" />

Bakan Çelik: Erzurum hayvancılıkta bölgenin üssü olacak!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Erzurum'u hayvansal ürünler noktasında üs yapacaklarını belirterek, "İnşallah yemi de uygun fiyata Erzurumlu üreticimize verdiğimiz zaman burada çok yaygın şekilde hayvan üretimi gerçekleştirmiş olacağız" dedi. Hayvancılık için güçlü destekler verileceğini bildiren Çelik, 30 yetiştirici ilde 3 bin liralık hayvanın bin lirasını Bakanlığın destek olarak vereceğini kaydetti.

Bakan Çelik: Erzurum hayvancılıkta bölgenin üssü olacak!
banner200
banner217

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Atatürk Üniversitesi (AÜ) Veteriner Fakültesine bağlı Hayvan Hastanesi açılışında yaptığı konuşmada, tarım ve hayvancılığın stratejik bir sektör olduğunu bildirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, hayvancılık yapan vatandaşlara mera vereceklerini belirterek, "Ben hayvancılık yaparım diyen vatandaşa da ne kadar, kaç baş hayvan barındırıyorsa o kadar genişlikte merayı tahsis edeceğiz." dedi.

TOPRAĞINA DÖNENE HER TÜRLÜ DESTEK VERİLECEK

Erzurum'un yoğun göç veren bir il olduğunu hatırlatan Çelik, şunları kaydetti:

"Arazi ve potansiyel bakımından baktığınızda Erzurum'un potansiyeli var. Binlerce, on binlerce Erzurumlu vatandaşımız İstanbul, Bursa ve İzmir'e varıncaya kadar buradan göç etmek zorunda kalmış. Bunu geri döndürmemiz gerekiyor. 'Hadi gel köyümüze, şehrimize geri dönelim' anlayışını gerçekleştirmemiz gerekiyor. Yatırımlar bu geri dönüşü gerçekleştirecektir.

Artık sayıları belli olan metropol şehirlerimizde yaşamın ve geçimin ne kadar zor olduğu dikkate alınırsa Erzurum gibi bir coğrafyada milyonların yaşamasını mümkün hale getirmemiz gerekiyor. Onun için sorumluluk alanımız tarım ve hayvancılık. Bu noktadan bütün vatandaşlarımızın tekrar bu geri dönüşü gerçekleştirip 'ben doğduğum şehirde daha rahat geçinebilirim' anlayışını hâkim kılmak için gerekli bütün destekleri verdiğimizi ve vereceğimizi herkesin bilmesini istiyorum."

3 BİN LİRALIK HAYVANA BİN LİRA DESTEK

Bakan Çelik, hayvancılık yapan vatandaşların bazı sıkıntılar nedeniyle başka yere giderek asgari ücretle çalışmaya başladığına dikkati çekti.

Olumsuzluklara karşın vatandaşların göç etmesini önlemek amacıyla bu tür hayvan hastaneleri yaptıklarına değinen Çelik, şu görüşlere yer verdi:

"Mera varlığımızın onda biri Erzurum'da. Yani burada hayvancılık yapmayacağız da nerede yapacağız? Onun için burası yetiştirici bölge olacak. Burada hayvan yetişecek. Yetiştirmek için düşük verimli ırklardan çıkmamız gerekiyor. Gerek daha verimli ırklara geçişle ilgili gerekse de hayvan alımlarına güçlü desteklemeler yapıyoruz. Yani üç bin liralık bir hayvan mı alıyorsunuz? Bunun bin lirasını biz bakanlık olarak destek olarak vereceğiz. Bu, 30 yetiştirici ilimize has bir düzenleme. Ayrıca düve merkezleri, koç - teke merkezleri gibi yerlerde de yüzde 50 hibe desteği veriyoruz. Bu bölgede 750 lira buzağı desteği veriyoruz. Yani veriyoruz da veriyoruz."

