Buğdayda tehlike var!

Gerekli ilaçlamalar yapılmazsa kalite ve verimde ciddi kayıp yaşanabilir.

Buğdayda tehlike var!
banner200
banner217

Adana ve Osmaniye bölgesinde ekinler başak vermeye başladı. Ancak bu yıl yağışların ortalamanın üzerinde olması “septoria yaprak lekesi", “pas ve küllenme"gibi mantar kökenli hastalıkların ortaya çıkmasın neden oldu. Yetkililer uyarıyor, “Gerekli ilaçlamalar yapılmazsa kalite ve verim de ciddi kayıp" yaşanabilir.

Tarım İl Müdürlüğü Yetkililerinin hububat alanlarında yürüttüğü teknik kontrollerde önemli bulgulara ulaşıldı. Tarımdan Haber'in yetkililerden edindiği bilgiye göre buğdayın yetişme sezonunda sık sık yağmur yağdı. Sıcaklık değerlerinin de uygun olması buğday hastalıklarına davetiye çıkardı. Adana, Osmaniye ve Kahramanmaraş'a bağlı birçok ilçede “septoria yaprak lekesi", “pas ve küllenme" gibi mantar kökenli hastalıklara rastlandı.

Bu hastalıkların nemli ortamlarda geliştiğine dikkat çeken yetkililer, pas hastalığının buğdayın sap ve başaklarında görülse de daha çok yaprakların üst yüzeyinde sarı renkte püstüller oluşturarak makine dikişini andıran bir şekil aldığını söylediler.

Septoria yaprak hastalığı ise buğdayın toprağa temas eden alt yapraklarında lekelenmeler şeklinde başlıyor. Sonra üst yapraklara doğru çıkıyor. Bulaştığı yaprağı bir süre sonra öldürüyor. Yetkililer bu hastalıklardan korunmak için ruhsatlı bitki koruma ürünleri ile etkili mücadelenin şart olduğunu belirtiler.

TARIMDAN HABER

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2019, 01:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
ekin hakında bilgi almak istiyoruz
ekin hakında bilgi almak istiyoruz - 6 yıl Önce

bu konularda zirai mühenislerden destek bekliyoruz yetkili firma ve bayilerden bilinçsiz ilaç ve bübre çift sürme bütün konularda tüm yetkili lerden den bilgi ve destek bekliyoruz

 ilk belirtileri ve nasıl müdahale edilir
ilk belirtileri ve nasıl müdahale edilir - 6 yıl Önce

buğday hastalıkları görüldüğünde hangi ilaçları uygulamalıyız ve nasıl ne zaman

tehlike
tehlike - 6 yıl Önce

Sevgili dostlar, septoria, pas ve kulleme hastaliklari yeni gorulmeye baslayacak lakin asil tehlike bir cok ciftcimizin haberdar olmadigi kok ve kokbogazi curuklugudur su anda bircok arazide asiri derecede yogun gorulmekte ozellikle trakya ve canakkale civarlarinda 0533 034 76 13 nolu telefondan bana ulasabilirsiniz destek ve yardimci olurum herhangi bir bedel ucret istemeden bir basak kurtulur memleket kurtulur
Mustafa ÖZTOP ziraat muhendisi

banner151

banner251