Tarım Bakanlığı neden açıklama yapamadı?

Hayvan ithalatının yasak olduğu bir dönemde Brezilya’dan yapılan 10 bin başlık besilik hayvan ithalatı kamuoyunda büyük yankı bulurken, yetiştiricinin de büyük tepkisini çekti.

Malumunuz hayvan ithalatı konusu, uygulanan yanlış politikalardan dolayı Türkiye’nin kanayan bir yarası haline geldi.

Özellikle 2010 yılından buyana her seferinde ithalatı sonlandırmaya yönelik bir politika ortaya konulsa da bu politikaların hiç birinden olumlu sonuç alınamadı.

İşin acı tarafı yerli üretimi artırmaya yönelik ortaya konulan politikalarla Türkiye hayvan ithalatına daha da bağımlı hale getirildi.

2018 yılında ise uygulanan yanlış politikalarda zirveye ulaşıldı.

Ülkenin ihtiyacının çok üstünde hayvan ve et ithalatı yapılarak hayvancılık sektörüne öyle bir darbe vuruldu ki, ithalatın sektörde açtığı yaralar artık yıllarca telafi edilemeyecek.

Daha öncesinden yazmıştım, yine belirtmek istiyorum.

2018 yılında yapılan o korkunç ithalata kimler izin verdiyse, o kişilerin Yüce Divan’da yargılanması gerekiyor. Çünkü hayvancılık sektörüne ve ülkeye ancak böyle bir ihanet yapılabilirdi!

Gündemin sıcak konusu olan Brezilya’dan yapılan 10 bin başlık besilik hayvan ithalatına gelecek olursak, Bakanlık her ne kadar milli bir duruş sergileyerek hayvan ithalatı için Ekim 2019’dan itibaren izin verilmediğini açıklasa da, maalesef o tarihten sonra ithalat hiç durmadı ve durmayacak da…

Sahayı ve üreticiyi biraz takip eden, bu acı tabloyu çok rahat görebilir.

Bakanın ve Bakanlığın, “ithalatın bitirileceğine yönelik” iyimser açıklamaları da maalesef günü kurtarmaya yönelik beyanatların ötesinde bir anlam taşımıyor.

Zaten bunu da yapılan ithalatlarla görebiliyoruz.

Diğer yandan hayvan ithalatı meselesinde öyle bir rant var ki, bu rant çevresi zaten ithalatın bitirilmesine müsaade etmeyecektir. İçeride üretici bin bir zahmetle yetiştirdiği hayvandan para kazanamazken, bu rant çevresi hiçbir emek sarf etmeden yaptıkları ithalatla kısa sürede milyonları, milyarları kazanıyorlar.

Pekâlâ, Tarım ve Orman Bakanlığı, 26 Ekim’den sonra hayvan ithalatı için yapılan başvuruların kabul edilmeyeceğini resmi bir yazı ile duyurmasına rağmen hayvan ithalatı neden durmuyor?

Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor. Son olarak Brezilya’dan yapılan 10 bin başlık besilik hayvan ithalatıyla ilgili olarak Bakanlık haberimize bir açıklama yapamadı. Cevap vererek, konunun iyice dallanıp budaklanmasını da istemiyorlar.

Ancak kendi içlerinde; kontrol belgesinin 26 Ekim’den önce “başvuru yapanları mağdur etmemek” için verildiği şeklinde bir savunmada bulunarak, gelen tepkileri de bu şekilde geçiştirmeye çalışıyorlar.

Bakanlığın her şeyden önce açık ve şeffaf olması gerekiyor.

Bir taraftan ithalat için kontrol belgesinin verilmediği belirtilerek, kamuoyuna; “ithalata karşıymış gibi” sosyal mesaj verilecek ama diğer taraftan da ithalat hiç durmayacak.

Bu yeni ithalat modeli de Pakdemirli döneminde keşfedilmiş mucize bir politika olsa gerek!

26 Ekim’den sonra Türkiye ne kadar besilik hayvan ithalatı yaptı?

Bakanlıkta daha ithalat yapma yetkisi bulunan kaç dosya var?

Bu rakamları bile maalesef kimse bilmiyor.

İşin daha garibi, kontrol belgesi ülkenin ithal hayvana ihtiyacı olmadığı gerekçesiyle 6 ay önce durdurulmadı mı?

