Çeltikte taban fiyatlar neden açıklanmadı?

Çeltikte alım fiyatının açıklanmamasının nedeni ortaya çıktı. Bilindiği üzere bu yıl da TMO, çeltikte taban fiyatı açıklamadı. Üretici büyük bir beklenti içine girmesine rağmen TMO geçen yıl olduğu gibi bu yıl da devreye girmedi. Üretici, ürünlerini piyasada oluşan fiyatlara göre satmak zorunda kaldı.

banner255
Çeltikte taban fiyatlar neden açıklanmadı?
banner200

TMO yetkililerinden alınan bilgilere göre; TMO hasat sırasında çeltik fiyatlarını yakından takip etti. Piyasada fiyatların 60 randıman pirinçte 1550 ile 1650 lira arasında seyretmesinden dolayı müdahale alım fiyatının açıklanmasına gerek görülmedi. Yani piyasada oluşan fiyatlar, TMO'nun açıklayacağı taban fiyatlarının üstünde seyretti.

Geçen yıl üretici 60 randıman pirinçte 1700 lirayı görmüştü. Piyasada oluşan fiyatlar geçen yılın altında seyretti. Fiyatların düşmesi de rekoltedeki artışa bağlanıyor. 60 randımanın altındaki pirinçler de fiyatlar daha da aşağıya düştü. Bu durum da üreticiyi ciddi anlamda mağdur etti. TMO yetkilerinin verdiği bilgiye göre; TMO devreye girmiş olsaydı da 60 randımanın altındaki pirinç fiyatlarında bir değişiklik olmayacaktı.

920 BİN TON ÇELTİK ÜRETİMİ BEKLENİYOR

TÜİK verilerine göre, geçen yıl 830 bin ton olan Türkiye çeltik üretiminin bu yıl yüzde 10.8 artarak 920 bin ton olması bekleniyor. Bu rakam, 60 randıman hesabına göre de 552 bin ton pirinç üretimine tekabül ediyor.

9 AYDA 201 BİN TON İTHALAT YAPILDI

Üç yıl önceki verilere göre Türkiye'nin yıllık pirinç tüketimi 550 ile 600 bin ton arasında seyrediyordu. Bu rakamlara göre üretimin tüketimi karşılayacak seviyeye geldiği kaydediliyor.

Ancak yine TÜİK verilerine göre Türkiye, 2015'in ilk 9 ayında 201 bin ton pirinç ithal etti.

YORUM EKLE
banner151

banner251