TMO yeni alım sistemine geçti!

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) yeni alım sistemiyle çiftçiyi kaliteli üretime teşvik ediyor. TMO yeni uygulamayla sünesi düşük, proteini yüksek kaliteli buğdaya daha fazla fiyat veriyor.

banner255
TMO yeni alım sistemine geçti!
banner200

Toprak Mahsulleri Ofisi Alım Muhafaza Daire Başkanı Hacı Baran, TMO'nun yeni alım politikasının detaylarını anlattı. Hacı Baran, Toprak Mahsulleri Ofisinin bu güne kadar buğday alımlarını sadece fiziksel analiz değerlerine göre fiyatlandırdığını, buğday alımlarında ilk defa fiziksel analizin yanında kimyasal analize dayalı alım sistemine geçildiğini kaydetti.

Baran, buğday alımlarında fiziksel analizin yanında, protein miktarına göre fiyatlandırarak alım yapıldığını söyledi. Hacı Baran, TMO olarak kaliteyi teşvik eden yeni alım sistemiyle, protein miktarı yüksek, süne kımıl oranı düşük olan kaliteli buğdayları daha yüksek fiyattan aldıklarını belirtti.

Baran, protein miktarı yüzde 12'nin üzerinde ve süne kımıl oranı yüzde 2' den düşük olan buğdaylara müdahale alım fiyatının yüzde 1-3'ü arasında ilave fiyat verildiğini vurguladı. Baran, kimyasal analizlerin hızlı protein ölçüm cihazları tarafından yapıldığını ifade etti.


YORUM EKLE
banner151

banner251