Tarım Bakanı değişecek mi değişmeyecek mi?

Tarım ve hayvancılık elimizin altından kayıp gidiyor ancak kimse oralı olmuyor.

Sanki bir ölü toprağı serpilmiş gibi kötü gidişe karşı ne birileri çıkıp bir şey diyebiliyor ne de işin başındakiler bu gidişe karşı bir şey yapabiliyor.

Bu gidişatı durduramazsak, patates, soğan krizini bile arar hale geleceğiz! 

Durum bu kadar vahim olmasına rağmen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, vitrinlik açıklamalarla günü kurtarmaya çalışırken, çiftçi, üretici, yetiştiricinin de artık dayanacak hali kalmadı.

Düşünebiliyor musunuz Ocak, Şubat, Mart aylarında açıklanması gereken 2019 yılı tarımsal destekleri Eylül ayı bitiyor daha açıklanmadı. 

İşin acı tarafı, bir tane yetkili de çıkıp tarımsal desteklerin neden bugüne kadar açıklanmadığını çiftçinin gönlünü alacak şekilde bir açıklama yapma ihtiyacı bile duymuyor! 

Tarımsal desteklerin neden açıklanmadığından ziyade aslında bu durum insanı daha çok kahrediyor!

Yani anlayacağınız bir tarafta büyük bir beceriksizlik ama diğer tarafta burunlarından kıl aldırmama durumu!  

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tarımsal desteklerle ilgili kararnamenin yayınlanmadığından haberi var mı, zannetmiyorum. 

Çünkü seçimler öncesinde 2018 yılına ait birçok tarımsal destek ödemesi yapıldığı için çok kişi 2019 desteklerinin açıklanıp açıklanmadığını bilmiyordur. 

Diğer yandan, Bakanlıkta bir çok genel müdür ve genel müdür yardımcıları asaleten atamaları olmadığı için vekaletle görev yapıyor. 

Genel Müdürler bir tarafa bugün 81 il müdürünün neredeyse yarıya yakını vekaletle görev yapıyor.  

Ha ‘vekalet’ ha ‘asalet’ ne fark eder diyebilirsiniz ancak bir taraftan tarımın ne kadar stratejik bir sektör olduğuna vurgu yapacaksınız ama bir taraftan da tabanda çiftçiyle muhatap olacak il müdürlerini ‘yarın gidecekmiş’ gibi bir konumda sahaya sürüp çalıştıracaksınız!

Yok, böyle bir şey!

Kusura bakmasınlar ama isminin sonunda  ‘vekalet’ yazan bir il müdürüne o ilde kimse itibar etmez.

Tarım ve Orman İl Müdürlerinin kararnamelerinin yayınlanmaması biraz da kabine belirsizliğinden dolayı yaşanıyor ancak ne olursa olsun isminin sonunda vekalet yazan bir il müdüründen istenilen verim alınamaz. 

Bunu başta Bakan olmak üzere Bakan Yardımcıları herkes farkında olmasına rağmen, kimse elini taşın altına koymuyor. 

Tarım Bakanı değişecek mi değişmeyecek mi belirsizliği de bütün bu yaşanılan olumsuzlukların tuzu biberi oluyor. 

Sadece Tarım ve Orman Bakanlığı için değil diğer bakanlıklar için de kabinedeki belirsizlik devletteki bütün işleri olumsuz etkiliyor.

Onun için kabinede bir değişiklik yapılacaksa bunun biran önce yapılması, yok yapılmayacaksa da kesin bir dille bunun ortaya konması gerekiyor. 

Aksi halde bu belirsizlik devlete her bakımdan ciddi zarar veriyor. 

En başta da gıdamız tehlikeye giriyor!

Haberiniz olsun! 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Personel
Personel - 1 yıl Önce

Bu bakanlık, Bakan ve yardımcılarının umurumda mı ki? Bakan pilotluk merakında, yardımcıları da kendi şehirlerinden nasıl milletvekili olurumun hesabında.

