" />

Bakan Arzu, Ortak Akıl Toplantısında konuştu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, Türkiye'nin 2002 yılında 23 milyar dolar olan tarımsal hasılasının bugün 61 milyar dolara çıktığını belirterek, "Ülkemiz bu rakamlarla dünyada 11'incilikten 7'inciliğe Avrupa'da ise 4'üncülükten birinciliğe yükselmiştir" dedi.

Bakan Arzu, Ortak Akıl Toplantısında konuştu
banner200

Bakan Arzu, İstanbul İli Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısı'na katıldı. Burada konuşan Bakan Arzu, Bakanlık olarak gerekli yasal düzenlemeleri yaptıklarını belirterek, tarım sektörünün büyümesinde sektör paydaşlarının ciddi desteğinin bulunduğunu kaydetti.

Türkiye'nin 23 milyar dolarlık tarımsal GSYH'den 61 milyar dolarlık tarımsal GSYH'ye ulaşarak dünyada 11'incilikten 7'nciliğe, Avrupa'da ise 4'üncülükten 1'inciliğe yükseldiğini ifade eden Bakan Arzu, şöyle konuştu: "Ülkemiz tarım sektörü, 78 milyon nüfusun yanında, 40 milyon turisti ve 2 milyonun üzerinde Ortadoğu'da yaşananlar sebebiyle Türkiye'ye gelmek durumunda kalan misafiri besliyor. Bunun üzerine de 18 milyar dolar tarımsal ürün ihracatı yapıyoruz. Buradaki başarının altında hükümetin çiftçiye, üreticiye, yatırımcıya verdiği ciddi desteğin yanında sizin de büyük çabası var. Bakanlık olarak sektörle yaptığımız ortak akıl toplantılarının ne kadar faydalı olduğunu herkese aktarıyoruz. Bugün de o çalışmalardan birini yapıyoruz. Bakanlığımız, üreticisi, bu ürünü mamul hale getiren sanayicisi, pazarlamacısı ve ihracatçısıyla iç içe çalışıyor. Bu başarının altında bu ortak iş birliği var."

Bakan Arzu, Türkiye'nin bu tür toplantılardan büyük fayda gördüğünün altını çizerek, bundan sonraki süreçte de bu toplantılara devam edeceklerini ve sektör paydaşlarıyla iş yapmanın ülkenin menfaatine olduğunu ifade etti.

Ortak Akıl Toplantısına eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker de katıldı.

YORUM EKLE
banner151

banner251