Bakan 10 yılını değerlendirdi!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, görevde olduğu sürece gerçekleştirdiği önemli icraatları ve öne çıkan hizmetlerle ilgili Anadolu Ajansı'na değerlendirmelerde bulundu.

banner255
Bakan 10 yılını değerlendirdi!
banner200

Bakan Eker, tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin Türkiye tarımının en büyük problemi olduğunu, gerçekleştirdikleri düzenleme sayesinde bunu engellediklerini belirtti. Son 10 yılda Cumhuriyet tarihinin en büyük toplulaştırma reformu yapılarak 45 milyon dönüm arazi toplulaştırıldı diyen Bakan Eker, 2015 yılı sonuna kadar 15 milyon dönüm arazideki toplulaştırma çalışmalarının daha tamamlanacağını dile getirdi.

GAP, DAP ve KOP'taki çalışmaların hızlı şekilde devam ettiğini, hedeflerinin 2023 itibariyle Türkiye'deki 14 milyon dönüm büyüklüğündeki tüm tarım arazilerinin toplulaştırılması olduğunu kaydeden Bakan Eker, "Sulama kanallarının tamamlanmasıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere toplulaştırma yapılan alanlarda büyük verim artışı olacak. Toplulaştırma Projesi, Türk tarımının modernizasyonu ve alt yapısının güçlendirilmesinin en önemli projesidir" şeklinde konuştu.

Bakan Eker, diğer önemli projelerden bir tanesinin de Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu'ndan (IFAD) sağladıkları krediyle uyguladıkları Diyarbakır-Batman-Siirt Kalkınma Projesi olduğunu anımsatarak, bunun kısa süre önce tamamlandığını söyledi. Projenin, bölge tarihinde uygulamaya geçirilen ilk "kırsal kalkınma" projesi olduğuna işaret eden Eker, bu sayede yöre çiftçisini geleneksel ürünler dışındaki ürün çeşitleriyle tanıştırdıklarını belirtti. Projenin uygulandığı Batman'ın Sason ilçesinde üreticilerin ilk kez çilek üretimi yaptığını belirterek, "Sason ilçesinde bugün 4 bin 500 ton çilek üretimi yapılıyor. Sason'da vatandaşların bahçelerinde ürettiği çileği yol üzerinde çilek satarken görmek beni çok sevindiriyor" ifadesini kullanan Bakan Eker, şöyle devam etti:

"Diyarbakır-Batman-Siirt Kalkınma Projesi, dünyanın en başarılı projelerinden birisidir. IFAD, örnek proje olarak kabul etti. Çünkü çok başarılı oldu. Bölgede tarım ve hayvancılığın önünü açan bir uygulama projesi oldu. Bu nedenle onur duyduğum bir projedir. Kendi toprağımda bu projeyi uygulamak benim için memnuniyet kaynağıdır."

Kaynak: tarim.gov.tr

YORUM EKLE
banner151

banner251