Araştırma enstitüleri uzmanlaşacak!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bugüne kadar ihmal edilen araştırma enstitüleri ile ilgili önemli bir adım atıyor.

Araştırma enstitüleri uzmanlaşacak!
banner200
banner217

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne (TAGEM) bağlı 48 araştırma enstitüsü ve Türkiye Milli Botanik Bahçesinin görev ve yetkileriyle ilgili yeni bir düzenlemeye gidiyor.

Dünya.com'da yayınlanan A.A'nın haberine göre, yapılacak yeni düzenlemeyle birlikte araştırma enstitüleri, ülkesel ve bölgesel ihtiyaçları dikkate alarak enstitülerin, hangi konuda ve hangi üründe Ar-Ge faaliyeti yürüteceği belli olacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, yapılacak yeni revizyonla birlikte enstitülerin Milli Tarım Projesi kapsamında havza, konu ve ürün bazında uzmanlaşacağına dikkat çekti. Enstitülerin inovasyon kapasitesinin artacağına işaret eden Çelik, mevcut yapıda enstitülerin çok sayıda araştırma konusu üzerine çalıştığını, aynı konuda birçok kurumun görevlendirildiğini, bu durumun da israfa neden olduğunu belirterek,

"Bu nedenle, ülkesel ve bölgesel ihtiyaçları dikkate alarak her enstitünün, hangi konuda, hangi üründe Ar-Ge faaliyeti yürüteceğini belirledik. Dolayısıyla enstitülerimiz kendi sorumluluk alanlarında uzmanlaşacaklar. Örneğin, tarım ekonomisi araştırmaları, belirlediğimiz 12 enstitü liderliğinde yürütülecek. Diğer enstitüler de ihtiyaç duyulması halinde bu çalışmalara destek olacaklar. Bitki sağlığı araştırmaları konusunda 8, tıbbi, aromatik ve boya bitkilerinde 8, tarım makinalarında 4 enstitümüz uzmanlaşacak. Bu şekilde her enstitümüzün çalışma alanlarını ve yetkili oldukları bölgeleri yeniden belirledik" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kimi Kandırıyorsunuz
Kimi Kandırıyorsunuz - 4 yıl Önce

Enstitüler zaten uzmanlık alanlarında çalışıyor. Örnek; patates, pamuk, bağcılık,kayısı, fındık,incir. Bölgesel araştırmalar da zaten bölgelerindeki önemli ürünleri çalışıyor. Antalya ve Mersin'deki Enstitüler turunçgiller çalışırken Trakya'daki çeltik ve ayçiçeği çalışıyor. Yani burada süslü cümlelerle anlatılanlar zaten yapılıyor. Kimseyi kandıramazsınız.

Yanlış yoldasınız.
Yanlış yoldasınız. - 4 yıl Önce

Enstitüler zaten konu bazında ve bölge ve merkez enstitüler olarak görev yapıyor önemli olan konu uzmanlarına sahip çıkmak. Ayrılmalarına engel olmak. Yoksa uzman diye Çalışma Bakanlığından yeni eleman ve yöneticilermi atanacak. Nevzat Birişik in kapris ve egosuna kurban etmeyin enstitüleri. Sn. Bakanı eksik ve yanlış bilgilendirmeyin artık.

Komedi
Komedi - 4 yıl Önce

Sayın Bakanım;
Sizi açıkça kandırmışlar. Enstitüler zaten uzmanlık alanlarında çalışıyor. Bu dedikleriniz 60 yıldır yapılıyor zaten. Lütfen doğru kişilerden bilgi alın. Yoksa komik duruma düşersiniz. Tamam siz de , yardımcınız da, müsteşarınız da teşkilatın içinden değil. Ziraatçi de değilsiniz. Ama TAGEM Enstitüleri konusunda ufak bir araştırma yapsanız ne kadar kandırıldığınız ortaya çıkar. Dikkat edin daha çok komik olmayın.

Bravvooooo
Bravvooooo - 4 yıl Önce

Alkış, alkış, alkış... Bugüne kadar hiç kimse düşünmemişti!!!! Nasıl düşündünüz, gerçekten tebrik ediyorum. Bravvo!!!

HARİKA
HARİKA - 4 yıl Önce

Sayın genel müdür çok iyi bir karar almış. 48 araştırma enstittüsünde binlerce personel ,milyonlarca lira kaynak harcamakta ancak ülke tarıma tek kuruş katkıları olmamakta . dolayısıyla iyi bir reform şart olmuştu.

Kaynak israfına son
Kaynak israfına son - 4 yıl Önce

Birçok araştırmacı aynı konuyu aynı bölgede çalışmakta. Bazı bölgelerde ise üretim alanı olmayan veya çok az olan bitki türlerinde çalışmaya ısrar edilmektedir. Ülke sorunlarına çözüm olacak çalışmalar ve yürütülecek araştırma enstitüleri belirlendiğinde kaynak israfı önlenecektir. Araştırmacılar da güçlerini birleştirerek daha kısa sürede daha başarılı sonuçlar elde edebileceklerdir.

yazik
yazik - 4 yıl Önce

Bunun arkasinda Arastirma Enstitulerini basarisiz olarak gosterip kapanmalarina kadar uzanacak surec yer alacak. Arastirma Enstituleri ozel sektore taseron yapilmak isteniyor. Ozel sektor proje desteklerinin bu yil 300 binden 3 milyona cikmasinin ardindaki gercek. Bakanimizin bu konuda cok yanlis bilgilendirildigi konusunda hemfikirim.

Tibbi Bitkiler
Tibbi Bitkiler - 4 yıl Önce

Isparta'daki tibbi bitkiler bolumu kapatiliyor. Turkiye dunyada gulyagi uretiminin %50 sini gerceklestirmektedir. En yakin rakibi Bulgaristan'da gul enstitusu var. Bizde lavanta ve gul calisan bir bolum dahi kalmayacak. Hashas'ta morfin arastirmalari tamamen alkaloid fabrikasina birakildi !!!Enstituler sadece hashasi tohum ve boreklik amacli yetistirecekler. Amac devlet kaynaklarinin korunmasiymis, tibbi bitkiciler zaten yillik 1-2 bin TL butceyle proje yuruten ozverili kisiler. Ozel sektore verilecek 3 milyon TL butceli projelerle binlerce arastirma projesi desteklenir, bu durum kaynaklarin korunmasiyla celismiyor mu?


banner151

banner251