Fordson Traktör, bir zamanlar her çiftçinin hayaliydi!

1917'li yıllarda gelmişlerdi ülkemize... 100 Fordson traktör ithal edilmiş ve değişik bölgelerde hatırı sayılı toprak sahiplerine verilmişlerdi. Her çiftçinin hayaliydi onlara kavuşmak... İmtiyazdı, itibardı Fordson; sahipler için...

Fordson Traktör, bir zamanlar her çiftçinin hayaliydi!
banner200
banner195

1917'li yıllarda gelmişlerdi ülkemize.. 100 Fordson traktör ithal edilmiş ve değişik bölgelerde hatırı sayılı toprak sahiplerine verilmişlerdi. Her çiftçinin hayaliydi onlara kavuşmak.. İmtiyazdı, itibardı Fordson; sahipler için...

Sonra görevlerini tamamladılar.. Daha yeni, daha güçlü, daha işlevsel traktörler çıktı ve sahipleri bunlardan da edindiler.. Fordsonlar önce çiftliklerin depolarına, sonraları da kapıların önüne konuldular. Bir başlarına, öylece, terk edilmiş olarak kalakaldılar.

Benimse içimi acıtan acı neden;

100 traktörden sadece 5 tanesi günümüze kadar kaldı. Çok azı bir değer olarak muhafaza edilebildi. Kalanlar ise acımasızca bir hurdalıkta yok edildiler, parçalandılar.

Bu fotoğraftaki Fordson ise yitik gitmekte olan son değerimiz. 2014 yılında benim tarafımdan çekilmiştir. Sahip çıkılmazsa o da diğerleri gibi aramızdan sessiz sedasız yok olup gidecektir. (HÜSEYİN ÇİLOĞLU)


Kaynak: Çiftçi Kulübü

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

gara fordson

banner151