O zaman, 26 Ekim’den önce başvuru yapanları mağdur etmemek için kontrol belgesinin verildiğini söylemek de ne demek oluyor?

Ülkenin çıkar ve menfaati mi önemli yoksa bu başvuruyu yapan firmaların mı?

Anlayacağınız, bu yeni ithalat modeli ile öyle bir sistem kuruldu ki; hayvan ithalatındaki rantın daha fazla kesime dağılmasının önüne geçilmiş oldu.

Kimsenin ithalat yapamadığı bir dönemde belli firmalar yaptıkları ithalatla daha sağlam para kazanmaya başladılar.

YORUM EKLE
YORUMLAR
HİN OĞLU HİNLİK
HİN OĞLU HİNLİK - 10 ay Önce

Sadettin bey, bizim ülkemizde bu gibi cukkalı işlerin hep böyle döndüğünü, harami “dindar” ve insanoğluna karşı Hazret-i Ali’nin katilleri gibi daima kin kusan dandik müslüman milliyetçi mukaddesatçı ecmain takımının kuracağı ithalat tezgahı elbette böyle olacaktır. CEHENNEM BİLE BUNLARI İSTEMEZ, ÇOK REZİL VE ESFELE SAFİLİN BU MAHLUKAT...

Selahattin yigit
Selahattin yigit - 10 ay Önce

Kısa ve net Damatla tarım bakanı acilen istifa etmesi lazim bunlar basta oldukça biz daha çok rezillikler yasiycaz

adem altun
adem altun - 10 ay Önce

çifcilerin uzerinde her zaman oynan oyun zengini zengin etiniz fakiri iyice fakir etiniz kucuk cifcilere bi bakin ne durumda bi buzaga parasini bile vereniyorsunuz Allah yardimcimiz olsun.

Sami yılmaz
Sami yılmaz - 10 ay Önce

Bizim ekmemizi yiyenler haram zıkım olsun Allahım insAllah vürüse yakalamırlarda bizim ekmemizle oynamazlar zaten hayvancılımız iki senedir kan alıyor sizi Allaha havale ettik

Yilmaz yatdimci
Yilmaz yatdimci - 10 ay Önce

Yalan makinasi

Agah var
Agah var - 10 ay Önce

Bence çiftçiliği yasaklayın rahat edin herşeyi yurt dışından getirin et süt yumurta sebze meyva zaten gidişat bu yönde

Ali Çakır
Ali Çakır - 10 ay Önce

ithalata dayalı bir tarım politikası izlemek bu ülkeye hizmet etmek değil ancak belirli bir rant çetesini gonullemektir bakın sayın bakanım bir ak-partili olarak bu zamana kadar gelmiş geçmiş bütün tarım bakanlarının hatalarını anlatmaktan bıktık siz olsun şu yanınızda çalışan beceriksiz burokratlarinizi değiştirin anladığım kadarıyla sizin mevcut bürokratlarınız önlerine dört koyun katsan onu dâhi güdemeyecek kadar beceriksiz galiba tarımın neresinden tutarsan kopuyor hayvancılık hububat-bakliyat narenciye ilaç gübre arazi toplulaştırma barajlar yarım kalan baraj prejeleri örneğin ben kütahya altıntaş tan yazıyorum benim ilçemde beş karış barajı var temeli 1989 da atıldı halen bitmedi hâlbuki bu barajın inşaatı bitmiş olsa milli ekonomiye yıllık en az 100 milyon gibi bir katkı sağlayacak bölgede hem işsizlik gibi bir problem kalmayacak ve ülke okonomisi ve bölge ekonomisi dahada canlanacak sayın bakanım sizler başta sayın cumhur başkanımız ve zatı aliniz sürekli kandiriliyorsunuz başta o beceriksiz il tarım müdürleriniz dsi müdürleriniz ve ankaradaki oturduğu yerden karar veren o genel müdürleriniz müsteşarlarınız hepsini sil baştan o kafalarını gömdükleri o kum yığınından çıkarıp atmaları gerekir inanın üç yıllık bir tarım politikasıyla bu ülke dünyada tarım konusunda söz sahibi olmazsa saygılarımla

Recep arkan
Recep arkan - 10 ay Önce

Kaz cifligi kurmak istiyorum sinde destekleme varmi


banner251