Bakan Çelik: Üreticiler mağdur olursa vergiler yükselir!

Kamuoyunda büyük tepki çeken Tarım İthalatı Kararnamesi ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, üreticilerin kararnameden dolayı mağdur olmayacağını söyledi. Çelik, hububatta veya kırmızı ette vergi oranlarının üreticiyi mağdur etmesi durumunda vergi oranlarının yükseltilebileceğini aktardı.

Bakan Çelik: Üreticiler mağdur olursa vergiler yükselir!
banner282

“Üreticimizin maliyetini biliyoruz. Bu maliyet ve üreticinin kârını zedeleyecek hiçbir işin, hiçbir ithalatın içinde olunamayacağını belirtiyorum" diyen Çelik, yetiştiricinin aleyhine gelişecek bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti. Çelik, “Gerek hububatta gerekse kırmızı etteki ithalatla ilgili vergi indirimlerinin üreticiyi mağdur etmeye yönelik değil, piyasadaki spekülatif oyunculara karşı kullanılacağın özellikle vurgulamak istiyorum" ifadesini kullandı.

Hububatta ve kırmızı ette üreticileri rahatsız edecek bir tablonun şu anda söz konusu olmadığını vurgulayan Çelik, "Diyelim ki hububatta veya kırmızı ette bu vergi oranları ve maliyetler arasında üreticimizi mağdur edecek bir durum söz konusu oldu; o zaman elimizde, oturup hemen vergi oranlarını yükseltirsiniz. Üreticinin mağduriyetinin söz konusu olması kesinlikle mümkün değil, bu konuda herkes rahat olsun" diye konuştu.

Çelik'in verdiği bilgiye göre, Türkiye geçen yıl itibarıyla kırmızı et ihtiyacını karşılamak için 500,000 büyük baş hayvana ihtiyaç duyuyor.

EXPO Antalya'nın Tarım Bakanlığı'na devredilmesi ile ilgili bir soru üzerine ise Çelik, şöyle konuştu:

"Gelecek açısından talipler söz konusu. Bu talipler içinde bu yükü kaldıracak ve burada mevcut etkinliği çok daha üst düzeye taşıyacak, uluslararası boyuttaki konumunu koruyacak ya da daha da geliştirecek bir yatırımcı söz konusu olur ise, bunlar mutlaka Özelleştirme Kurulu tarafından değerlendirilip yeni sahibini bulması söz konusu olacaktır."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Deneme
Deneme - 5 yıl Önce

Deneme yanılma yeri mi? Artık zor tahmini olanlar bile eski deneyimle yapılıyor, Bu iş deneme ile olur mu? Giden üretici aynı sürede gelir mi? Köşeyi dönen aracı bu iş için ankarayı aşındırmaz mı?

Perisan
Perisan - 5 yıl Önce

Tarım ne hallere geldi yap boz değil bu cifci madur oldu düşür zaten vergi oranını indirince alım zamanı cifci madur olacağı bilinmiyormu tarim oyuncak degil ki is veren ile işçi arasında görüşmelere benzemez yüzde 3 verdik madur olurlarsa yüzde 3.5 veririz çalışma bakanlığı ile çok farklı bu bakanlık belki TMO fiyatları çiftçinin isteği fiyatı verir cifci ürününü TMO verir zor durumda kalmaz neden fiyat açıklanmadı yoksa TMO alim zamani eleman sıkıntısımı var ki sıkıntı olur diye açıklamıyorlar çok geç kaldılar belki de cifci tüccara borç yüzünden düşük fiyatta verir ellerinde ürün kalmayınca TMO göstermelik alım yapar tarim bakani çiftçiyi madur bırakılacam diyo TMO alım fiyatı acıklarlar TMO çiftçinin kara gün dostudur yazıyor heryerde .