ERZURUM ÜS OLACAK

Tarım ve hayvancılık yapan vatandaşlara alet ve ekipman desteğinde de bulunduklarını hatırlatan Çelik, vatandaşların bu desteklerle köylerindeki meralara sahip çıkmasını istedi.

Çelik, "Hayvancılık yapan vatandaşlarımıza mera da vereceğiz. Ben hayvancılık yaparım diyen vatandaşa, ne kadar, kaç baş hayvan barındırıyorsa o kadar genişlikte merayı tahsis edeceğiz. Böylece hayvancılıktaki yem sorununa da parmak basmış bulunuyoruz. İnşallah yemi de uygun fiyata Erzurumlu üreticimize verdiğimiz zaman burada çok yaygın şekilde hayvan üretimi gerçekleştirilmesinin yanı sıra bölge ülkeler nezdinde Erzurum'u hayvansal ürünler noktasında üs yapacağız. Gelecek açısından övüneceğimiz bu hizmetlere imza atmanın mutluluğunu yaşayacağız." ifadesini kullandı.

Çelik, bakanlık olarak bu güne kadar 52 hayvan hastanesine ruhsat verdiklerini bildirdi.

Bu hastanelerde hayvanlar için 152 poliklinik, 5 bin 520 muayenehanenin bulunduğunu aktaran Çelik, "Ama buna rağmen buzağı ölümlerini önlemekte o kadar başarılı değiliz. İnşallah bu olumsuzlukların önüne geçeceğiz. Hastaneler sadece sağlık hizmeti vermeyecek. Değerli hocalarımız sayesinde hayvancılık konusundaki farkındalığa da çok büyük katkı sağlayacak." diye konuştu.

Kaynak: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Musterek ve muteselsil kefiili
Musterek ve muteselsil kefiili - 4 yıl Önce

Sayin bskanim duyun sesimizi , tek sucumuz durust dawranip borcumuzu odemek ki , vallahi borcu odemekten pisman oldum . Vekaletnane ile hic tanimadigim insanlarla beni kefil yapmislar , kaldirin su kefaleti , artik dayancak gucum kalmadi. Herkes kndi payina dusen borctan sorumlu olsun.

Destekler
Destekler - 4 yıl Önce

Burdurluyum doğudaki hayvancılığı ödüllendiriyorsunuz bizi küstürüyorsunuz yakında Burdur'da sütçülük can çekişmeye başlar saygılar

Biyoteknoloji ile % 40 verim
Biyoteknoloji ile % 40 verim - 4 yıl Önce

Sn Bakanim ulkemizde hayvan dogdugu anda neden hizl dna snp testi ile sut verimi.et verimi.deri kalitesi.buzagi olumlerine ve sakat kalmasina neden olan kalitimsal hastaliklar tespit edilmez verimliliker amerikadaki gibi % 40 artirilmaz.acaba sperma ithalatcilarimi.hayvan ithalatcilarimi.yem ithalatcilarimi istemez saygilarimla

Sayın bakanım
Sayın bakanım - 4 yıl Önce

Tkdk tarafından 120 büyük baslık ahır yaptırdım. Borcum icin ziraat bankasına kredi müracaatı ettim. Birtürlü istedigim krediyi alamadım. Borcumdan dolayı icralık oldum.sıkıntı ićindeyim. Ben genć ciftci olarak sizden yardım istiyorum. Eger olmaz ise ćiftciligi bırakıp amelelik yapacagim. Yapmış oldugum ahırım bos bos bekleyecek. Saygılarımı arz ederim.

 TKDK nezaman açıklanacak
TKDK nezaman açıklanacak - 4 yıl Önce

Konyada yaşıyorum TKDK nezaman açıklanacak bilginiz var mı sayın bakanımız

- 4 yıl Önce

sayın bakanım ziraat mühendislerine sınav nezaman tarım kredi ziraat mühendisi almayacakmı adam emekli olmuş gübretaşta çalışıyor veya emekllliği dolmuş hale çalışıyor emekli edinki bizlere ye açılsın

banner151

banner251