Tarım Bakanı bu hesabı TÜRKCELL yönetimindeyken yapabilir miydi?

Tarım sektörü her geçen gün kan kaybediyor. Bu kötü gidişatı durduracak bir emarede maalesef görünmüyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, muhtemel bir kabine değişikliğinde koltuğumu koruyabilir miyim koruyamam mı derdinde...

Çiftçinin en örgütlü kuruluşu Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ise çekilmiş bir kenara Bakanlık hesabı yapıyor... 

Yine çiftçinin en önemli meslek örgütü TZOB Başkanı ise anti demokratik seçim sistemi ile elde ettiği koltuğunu riske atmamak için etliye sütlüye karışmıyor... 

Üretici birlikleri ise Bakanlık korkusundan dolayı seslerini çıkaramıyorlar!

Diğer tarafta çiftçinin ise artan girdi maliyetlerinden dolayı birçok ürünü bu yıl yine para etmedi. Bir yıl emek verip elde ettiği ürünü sattığında eğer mazot, gübre, tohum ve işçi parasını karşılayabiliyorsa ne ala! Yoksa vay haline! 

İşte karşımızda böyle bir tablo var.

Malumunuz hükümetin sektörle ilgili en önemli iddiası tarımsal destekler, bu yıl onu da açıklayamadılar.

Çiftçi, tarlasını ekmiş, ürününü hasat etmiş ama hangi ürüne ne destek verileceği Eylül ayına gelinmesine rağmen hala açıklanmadı.

Normal bu durum başka bir sektörde olsa yer yerinden oynardı. Ama çiftçi sahipsiz olduğundan olsa gerek kimsenin umurunda değil.

Bir de Bakan çıkıp, suçuyla kalmayarak pişkin pişkin çiftçiye şu kadar destek verdik diye hükümetleri döneminde verilen desteklerin büyüklüğünü anlatmaya çalışıyor! 

Onu da anlatayım.

AK Parti döneminde tarım ve hayvancılığın nasıl desteklendiğine bir örnek verelim de hükümet tarafından çiftçinin nasıl desteklendiğini hep birlikte görelim. 

2018 yılında hayvancılık destekleri kapsamında yetiştiriciye toplam 3.7 milyar lira destek ödemesi yapıldı. Bu destek rakamını, 2002 yılında hayvancılığa verilen 83 milyon lira ile karşılaştırdığımızda hayvancılık desteklerinde AK Parti döneminde ciddi bir artış yapılmış gibi görünebilir. 

Pekâlâ, Türkiye, 2018 yılında ne kadar canlı hayvan ve et ithal etmiş?

İşte burası önemli… 

Verilen desteklerle, ülke o üründe kendi ihtiyacını karşılayabilme noktasına gelmişse bir anlamı vardır yoksa tek başına destek miktarını şuradan şuraya çıkardık demek işin siyasetini yapmaktan başka bir anlam taşımaz. 

Şimdi sıkı durun, sadece 2018 yılında Türkiye 2 milyar dolarlık canlı hayvan ve et ithalatı yaptı. 

Bu ne demek? 

2018 yılında dolar kuru oynak olduğu için, 2 milyar doları ister 4 lirayla isterseniz 6 lirayla çarpın yetiştiriciye verilen desteğin ortalama üç katından fazla canlı hayvan ve et ithal edilmiş. 

Eee kardeşim adama sormazlar mı ‘bu nasıl bir destekleme diye?’ 

Mesela, bu hesabı Pakdemirli TÜRKCELL yönetimindeyken yapsaydı bir gün o şirkette tutarlar mıydı?

Verilen desteklerin hayvancılıkta yerli üretime hiçbir katkısı olmamış ki Türkiye yurt dışından 2 milyar dolarlık hayvan ve et ithalatı yapmış! 

Şimdi burada hiçbir yaraya merhem olmayan bütçeden giden 3.7 milyar TL’ye mi yanalım, yoksa yurt dışına giden 2 milyar dolara mı? 

Diğer tarafta çiftçi aylardır yüksek faiz yani kanunsuz faizle ilgili Tarım Kredi Kooperatiflerinden bir açıklama bekliyor. Ama ne gariptir çiftçi adına bu görevlere getirilen ve ‘dolgun maaşlarla’ bu koltuklarda oturanlar, mesele çiftçinin sorunu olunca resmen üç maymunu oynuyorlar.

Ancak çiftçi adına nerede akçeli ve projeli bir iş varsa gerekirse uykularını bile terk ederek kendilerini o işe veriyorlar. 

Sera işini hatırlayacaksınız, kışın soğan, patates fiyatları fırlayınca gündeme gelmişti. Modern seralar kurularak burada üretilecek sebzelerle, gıda fiyatlarındaki aşırı artışın önüne geçilecek.

İşte bunun için Tarım Kredi Kooperatiflerinde hemen bir şirket kuruldu. Bu şirket aracılığıyla kurulacak seralar için de alelacele bir tebliğ çıkarılarak kooperatifler Hazine arazilerini kiralayabilecek. 