Yok kardeşim
Yok kardeşim - 5 yıl Önce

Ondan sonra köylerde insan Yok dersiniz sizin bu politikanızla köydeki insanlar ne evleniyorlar nede birşey yapıyorlar herkes fabrikalara giriyor sayenizde teşekkürler Akp enflasyon olmasın zengin olan sanayici daha zengin olsun diye böyle bir politika var liberalizm ülkeyi batırdınız gerçekten batırdınız ya çiftçiye ilaçları mazotu geliş fiyatına verin yada tarımı bıraksınlar kesin birşey söyleyin artık sizde insanlar 1 milyona daireler aldı en aşağı 250 bine kusura bakmayın ama gıda ucuz yesin diye enflasyon yok diye ithal etmeyle içeri öldürüyorsunuz buda bir gerçek hayvancılık konusunda hem fikirim gerçekten et pahalı ama sebze ve meyvede bu kadarda olmaz bu ülke çiftçisine yapılanlar bulun tarım arazilerine alıcı satalım kardeşim

azap
azap - 5 yıl Önce

ekonomik olarak bitmiş çiftçiyi psikolojik olarakta bitirmeyemi getirdiler bu adamı zulüm gibi her söylediği felaket ne iciriyolar bu adama arkadas ne danışmanı ne müsteşarı. ne bakanı kurtar bizi reis kimlerin eline kaldık

- 5 yıl Önce

madem vergilerin yükseltilmesi çiftçi için avantaj illa bir zarar görmemizmi lazım yükselt. türkiye bırakın hayvan ithalatını saman ithal edecek duruma gelmiş ve ithal saman gelmiş bir ülke .zarar görürseymiş ben cahil kafamla biliyorum ne tür zararları olur tarım bakanlıgı mertebesinde oturan kişi tahmin edemiyorsa vay geldi halimize.çiftçinin sabrını zorluyorlar .

Ne reisi ulan?
Ne reisi ulan? - 5 yıl Önce

Adam yazmış kurtar bizi reis diye zannediyorlardı ki bu kanunları bakanlar yalnız yapıyor.Erdoğan'dan habersiz kuş bile uçmuyor.Sarayda tonla adı bilinmeyen torpilli,yüksek maaşlı danışman var.neyden bahsediyorsunuz?Bu ülkenin tarımı çoktan bitmiştir.Asıl istenilen tekelleşmedir.Küçük köylü bırakılmak istememektedir.Herkes elbet yaptığının hesabını verir.İthalat yaparak üretimi bitirmek.Bunu anca Fetö ister,PKK ister,ABD-İSRAİL ister.Uyanın!

- 5 yıl Önce

Sayın bakanım tehditle bu işler yürümez devlet olarak kalıcı çözümler bulun işede Türkiyede tarımı ve hayvancılığı kayıt altına almakla başlayın kimin desteğini kimin aldığını sorgulayın elinizdeki veriler doğru deyil yoksa tamamen ülkemizi pazar haline getirip bu insanları köyden göçe zorlarsınız unutmayın üretim olmassa fiyatları siz belirliyemessiniz mesala arpa geçen sene 70 krş busene 1.10 krş

100 milyonu doy kendi aç çifci
100 milyonu doy kendi aç çifci - 5 yıl Önce

Devlet yıllardır tarımla ugraşıyor ak parti sağolsun daha fazla ugraşmaya başladı ülke tarımını batıracaklar anlaşıldı bunlarda gediği ekmeye ihanet ediyorlar eflassonu rahatlatacaksan büyük paraların döndüğü futbola baksınlar ülke gelirinin gideri yüksek memur maaşları tarımda mirası hallettin sağol ak parti tarları birleştirdin fiyatları hep yüksek tuttun sağol parıyı istanbula yatırın ilçe tarımdaki memurlar o kadar çok çalışıyorki yetişemiyor işlere siz 4000 maaşlı yenileri alın biz 100milyonu doyur kendin aç kal bu ülkede serbest piyasa var tarımdaki fiyatlara devlet niye karışıyor domates fiyatları yükseldi cumhurbaşkanı karıştı şimdi tarlada 50kuruş niye 750kuruş yapmıyor acaba cumhurbaşkanı böğle iyi demi süt hala 1lira ve altında

banner151