Pahalı pirinci ucuz ithal pirinçle karıştırıyorlar!

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Tevfik Dinçer, ithal bazı pirinç çeşitleri ile yerli pirinçlerin maliyetleri düşürmek için karıştırıldığını kaydetti.

Pahalı pirinci ucuz ithal pirinçle karıştırıyorlar!
banner282

Pirinçte yapılan kalite farkı kaynaklı karışım sahteciliğini bu sahteciliği 30 yıldır bakliyat ticareti yapan aynı zamanda çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yönetici olarak faaliyet gösteren Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Tevfik Dinçer, Gazete Habertürk'e anlattı.

“İthal bazı pirinç çeşitleri ile yerli pirinçler maliyet düşürmek için karıştırılıyor" diyen Dinçer, karışım pirinçle ilgili şu açıklamalarda bulundu.

“Bu karışımlar rant amaçlı, haksız kazanç amaçlı yapılıyor. Örneğin ithal edilen pirincin değeri ne 2, 2,5 lira civarında, Osmancık pirincin değeri ne 3.5 lira civarında, Baldonun değeri ne 4.5 lira civarında. Şimdi 2.5 liraya aldığı malı 4.5 liralık pirinç ile karıştırabiliyor. Bu şekilde tüketiciler ödediği ücretin karşılığını alamıyor ve tüketici kandırılıyor"

Tüketicinin bu karışımı görerek fark etmesinin çok zor olduğuna da dikkat çeken Dinçer, “Tüketiciler pirinci pişirdikten sonra yarısının pişmiş yarısının diri kaldığı durumlarda Tarım İl Müdürlükleri'ne başvurabilirler. Tüketici başvurduktan sonra Tarım İl Müdürlüğü firmadan şahit numune alıyor ve analiz ediyor. Karışım olup olmadığı anlaşılabiliyor" dedi.

Kurthan Demir / HABERTÜRK

YORUM EKLE
YORUMLAR
Pirinçte Sahtekarlık
Pirinçte Sahtekarlık - 7 yıl Önce

Evet, Mehmet Tevfik Dinçer Bey, tespitiniz doğru. Bunu bilmeyen, duymayan kalmadı. Ama yetkililerin umurunda değil. Bu yıllaırdır sahtekarların uyguladığı bir Yöntem. Biz üreticiler olarak yıllardır, daha 2005 yılında, PDD ile TMO nun, Ankara'da düzenledıkleri sempozyumda ve devamlı olarak bugüne kadar hep bunları anlatmaya
çalıştık. Kimsenin umurunda olmadı. Il Tarım müdürlüğüne de ihbar ettik. Ceza ödettikten dediler. Doğru mu bilemiyorum. Bu ihbarla, şikayetle olacak iş değil. Bakanlık, Koruma Kontrol Müdürlüğü devamlı piyasadan numuneler almalı ve de cezalar caydırıcı olmalı. Tüketici de kandırıldığı gibi üretici de zarar görüyor. Hatta dürüst çalışan fabrikalar ve ticaret erbapları da zarar görüyor. Pirinç tebliğlerinde kesinlikle karıştırılmamız der. Ama kimin umurunda.
2010 yılında çıkan son tebliğte, dilendiğinde "İthal pilavlık pirinç veya ithal dolmalık pirinç" gibi ibareler yazılmasın dedik. Bu tüketicini kandırmak içindir dedik, ama olmadı. Kabul ettiler. PDD de bize karşı çıktı. Ben hiçbir "yerli pilavlık pirinç" yazıldığını görmedim. Hep ithal pirinç satılsın isteniyor.
TMOda bir halem. Amkara'da hep ithal pirinç satıyor. Geçtiğimiz yıl adete üreticiyi tehdit etti. Hasat bitmeden piyasaya müdehale etti. Yanlış bir TÜİK raporuyla piyasayı Allah bullak etti. Güya rekolte 800000 tonun üzerindeymiş. Gerçek üretim 500000 ton civarındaydı. Çok büyük miktarda pirinç ithal edildi. Madem üretim 800000 tondan fazla idi, neden aşırı derecede pirinç ithal edildi? TMO ne yaptığını, kime hizmet ettiğini, kime zarar verdığını bilmiyor. Pirinçte sürdürebilirlik istiyorlar. Bu biraz zor görünüyor. Etin, şekerin hatta pamuğun üretimi düştüğü gibi pirinç üteretimi düşebilir. Üretici çok borçlu. Konuşulacak çok şey var. Ama nerede, kime anlatacaksın? Son 3-4 Yıldır TMOnun yanına varılmıyor. Herşeyi onlar biliyor. TMO kalitesiz 15000 ton pirinç ithal etmiş. Tonunu 1500tlden satmak istiyor. Kimse almak istemiyor. Yerli 60 randıman pirinçin tonu 1600tlye düşmüş. TADI tuzu olmayan, pilavı olmayan, kokuşmuş pirinçi alırlar mı? Keskin sirkenin küpünedir zararı. Ama onlar tüketici ve üreticiye de zarar veriyorlar. 2008 yılında 85krşa aldıkları çeltiği 135krşa sattılar. Büyük kar edince hoşlarına gidiyor. Üreticiye gelince milimetrik hesap. Ne hala memleket denir buna.
Dedim ya konuşulacak çok şey var. Nerede, kime anlatacaksın? Allah yardımcımız olsun! Bekleyip göreceğiz. Saygılarımla!

