Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, TİGEM’de geçtiğimiz hafta 3 genel müdür yardımcısı toplu halde görevden alınırken, bu hafta tartışmalı bir ismin ise genel müdür yardımcısı olarak atanması tepkilere neden oldu. 2018 yılında Genç Çiftçi Projesi’nde hayvan alımında yapılan büyük yolsuzlukta, hayvan alımı komisyonunda bulunan Ergün Erol’un TİGEM Genel Müdür Yardımcılığına getirilmesi dikkat çekti.

Embriyo transferi projesinde Sayıştay tarafından tespit edilen 43 milyon lira kamu zararının yönetim kurulu kararı ile üstünün örtülmesine karşı çıkan Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Anbar’ın görevden alınarak, Genç Çiftçi Projesi yolsuzluğunda tartışmalı bir ismin ise Genel Müdür Yardımcısı yapılması, TİGEM’de atamaları şimdiden tartışmalı hale getirdi. 

GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİNDE BÜYÜK BİR YOLSUZLUK PATLAK VERMİŞTİ!

TİGEM eski Genel Müdürü İsmail Şanlı döneminde, 2018 yılında patlak veren Genç Çiftçi Projesindeki yolsuzlukta, hayvan alımı ile ilgili yapılan ihale iptal edilerek, genç çiftçilere dağıtılacak damızlık hayvanlar doğrudan temin yöntemiyle daha yüksek fiyattan alınmıştı. TİGEM’in doğrudan temin yöntemiyle daha yüksek fiyattan hayvan tedarik işini verdiği Ankara merkezli firmayla ilgili Ardahan Jandarma Komutanlığının yaptığı operasyonla binlerce sahte kulak küpesinin yakalanması Genç Çiftçi Projesinde yaşanan büyük yolsuzluğu gözler önüne sermişti.

Söz konusu firmayla ilgili devleti ve projeden yararlanan çiftçiyi dolandırmak suçundan dolayı dava açılırken, Bakanlık müfettişleri de kapsamlı bir soruşturma yaparak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. 

DÖNEMİN TARIM BAKANI FAKIBABA ISRARLA İHALE YAPILMASINI İSTEMESİNE RAĞMEN HAYVANLAR BELLİ FİRMALARDAN DOĞRUDAN TEMİN YÖNTEMİYLE DAHA PAHALI ALINMASINA KARAR VERİLMİŞTİ

Söz konusu hayvan tedarik sürecinde o dönem hayvan alım komisyonunda bulunan Ergün Erol, müfettişlerin soruşturmasında TİGEM yönetim kurulu tarafından alınan kararı uyguladıklarını gerekçe göstererek, sorumluluğu kabul etmemişti. Doğrudan temin yöntemiyle hayvan alımı kararının altına da komisyonda bulunmasına rağmen kendisinin imza atmadığını vekaleten bir başka kişinin imza attığını belirtirken, o süreçte dönemin Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın açık ihale yapılmasını ısrarla istemesine rağmen hayvanların doğrudan temin yöntemiyle alınmasına komisyon üyeleri tarafından karşı çıkılmaması manidar bulunmuştu. 

AYŞE AYŞİN IŞIKGECE GÖREVDEN ALDI MEVCUT GENEL MÜDÜR ÖDÜLLENDİRDİ!

Ergün Erol bu tartışmalardan dolayı İsmail Şanlı’dan sonra göreve gelen Ayşe Ayşin Işıkgece tarafından daire başkanlığı görevinden alınmıştı. Gelinen noktada genç çiftçi projesinde ortaya çıkan yolsuzlukta ismi tartışmalı bir şekilde gündeme gelen Ergün Erol’un Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından TİGEM’e vekaleten Genel Müdür Yardımcısı yapılması dikkat çekti.