" />

Arkadaşları gönderdim fiyatlar düştü!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'den, pazarda yaşanan fiyat artışlarıyla ilgili farklı bir açıklama geldi. Fiyat artışlarını seçim öncesi biraz kasıtlı ve spekülasyona dayalı artışlar olarak değerlendiren Eker, patates fiyatları ile ilgili olar da "arkadaşları gönderdim fiyatı biraz düştü" dedi.

Arkadaşları gönderdim fiyatlar düştü!
banner200

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre Bakan Eker, bazı gıda ürünlerinde üretici ile market arasındaki farkın kasıtlı olarak açıldığını söyledi. Bazı gazetecilerle sohbetinde, son günlerde patates, biber ve yapraklı sebzelerde yaşanan fiyat artışlarını değerlendiren Eker, “Bunları seçim öncesi biraz kasıtlı ve spekülasyona dayalı artışlar olarak değerlendiriyorum. Çünkü artık seralar devreye girdi. Geçtiğimiz aralık ve ocak ayında özellikle Sakarya vadisinde aşırı kar yağışı ve doğal afet oldu. Sakarya vadisi dediğimiz bölge Bilecik'ten başlıyor, Bursa ve Eskişehir civarına kadar devam ediyor. Yapraklı sebzeler ıspanak, marul gibi, oralarda yetiştiriliyordu. Onlar hava değişiminden ötürü zarar gördü. Akabinde Muğla ve Antalya'da ya fırtına ya sel, don, dolu oldu. Yılın ilk üç ayındaki sebzelerdeki problem bunlardan kaynaklandı. İşin bir tarafı bu. Dahası Türkiye'nin pazarlama zinciri uzun. Üreticiler çok sayıda ve çok küçük. Bu nedenle pazarı belirleyebilme güçleri zayıf. Biz bunlar için üretici birlikleri kurduk. Örgütlenip pazarlarda yer bulmalarının yolunu açtık ama bir araya gelemiyorlar. Kayıt içi ve kayıt dışı üretim ayrı bir sorun. Zincir uzun. Komisyonculuk sistemi var, fiyatı bunlar belirliyor. Biz bununla mücadele ediyoruz" dedi.

Diğer yandan haberde Bakan Eker'in patates fiyatları ile ilgili yaptığı değerlendirmede dikkat çekti. Bakan Eker, "Patateste artış vardı ama önümüzdeki hafta taze patates çıkıyor. Nevşehir ve Niğde bölgesine arkadaşları gönderdim. Patatesin fiyatı biraz düştü. Basit hesaplarla, speküle edip biraz fiyat artarsa kazanırım anlayışı var" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ARKADAŞLARI GÖNDERMEKLE İŞİ BİTİRMİŞ MİŞ ...
ARKADAŞLARI GÖNDERMEKLE İŞİ BİTİRMİŞ MİŞ ... - 7 yıl Önce

resmen dalga geçiyor milletle. madem ki adamlarını göndermekle fiyatlar düşüyor du bugüne kadar neredesin be adam?

banner151

banner251