Nohut ithalatında ‘gümrük engeli’ kaldırıldı!

Nohut ithalatında yüzde 19,3 olarak uygulanan gümrük vergisi, bugünden itibaren kaldırıldı. Nohut, 1 Temmuz 2017'ye kadar sıfır gümrükle ithal edilecek. Söz konusu karar, bugün Resmi Gazete'de yayımlandı.

Nohut ithalatında ‘gümrük engeli’ kaldırıldı!
banner200
banner217

Denizli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Tefenlili de yaptığı açıklamada; "Bugün itibarıyla nohut ithalatında gümrük vergisi 1 Temmuz'a kadar kaldırılmıştır" dedi.

Nohuta bağlı leblebi üretim ve ihracatının darbe almaması için Ekonomi Bakanlığı nezdinde girişimde bulunarak nohut ithalatında alınan gümrük vergisinin 1 Temmuz'a kadar kaldırılmasını talep ettiklerini kaydeden Tefenlili, şunları kaydetti:

"Yani yeni mahsulün çıkmasına yakın zamana kadar nohut ithalatında alınan gümrük vergisinin kaldırılmasını talep ettik. Borsamızın, Ekonomi Bakanlığı nezdinde yaptığı nohut ithalatında gümrük vergisinin 1 Temmuz'a kadar kaldırılması girişimi olumlu şekilde sonuçlandı. Bugün itibarıyla nohut ithalatında gümrük vergisi 1 Temmuz'a kadar kaldırılmıştır. Yapmış olduğumuz girişimimiz sayesinde ümit ediyorum ki son zamanlarda aşırı artış gösteren nohut fiyatları beklenen seviyelere ulaşacaktır. Leblebi şehri olan ilimiz için önemli bir husus olarak gördüğümüz bu talebimizin gerçekleşmesinde gerekli duyarlılığı gösteren Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci'ye teşekkürlerimi sunuyorum."


YORUM EKLE
YORUMLAR
Rezalet
Rezalet - 4 yıl Önce

Arkanizda tayyip erdogan gibi bir adam varken bu kadar beceriksiz olabiliyorsaniz, tarımın içine uc beş arkadasiniz muteahhidiniz için edebiliyorsaniz, Allah muhafaza o olmasaydi ne yerdik? Çeki düzen verin kendinize biraz. Harun olmaya geldik diye oturdunuz KARUN oldunuz be.

Yanlış uygulama
Yanlış uygulama - 4 yıl Önce

Gaziantep te nohut üreticisiyim.Kendim ekmek için tohumluğu 7 tl den aldım.sezonda bu rakamın altına giderse çiftçi zarar eder.Haliyle zarar olursa çiftçi nohut üretiminden uzaklaşır.Sanayici kar etsin diye gümrük vergisi sıfırlanırsa üretici bundan olumsuz etkilenir.İleriki yıllarda daha yüksek fiyatlardan temin etmeye başlanır.

banner151

banner251