımların inşaat, hizmetler, ulaşım, ticaret gibi diğer sektörlere olan etkisini de dikkate aldığımızda bu destek programımızla kırsal alanda yaklaşık 10 milyar liralık bir ekonomik büyüklük oluşturulduğunu görüyoruz. Bu projelerle aynı zamanda yaklaşık 100 bin kişiye istihdam sağladık. Bugüne kadar 11 etabı tamamlanan KKYDP'nın 12. etabı için proje başvuruları 11 Aralık 2017 tarihinde sona erdi. Bu etapta 6 bin 478 adet başvuru yapıldı. Bu başvurularla ilgili illerde 'Proje Değerlendirme Komisyonları' ve merkezde Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce yapılacak değerlendirmeler sonucunda programa alınacak projeleri belirleyeceğiz. Belirlenen bu projelerin tamamı onaylandığı ve sözleşmeye bağlandığı takdirde hibeye esas tutarı olan 3,6 milyar liranın 1,8 milyar lirasını hibe olarak ödeyeceğiz. Kırsal alandaki kalkınmamızı sağlamamız, üretimi artırmamız, hayvancılığımızı geliştirmemiz amacıyla üreticilerimize ve sektöre yönelik desteğimiz artarak devam edecektir."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sıkıntı büyük, koltuk sıcak
Sıkıntı büyük, koltuk sıcak - 3 yıl Önce

Bence bakan bey tkdk yönetimi değiştirecek olmasından kaynaklı çalışanları bu mutluluktan dolayı rehavete sokmak istemediği için yok saymıştır. Yakındır, yarından tez olan.

er yada gec
er yada gec - 3 yıl Önce

Destek hizmetleri personeline mujdeeee.....hakan ergun gittiiiiiiii

Bay bay tkdk
Bay bay tkdk - 3 yıl Önce

Bakan Bey Tkdk yı yok sayıyor galiba...

banner151

banner251