Bakan Çelik, ertelen kredi borçları hakkında konuştu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çiftçinin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe hasar tespit komisyonlarınca tespiti yapılan yüzde 30 ve üzeri zarar gören üreticilerin borçlarının yüzde 3 faizle bir yıl ertelendiğini kaydetti. Çelik, 2016 yılında 412 ziraat odası ve üretici örgütünde 1700 tarım danışmanın da istihdam edileceğinin müjdesini verdi.

Bakan Çelik, ertelen kredi borçları hakkında konuştu
banner200
banner217

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2016 yılı Ocak ayından bu yana çeşitli afetlerden dolayı zarar gören çiftçilerin kredi borçlarının ertelenmesi ve "tarım danışmanları" konularında değerlendirmede bulundu.

Çelik, şunları kaydetti:

"01.01.2016 ile 09.09.2016 tarihleri arasında meydana gelen aşırı sıcak, aşırı kar yağışı, aşırı yağış, dolu, don, fırtına, güneş yanıklığı, heyelan, hortum, kırağı, kuraklık, kurt saldırısı, sel, sel-su baskını, şiddetli rüzgâr, yangın, yıldırım düşmesi afetleri nedeniyle 69 ilde, 493 ilçede, 12.604 köyde, 532.232 çiftçiye ait 15.722 dekar kapalı alan ile 24.094.291 dekar açık alan zarar gördü.

Bugün, Resmi Gazete'de "Çeşitli Afetler Nedeniyle Zarar Gören Gerçek veya Tüzel Kişi Üreticilerin T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine Olan Düşük Faizli Kredi Kullandırılmasına İlişkin Bakanlar Kurulu Kararları Kapsamındaki Kredi Borçlarının Ertelenmesine Dair Karar" yayımlandı.

Bakanlar Kurulu'nun bu kararı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe hasar tespit komisyonlarınca tespiti yapılan %30 ve üzeri zarar gören üreticilerin borçları yüzde 3 faizle bir yıl ertelendi.

Söz konusu erteleme kararı, 01.01.2016 - 31.12.2016 tarihleri arasında ülke genelinde meydana gelen/gelebilecek afetlerin zararları, borç erteleme kapsamı içindedir.

Afetlerden zarar gören üreticilerimiz, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarını 1 yıl süreyle erteleyebilecekler.

1700 TARIM DANIŞMANI İSTİHDAM EDİLECEK

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanan bir diğer Bakanlar Kurulu kararı da tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerine ilişkindir. Bakanlar Kurulu Kararı ile 2016 yılında 412 ziraat odası ve üretici örgütünde 1700 tarım danışmanı istihdam edilecek.

Her bir tarım danışmanı için 30 bin TL ödenecek. Her bir ziraat odası veya üretici örgütü en fazla 5 tarım danışmanı istihdam edebilecek. Bakanlar Kurulumuzun her iki kararının da üreticilerimize, çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum."

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Hükümetimiz yüzde üç diyor ama tarım kredi kooperatifleri de erteleme yüzde onaltıyı buluyor.cunku yüzde on ertelemeye komisyon uygulanıyor.

- 4 yıl Önce

Sayın bakanım ziraat mühendisleri Tarım kredi de ve Ziraat odalarında KATİP lik yapıyorlar.DEVLETİMİN paraları ziyan oluyor.Gerçek olan budur.selamlar saygılar

buyuk yanlıs
buyuk yanlıs - 4 yıl Önce

ziraat bankası borcları 5 yıla bölüyor ama yuzde 16 cari faiz uyguluyor.olacak iş değil.yazıktır bu cıftcıye.bu kadar yuksek faizle işlem yapılırmı.

sigortasız borç erteleme varmı
sigortasız borç erteleme varmı - 4 yıl Önce

2-3 yıl once konya da şiddetli kuraklık nedeniyle resmi gazete de çifçi borçları ertelendi deyince tarım kredi koperatifine borç ertelemey gittim baktılar sen sigorta yaptırmamışsın borç ertelemeden yararlanamassın denildi aynı sene babam gitti borcumu ertelemek için bende vardım yanında baktırlar babama sen sigortanı düşük göstermişsin erteleyemeyiz dediler yani demem o ki böyle okuyoruz tv lerde duyuyoruz tarım kredi ziraat bankasına gittikmi borc ertelenmiyor kaşın üzerinde göz var hesabı saygılar

- 4 yıl Önce

Sayın bakanım t.k.koop.de basın toplantısı yaptınız drdinizki tarım kredi hizmet eden kurum olacak anma hala tokatçı kurum 20 20 gubre 97 krş.yTuccarda 82 krş.artık gereğini yapın.Bizi kurtarınız.Sayın CUMHURBAŞKANIMIZA BİLDİRECEM.selamlar saygılar

YRIM KALAN KOOP DURUMU NOLACAK
YRIM KALAN KOOP DURUMU NOLACAK - 4 yıl Önce

KOOPERATİFİMİZ PROJE KAPSAMINDA SABİT YATIRIMINI VE EKİPMAN ALIMLARINI 2014 YILINDAN BERİ TAMAMLADIĞI HALDE BAZI PARELELCİ FETOCU YÖNETİCİLERİN AK PARTİLİ OLMAMIZDAN DOLAYI PROJEMİZİN TAMAMLANMASINI ENGELLEMEK İÇİN CNLI DEMİRBAŞ ALIMIMIZI BU GÜNE KADAR HİÇ BİR SEBEP OLMADAN ENGELLEMİŞLER VADESİ GELEN ÖDEMELERİMİZİ DE FALİYETE GEÇİREMEDİĞİMİZ PROJEMİZİN BORCUMUZUN VADESİNDEN ÖNCE ERTELENMESİ TALEBİMİZİDE KABOL ETMİYEREK BİZLERİ MÜECCEL DURUMA DÜŞÜREREK İCRAYA VERMİŞLER SAYIN BAKANIM LÜTFEN RİCA EDİYORUZ SESİMİZİ DUY BİZE SAİP ÇIK YAZIK İKİ YIDIR ÇALIŞIR DURUMA GETİRİLEN TESİSLERİMİZ KADERİNE TERK EDİLMİŞTİR KABUL BUYURURSANIZ KOOPERATİF YÖNETİM VE DENETİM KURULUMUZ SİZE GELMEK İSTİYORUZ BAŞKAN CELAL ŞAHİN TEKİN TLF 0532 477 11 26

banner151

banner251