Milletvekili teyit etti buğday zararına gidiyor!

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Mevlüt Karakaya, çiftçinin içinde bulunduğu zor koşulları deneyerek gördü. Karakaya, “Ben Ankara'nın çok yakın bir köyündenim, 300 dönüm buğday ektim, bir asgari ücret kazancım olmadı, zararına gidiyor. Artık üretici üretimi yapacak durumda değil'' dedi.

Milletvekili teyit etti buğday zararına gidiyor!
banner282

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Mevlüt Karakaya, çiftçinin içinde bulunduğu zor koşulları deneyerek gördü. Karakaya, geçtiğimiz yıl Ankara yakınlarındaki bir köyde 300 dönümlük araziye buğday ekti. Hasadını yapıp ürünlerini sattı. Karakaya, bu süreçte edindiği deneyimleri ise TBMM KİT Komisyonu'nda anlattı. Karakaya, “Ben Ankara'nın çok yakın bir köyündenim, 300 dönüm buğday ektim, bir asgari ücret kazancım olmadı, zararına gidiyor. Artık üretici üretimi yapacak durumda değil'' dedi.

'BUĞDAY BEDAVA BİLE OLSA'

MHP'li Mevlüt Karakaya, ekmek fiyatlarıyla buğday fiyatları arasındaki bağlantının da yanlış olduğunu belirtip üreticinin sorunlarını ise şöyle aktardı: “Yıllardır Türkiye'de buğday fiyatları üretici aleyhine baskı olmuştur. Bugün ekmek fiyatının içerisindeki buğdayın maliyeti yüzde 25'lerdedir. Buğday fiyatlarının ekmek fiyatlarına baskı yaptığını söylemek, buğday üreticisine yapılacak en büyük yanlıştır. Bugün 250 gram ekmek için 250 gram buğdaya ihtiyacınız vardır. 250 gram buğdayın fiyatı 25 kuruştur. Toprak Mahsulleri Ofisi siloların kapısını açsa, buğdayı bedava verse ekmek fiyatları en fazla 20 kuruş düşer. Ekmek fiyatları algısıyla buğday fiyatlarına yıllardır yapılan bu baskıyı da kaldırmak lazım.”

BUĞDAY FİYATINDAKİ BU BASKI KALDIRILMALI

Üreticinin yaşadığı süreci deneyimleyen Karakaya, Meclis'te “Ekmek fiyatları algısıyla buğday fiyatlarına yıllardır yapılan bu baskıyı da kaldırmak lazım” çağrısı yaptı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
300 dekarda nasıl hesap yapmış
300 dekarda nasıl hesap yapmış - 3 yıl Önce

Buğday için hiç su vermeseniz Ankara da asgari 150 kg ortalama 200- 250 kg verim elde edilir. 150 kg x 300 da = 45.000 kg ürün fiyat 1 kg/Tl olsa toplamda 45.000 TL Bürüt gelir gelir. Genel itibari ile bunun 1/3 Masraf olsa net 30.000 TL Kalır ki aylık 2.500 TL yapar. Saman gelirini de katsak dekara 50 TL bıraksa 15.000 TL de buradan gelir. buda Asgari ücretlinin yan geliri olsun.