Bakan Arzu Diyarbakır’da incelemelerde bulundu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Arzu Diyarbakır'da çeşitli inceleme ve ziyaretlerde bulundu. Yenişehir ilçesindeki Sümerpark'ta basın mensuplarıyla bir araya gelen Bakan Arzu, hayvancılığa verilen destek sayesinde Türkiye'de süt üretimi 8,5 milyon tondan 19 milyon tona, kırmızı et üretimi 450 bin tondan 1 milyon tonun üzerine yükseldiğini söyledi.

Bakan Arzu Diyarbakır’da incelemelerde bulundu
banner200

Bakan Arzu, Organize Sanayi Bölgesi'ni (OSB) ziyaretinde yaptığı konuşmada, gelişen OSB'nin daha fazla üretim için, bölge insanına daha fazla iş ve aş sağlaması için ellerinden geleni yapacaklarını anlattı.

Bakan Arzu, "Bizim işe, aşa, barışa ihtiyacımız var. Madem birlikte yaşayacağız, o zaman birlikte yaşamanın yolu silahsız mücadeleden geçiyor. Diyarbakır ve bölge halkı bu konuda irade de gösterdi" dedi.

Terör olaylarının bölgedeki huzur ortamını bozduğunu, barış ve demokrasi içerisinde çözüm bulunması için son dönemde olumlu adımlar atıldığını belirten Bakan Arzu, son dönemde yaşanan terör olaylarının, bölge ekonomisine çok büyük zararlar verdiğini vurguladı.

Vali Hüseyin Aksoy, OSB Müdürü Mehmet Özel, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Ahmet Sayar ile OSB Yönetim Kurulu üyelerinin de bulunduğu ziyarette Bakan Arzu, sanayici ve iş adamlarının sorunlarını dinledi.

VATANDAŞLA SOHBET ETTİ

Diyarbakır'daki temaslarını sürdüren Bakan Arzu, Vali Hüseyin Aksoy, İl Emniyet Müdürü Adnan Taşdan ile Eğil ilçesinde Hazreti Elyasa ve Hazreti Zülkif peygamberlerin kabirlerini ziyaret etti. İlçe merkezinde esnaflarla görüşen Bakan Arzu, vatandaşlarla sohbet etti. Daha sonra Kaymakamlığa geçen Bakan Arzu burada yaptığı açıklamada, Diyarbakır'da çok sayıda peygamber ve alimin makamlarının, mezarlarının bulunduğunu, ancak Diyarbakır'ın bu yönü ile çok fazla bilinmediğine işaret eden Bakan Arzu, Diyarbakır'ın bu değerleri ile tanınması için çok çaba sarfettiklerini belirtti. Bu kapsamda Hazreti Süleyman Camisi ile çevresinde restorasyon çalışmaları yapıldığını dile getiren Bakan Arzu Diyarbakır'ın sahip olduğu inanç ve kültür değerlerinin önemine dikkat çekti.

İlçedeki temaslarının ardından Diyarbakır'a dönen Bakan Arzu, merkez Yenişehir ilçesindeki Gazi Caddesi'nde esnafı ziyaret etti, vatandaşlarla görüştü. Bakan Arzu, son dönemde yaşanan olaylar nedeniyle esnafın satış yapamaz hale geldiğini vurgulayarak, "Bunların önüne geçeceğiz. Bu sorunu ortadan kaldıracağız. Silvan Barajı tamamlandığında 200 bin kişiye iş imkanı sağlayacağız " ifadelerini kullandı.

DESTEKLER ÜRETİMİ ARTIRDI

Programının ikinci gününde Yenişehir ilçesindeki Sümerpark'ta basın mensuplarıyla bir araya gelen Bakan Arzu, "Hayvancılığa verilen destek sayesinde Türkiye'de süt üretimi 8,5 milyon tondan 19 milyon tona, kırmızı et üretimi 450 bin tondan 1 milyon tonun üzerine, beyaz et üretimi ise 640 bin tondan 2 milyon tona yükseldi" dedi.

Kendisinden önceki Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker döneminde Türkiye'de devrim niteliğinde çalışmalar yapıldığını belirten Arzu, bölgede ilk Besi Organize Sanayi Bölgesi'nin Diyarbakır'da kurulduğunu söyledi.

Bakan Eker'den önce Türkiye'de hayvancılığa verilen destek miktarının 83 milyon dolar olduğunu ifade eden Bakan Arzu, "Şu an verdiğimiz destek 3 milyar liradır. Hayvancılığa verilen destek sayesinde Türkiye'de süt üretimi 8,5 milyon tondan 19 milyon tona, kırmızı et üretimi 450 bin tondan 1 milyon tonun üzerine, beyaz et üretimi ise 640 bin tondan 2 milyon tona yükseldi. Türkiye'de hayvancılıkta çok ciddi bir değişim, dönüşüm başladı." Şeklinde konuştu

Bakan Arzu, tarımın diğer alanlarına da ciddi destek sunulduğunu belirterek, "Biz dünyada 11. tarım ekonomisi iken 7. tarım ekonomisi olduk, Avrupa'da 4. büyük tarım ekonomisi iken 1. tarım ekonomisi olduk. Yani İtalya, İspanya ve Fransa'yı geçtik" ifadesini kulandı.

DİYARBAKIR'A SON 10 YILDA 2.9 MİLYAR DOLAR HİBE VERİLDİ

Diyarbakır'da 10 yıllık sürede tarım sektörüne 2,9 milyar dolar hibe verildiğini kaydeden Bakan Arzu, şöyle devam etti: "Diyarbakır'da yaşanan bu değişim ve gelişimin içinde çok büyük katkısı var. Diyarbakır'da tarımsal gayrisafi milli hasıla 1 milyar liraydı, bugün ise 4 milyardır. Türkiye'deki tarımsal gayri safi milli hasıla 23 milyar dolardı, bugün 61 milyar dolar tarımsal gayrisafi milli hasılamız oldu. Yani 76 milyonu beslemenin dışında 40 milyon turist besliyoruz ve bölgemizde yaşanan olaylar sebebiyle ülkemize misafir gelen 2,5 milyon komşumuzu da besliyoruz. Üzerine de 18 milyar dolar tarımsal ihracat yapıyoruz."

Bakan Arzu, daha sonra beraberinde Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ile Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Diyarbakır Besi Organize Sanayi Bölgesi ile Diyarbakır Ticaret Borsasını ziyaret etti.

YORUM EKLE
banner151

banner251