Bakan Çelik’e ithalat sorusu

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi.

Bakan Çelik’e ithalat sorusu
banner200

Soru önergesinde Türkiye'nin bir çok üründe ithalatçı konuma geldiğini belirten Aksu, Bakan Çelik'e bunun nedenlerini sordu. Türkiye'de ekilen ve dikilen tarım arazisinin giderek azaldığını, bunun da tarımsal üretimi azalttığını ifade eden Aksu, soru önergesinde Bakan Çelik tarafından şu soruların cevaplandırılmasını talep etti.

-2002 yılından 2015 yılına kadar ekilen ve dikilen arazi miktarında ne kadar azalma olmuştur?

-Tarımda kendine yetebilen sayılı ülkelerden birisi iken bugün et ve saman dahil birçok ürünü ithal eder duruma gelmemize yol açan politikaları değiştirecek misiniz?

-Tarımsal üretimi artırmak ve çiftçinin refahını yükseltmek için hangi araçları kullanacaksınız?

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 6 yıl Önce

Aile işletmelerini bitirip kredi vererek büyük isletme sahiplerine nasil daha zengin ederiz hesabindalar

BİZ YAPARIZ...
BİZ YAPARIZ... - 6 yıl Önce

Sayın Bakanımız büyük bir enkazı devralmıştır Allah Yardım etsin ..bu enkaz eski yönetimdekilerin ( bakan dahil ) klasik başarı hikayelerini ( suda mandalarla yüzme olimpiyatları - kerpiç evde oturma hikayeleri v.s ...) sürekli gündemde tutma çabası içinde olmalarından dolayı ,asıl sorun olan bakanlık bürokrasisinin halini ve çalışma modelini görmek istemeyişleri olarak bugün kapımızı çalıyor. Bakanlığımızın hemen hemen tüm bakanlıklarla alakalı alakasız protokollere imza atması bugün bakanlığın asıl kendi işlevini yitirmesine ve kilitlenmesine neden olmuştur. örneğin TAPDK nın adı GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI ile bir ilgisinin olduğu ispatlanabilirmi ? Emniyet, Belediye, Maliyenin Sağlık bakanlığının yapacağı işler bu bakanlıkta ( alkol gıda ürünüymüş gibi belge sini GTHB veriyor ve kontrol sağlıyor ) yüzlerce örnekten biri daha; üreticilerin bitkisel amaçlı ürün sattığına dair müstahsil makbuzlarının kontrolü ve hatta nerdeyse kriminal incelemesini , hukuk işlerini bile teknik personel yapıyor.bu anlamda firmaların maliye ile ilgili vergi denetimindeki eksiklikleri hukuki anlaşılmazlıklarla çözülmeye çalışılıyor ardından bakanlık mahkemlerde faizi ile birlikte geri ödemeler yapıyor.Böyle bir tutarsızlık bakanlığı hem mahkemeler karşısında hemde üreticiler ve fırsatçılar karşısında itibarını zedeliyor. Güven kalmadığı gibi nede olsa mahkemede kazanırım düşüncesi hakim oluyor. çünkü bu işi ziraatten çokta anlamayan ya kurum avukatları yada teknik personel yapıyor. büyük ölçüde bakanlığı direkt ilgilendirmeyen tüm ucube işler bir şekilde protokoller imzalanarak mali kaynaklar yaratılarak birileri kazansın diye bu bakanlığa verilmiş. böyle olunca tabiiki çiftçi eğitim ve yayım çalışmaları geri planda kalıyor..bitki ve hayvan hastalık zararlıları konusunda bilgi ve teknik konular anlamsız işlere zaman ayrılarak tüketiliyor. bu işi yapacağına inanılan enstitü merkezleri kavga içinde bilimsel çalışmalar bile kişiselleştirilip isim yapma amacı güdüyor.Tarımın hakim olduğu bir ülkede üretim de sarf edilen çabaya binlerce teknik personele göre geride kalıyor..YANİ MESELE KİMİN NE İŞ YAPTIĞI DEĞİL , İŞİN KENDİ İŞİ OLUP OLMADIĞI KONUSUDUR... BÜYÜK BİR İŞ KARMAŞASI VAR..ŞU AN BAKANLIĞIN PROTOKOL İŞ BİRLİĞİ İMZALAMADIĞI HİÇ BİR KURUM YOK.. vatandaş her işin tarım ile alakalı olduğu kanaatinde; ehliyet soranda var, yeni doğan çocuğunu nufüsa kaydetmek için gelende sebebi sorulduğunda verilen cevap şu SİZİNDE SİSTEMİNİZDE GÖRÜLÜYORMUŞ....akla meşhur şu soru geliyor .. DEVE BOYNUN NEDEN EĞRİ....

banner151

banner251