Vettek
Vettek - 1 yıl Önce

Bakan degissede degismesede alt kadrolardaki meslek disi isimleri degistirmedikleri surece tarim politikalari ve sorunlar cozulmeyecektir. Bakanlik ılahiyatcidan esnaftan açıköğretim mezunundan ........vb yoneticilerin tarimi bu hale getirdigini gorun artik

SINAV İLE ATANMIŞ İLÇE MÜDÜRÜ
SINAV İLE ATANMIŞ İLÇE MÜDÜRÜ - 1 yıl Önce

Liyakat esasına göre herkese açık olan bir SINAV sistemi dahilinde atanmayan hiç bir alt veya üst yöneticiye saygı duymuyorum. Adının önünde Prof ya da eski belediye başkanı/eski milletvekili yazsa bile... Vekaleten atananlara ise hiç saygı duymayacağım. Bu anlayışım da bakanlığın tepe yönetimine dert olsun.

Minübüs değil Tohum Hattı
Minübüs değil Tohum Hattı - 1 yıl Önce

Tarım Bakanı değişse ne yazar! bakanlıktaki imam hatipli ekip hep yerinde. Bunlara laf anlatmak yada tarımı anlatmak mümkünmü? Bakanlık kurum dışından gelenlerin çiftliği olmuş. İllerde vekil müdürler koltuğu korumak için takla üstüne takla atıyor. Maklubeye kaşık sallayanların sanki dokunulmazlığı var! Sendika kendini siyasetin üstünde, bakanlığın karşısında görüyor. Bakanlığı gizli bir el yönetiyor ama ben anlamış değilim.

HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 1 yıl Önce

TARIM SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI SON BİRİKİ YILDIR KANSERE DÖNÜŞTÜ... DOLAYISIYLA ARTIK BAKAN DEĞİŞMİŞ YADA DEĞİŞMEMİŞ ÇOK MÜHİM DEĞİL.
BU ARADA, DAMAT BAKAN HAZRETLERİ DESTEK KARARNAMESİNİN ÇIKMASINA İZİN VERMİYORMUŞ, TARIM BAKANLIĞINDAKİ KUŞLAR BÖYLE SÖYLÜYOR...

Ali kibar
Ali kibar - 1 yıl Önce

Yem gubre maliyetler yuksek bagkur oduyemez hale geldik genc ciftcilik mis perisaniz

Murat Demir
Murat Demir - 1 yıl Önce

Bakan genç dinamik ve başarılı.
Son 2-3 Ayda ciddi toparladı işleri,
Bakanımızdan üretici olarak memnunuz , sürekli bakanın değişmesi bürokrasiyi hantallaştırıyor cezasını biz çekiyoruz. Bakanımız enaz 3 yıl saha Görevde kalmalı.

Adil Çiftçi
Adil Çiftçi @Murat Demir - 1 yıl Önce

Mehmet Beye katılıyorum.

Bakan iyi niyetli ve yetenekli birisi, alt kadrolar bakanın 10.da 1 i kadar gayret ederse bazı köklü problemlerin çözüleceğini düşünüyorum. Sorunlarımız çok bakanımız yeni ve gayetli, üreticiler olarak bakanımız ne kadar güçlü olursa bizlerin problemleri de o ölçüde hızlı çözüm bulur. Sürekli adam harcamalayalım, kendimizi harcıyoruk aslında.

Sselamlar

Fakir şakir
Fakir şakir @Murat Demir - 1 yıl Önce

Haklısınız. dürüst olmak gerekirse 40 yıllık hantal yapı ile bakan ne yapsın tek başına. Bu işler ekip ve kadro işi. Ama lider odaklı bir toplum olgumuzdan hep bir kişi çıksın bizi kurtarsın bizde yattigimiz yerden hazıra konalim diye bekleyen çok bekler bu devirde.

Aldi bi gulme
Aldi bi gulme - 1 yıl Önce

"Bakan genc dinamik ve basarili... 2-3 ayda ciddi toparladi isleri" :)


banner251