Bu ülkede Çiftçiye değer veren yok
Bu ülkede Çiftçiye değer veren yok - 7 yıl Önce

Bu satekarlıklar devam ettiği sürece Türküyede pirinç üreticisini zor günler bekliyor

a la çiftlik
a la çiftlik - 6 yıl Önce

Bugun A101 den 5kg pilavlık ithal pirinç aldim henüz pişirmedim ama yarin deneyeceğim. Hindistan Pakistan pirinci evet geç pişiyor ama tadı nasıl? Biz tüketiciler ne yiyoruz? Bizim hükümetimiz pirinç üreticisini düşünmeyip ithal pirinç getirecek biz karınca kadar tüketiciyiz zaten ben cok zengin olsam en pahali baldo pirinci alırım. Ama denedikten sonra kötüyse sikayetimi buraya yazarım.

Ithalat  uretime  zarar  verecek
Ithalat uretime zarar verecek - 7 yıl Önce

Hindistan dan gelen pirincler çeltik üreticisine ilerleyen yıllarda çok büyük zarar verecek belkide ülkede pirinç üretimini bırakıp başka ürünlere geçilecek bunun örneğini yeşil mercimek te yaşadık şu an yerli mercimek hiç uretilmiyor tamamen hiç yeşil mercimek ile alakası olmayan Kanada üretiyor lezzeti çok kötü hatta çamur gibi,işte aynı mercimek gibi pirinçte aynı zararı görebilir ve TÜRK ciftcisi bir daha çeltik yetistirmez başka ürüne geçer bizde lezzeti kötü olan Hindistan pirinçleri tüketmeye çalışırız bu da sağlıklı nesillerin sonu demek bugun bir çok ülke kırmızı mercimek TÜRK mercimegi istiyor biz ise kendi vatandaşımız a Kanada kırmızı mercimegi yediriyoruz YETKİLİ ARKADAŞLAR BIZLER NASIL BIR SAĞLIKLI TÜRK GENCLIGI ,OLABİLİR. ....ÖZELLİKLE ITHALATA DUR DIYEREK ÜRETİMİ ARTIRMA GEREKİYOR

Süte su katmak
Süte su katmak - 6 yıl Önce

Eskiden tosyada ticaret odasının haberi olmadan pirinç sevkiyatı olmuyordu pirinçi sevketmeden önce ticaret odasına haber verip ben bu pirinççi sattım dedigin zaman ticaret odasından pirinçden anlayan iki kişi gelip pirinççi inceleyip okey verirse sevk etmek için pirinçe kurşun takıp sana satmak için sevk kağıtı verip o kagıtla şehir dışına çıkara biliyordun kağıtın yoksa tirafik jandarma yakalarsa el koya biliyordu tosya pirinççi ondan meşhur tosya pirinç tahütnamesi diye girdimi çıkıyor pirinçden anlayan kişiler olmadığı sürece ne yaparsanız yapın başarı sağlanmaz birde pirinçleri toptancıda marketlerde kontrol etmek lazım

Duyarlı davranışı destekleyelim
Duyarlı davranışı destekleyelim - 6 yıl Önce

Malesef anlık kazançlar peşinde koşan bir zihniyetle okul yıllarında bizlere öğretilen Türkiye nin ayrı bir fotoğrafı ile karşı karşıya olmaktan Üzgünüm. Halkı bu anlamda duyarlı hale getirmek adına çaba sarf edip geleceğimiz olan tarım ve üretimi var kilmaliyiz.üretmeye dışa bağlı hiç bir ülke gelecek vaad edemez.pirinç dahil tarımsal ürünlerimiz ve üretime sahip çıkmak ümidi ile

Kimin umurunda ki?
Kimin umurunda ki? - 6 yıl Önce

sadece pirinç mi?ayçiçek yağı sektörü de öyle..Ayçiçek tenekesine kanola basıp basıp satıyorlar.Devletten hiçbir denetleme ses soluk yok.Dürüst üretici ölsün..

bizim çifti kuruluşlar kopatif
bizim çifti kuruluşlar kopatif - 5 yıl Önce

Kimler için mücadele veriyorlar çiftçi yalnız kalmış hiç bir kuruluş ve siyaset çiler sahip çıkmadı