İthal edilen buğday bu topraklarda yetişmez mi?

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, 1980 yılında 19 milyon ton buğday üretilirken, aradan 40 yıl geçmesine rağmen üretim miktarında bir artış olmadığını söyledi. Bu ithalatının ihracat üzerinden savunulmasını da eleştiren Sarıbal, “Bu ithal ettiğimiz buğdaylar bu topraklarda yetişemez mi arkadaşlar? Yok mu böyle bir imkanımız?” diye sordu.

İthal edilen buğday bu topraklarda yetişmez mi?
banner282

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 2019 bütçe görüşmelerinde şunları kaydetti:

"Sene 1980, 40-45 milyon insanız bu topraklarda. O günün o ilkel koşullarında, olabilen koşullarda, ellerindeki imkânlarla, kullandıkları imkânlarla o ülkemin güzel çiftçisi, onurlu çiftçisi 19 milyon ton buğday üretiyordu. 2002 yılında yine bu kadar buğday vardı. Aradan geçen yıllara bakıyoruz, kırk yıl. Kırk yıl sonrası yine biz 19 milyon ton buğday ürettiğimizle övünüyoruz arkadaşlar ve 50 milyon ton ithal etmişiz, bu ithalatı da ihracat üzerinden değerlendiriyoruz.

Soru şu: Bu ithal ettiğimiz buğdaylar bu topraklarda yetişmez mi arkadaşlar? Yok mu böyle bir imkânımız? 15 milyar dolar biz niye buğday ithalatına para veriyoruz? Gerekçemiz ne, hangi gerekçeyle? 2002'den bugüne kadar buğday üretiminde kişi başına 30 kilonun üzerinde üretim düşüşü var arkadaşlar. Üretim düşüşü, kişi başına söylüyorum. Eğer bugün 25 milyon ton bu topraklarda buğday üretilmesi gerekiyorsa ve bunu dâhilde işleme rejimi dâhil, bunu kullanabilecek, bunu işleyebilecek, insanımıza ekmek yedirebilecek düzeyde bir buğdaya ihtiyacımız varsa…

Bu toprakların neresinde olmuyor buğday, neresinde? Karadeniz dâhil, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Ege Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, Trakya, Anadolu'nun her tarafında buğday yetişir. İşte, biraz önce söylediğim o ödenmeyen 50 milyarlık destek meselesi çiftçiye ödenmediği için çiftçi üretim yapamıyor. Ama 2018 paradigmasından bahsetmek zorundayız. Dolar değişikliği yüzünden, ekonomik kriz nedeniyle, bu ekonomik kriz siyasal iktidarın başarısızlık öyküsü üzerinden çıkmış olan bu ekonomik kriz nedeniyle bakın, şu anda Türkiye'de yüzde 30'un üzerinde gübre tüketimi azaldı arkadaşlar, gübre tüketimi. Söyledik, bağırdık “Tohum dağıtın, gübre dağıtın. Yata, kata, saraya, her yere para bulunuyor ama çiftçiye dağıtılacak gübreye, çiftçiye dağıtılacak tohuma, çiftçiye dağıtılacak, verilecek mazota… Çıkın, yapın bunu.” dedik.

Çünkü buğday bizim stratejik ürünümüzdür. “Buğday” dediğiniz şey bu ülkenin ekmeğidir. Avrupa kişi başına 40 kilo-50 kilo buğday tüketirken bizim insanımız 150 kilo tüketiyor, tam 3 kat. Ana besin kaynağımızdır bizim buğday. 90-93 milyon dönümden 77 milyon dönüme düşmüşüz arkadaşlar."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

ıthalat lobisi her şeyi ithal edip cebini dolduruyor olan batan türk çiftçisine oluyor. ne eylerse mevlam eyler eyler ise güzel eyler.

- 3 yıl Önce

Lobiler boş durmamış. İlahıyatcı esnaf polis gibi tarımla alakası olmayan insanlar tarımda üst düzey yönetici oldu