Ancak dediğim gibi çiftçi yüksek faiz altında eziliyor, üretim yapamıyor, buradaki soruna bir çözüm bulalım diyen ise çıkmıyor. 

Kısacası adamların çiftçi diye bir dertleri yok!  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mühendis
Mühendis - 1 yıl Önce

16 yıllık AKP iktidarının en iyi tarım bakanı. Önceki bakanların yaptığı tahribatı onarmak kolay değil. Bir de ithalat lobisi ile başetmesi mümkün değil. Müdahale alım fiyatlarını hasat sezonundan önce açıklanması bile başarıdır. Haksızlık yapmayalım.

Konyalı79
Konyalı79 @Mühendis - 1 yıl Önce

Yahu arkadaşlar sapla samanı arpayla buğdayı bile ayırt edecek kapasiteye sahip olmayan kepek ekin diyen utanmadan paramız varki ithal ediyoruz diyerek saman ithal eden bi kişiyi savunmayın Allah aşkına. Başta tarım, hayvancılık olmak üzere herşeyin a... s... ktiler daha neyini savunuyorsunuz

Mustafa Kayacan
Mustafa Kayacan @Mühendis - 1 yıl Önce

Bakanın bazı ufak talihsiz açıklamaları olsana , iyi niyetli ve zeki birine benziyor. 1-2 Sene içinde tokatlayabilir , tarım çok dağınık kolay değil iş çıkarmak

Senol
Senol - 1 yıl Önce

Çiftçiye, şöyle desdek , böyle desdek,hepsi lafda kardeşim, bakan bey iyi anlatıyor ama, bütün desdekleri toplasan, çiftçiden alınan akaryakıtta ki vergi değil.sag elle verip, sol elile alıyor, girdiler yüzde faizler girdikçe giriyor. Siyasiler karşılığını yerel secimde aldılar, emin olun bir dahaki secimet hiç istemem ama inanın seçim çok farklı olur. Bir an önce , lafla değil uretenin derdine çözüm bulun. İthali falan birakinda, üretici battı bir çözüm bulun.

Hüsnü Zan
Hüsnü Zan - 1 yıl Önce

Sayın İnan, siz hadiseleri şümûllü düşünebilen bir gazetecisiniz, dolayısıyla Bekir Bey hazretlerinin neden tarım bakanlığına atandığını şimdiye kadar anlamanız gerekir ve bu atamanın altında yatan hakiki sebebi kamuoyuna çok önceden duyurmanız gerekirdi. TARIMIN KÖKÜNE KİBRİT SUYU DÖKÜLÜRKEN, KIRSAL NÜFUSU TEŞKİL EDEN KÖYLÜ, ÇİFTÇİ VE BUNLARIN AİLELERİ SANKİ KENDİLERİNE ZEMZEM VERİLİYORMUŞ GİBİ HUŞU İÇİNDELER, İKTİDARA KAYITSIZ ŞARTSIZ DESTEĞE DEVAM. O ZAMAN BAŞINA GELENE ŞÜKÜR EDECEKSİN...

Fettah
Fettah - 1 yıl Önce

Ne anlatırlar da anlatsinlar boş gerçek şu, Türk çiftçisi iflas etti. Herkes borç batağında, bir de faizler eklenince, sattığı mal para etmiyor. İthalatla terbiye ediliyor, girdiler alabildiginee, anadoluyu gezin görün anlarsınız.

isyan ediyorum
isyan ediyorum - 1 yıl Önce

Ben ce istifa etsin böyle tarım bakanımı olur cifci borc batağın da

Bir dost
Bir dost - 1 yıl Önce

Bakan olarak atanan birine 3 ay zaman verilip uyum içinde çalışması için ekibini kurması gereklidir.ancak bakan bey ekibini kurmak için fırsat verilmediği kanaatindeyim.

Ertuğrul
Ertuğrul - 1 yıl Önce

Merhaba ben kucukbas hayvancilik yapmaya calisan bir girisimciyim bir evim var bunu kullanacagim ve devletten tarima destek varmi diye arastirdim birde ne goreyim zengine hayvan sahibi agalara peskes cekilmek uzere hazirlanmis kucuk koyluye hic bir faydasi olmayan destekler 300 koyun projesini inceledim koyde 500 donum arazi ve ciflik istiyor sartlar bu benim 500 donum arazim olsa 300 koyun pesinemi duserim sonra yenilerde aciklanan destege baktim ez az 1000 baslik kombine kurarsan ozaman triyonlarca destek veeiyor yahu ben 200 koyunla baslicam kredi istiyorum evimi ipotek et diyorum ziraat bankasi sozde veriyor ama gittim canimi alir ama kerdiyi vermez oyle prosedurle satiyor yani birisi halki birakmis halka destek adiyla yine zengine peskes cekiyor uzuluyorum

E.p
E.p - 1 yıl Önce

Sayin cumhurbaskani bu haberleri okumuyormu ki hala bir degisim yapmiyor


banner251