Bakan Arzu, CIMMYT heyetini kabul etti

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi (CIMMYT) Yönetim Kurulu Başkanı Martin Krope ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Bakan Arzu, CIMMYT heyetini kabul etti
banner200

Bakanlık makamında gerçekleştirilen görüşmede konuşan Bakan Arzu, CIMMYT'nin buğday ve mısır konusunda çok önemli araştırma ve geliştirme çalışmaları yaptığını belirterek, bakanlık olarak bu merkezle her türlü işbirliği yaptıklarını söyledi. Bakanlığımıza bağlı 48 araştırma enstitüsünden 5'nin CIMMYT ile işbirliği içiresinde çalıştığını dile getiren Bakan Arzu, merkezin burada yaptığı çalışmaların sadece Türkiye'ye değil bölge ülkelerine de önemli katkılar sağladığını belirtti.

CIMMYT Yönetim Kurulu Başkanı Martin Krope da, Türkiye ile 1972'den beri işbirliği içerisinde çalıştıklarını, 1980 yılında ise Ankara'da ofis açtıklarını dile getirdi. Dünyanın en büyük buğday gen bankasına sahip olduklarını ve bu konudaki deneyimlerini paylaşmaya hazır olduklarını ifade eden Krope, Türkiye'deki ofis sayesinde Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine de katkı sağladıklarını belirtti.

Türkiye ile yakın işbirliği içerisinde çalışmak istediklerini kaydeden Krope, tarihlerinde ilk defa Türkiye'de yönetim kurulu toplantısı yapacaklarını da sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
banner151

banner251