Buğdayda protein değerleri düşük!

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde buğday hastalıkları ve süne mücadelesinin değerlendirildiği toplantıda konuşan Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin, bu yılki buğday mahsulünde protein değerlerinin düşük olduğuna işaret etti.

banner255
Buğdayda protein değerleri düşük!
banner200

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde buğday hastalıkları ve süne mücadelesinin değerlendirildiği toplantıda konuşan Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin, bu yılki buğday mahsulünde protein değerlerinin düşük olduğuna vurgu yaptı.

Sezgin, 2015 sezonunda ülkede buğdaylarda protein değerlerinin düşük olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Her yıl genelde kalite ile verim ters orantılı. Verim, geçen yıla göre ülke genelinde artış sağladı. Ancak arzu ettiğimiz kalitede buğday bulmakta sıkıntı çekiyoruz. Kendi bölgemizde geçen yıl hem verim hem kalite tatmin ediciydi. Bu yıl verim bölgesel olarak değişmektedir. Ortalama verim dönüm başına bizim bölgemizde 450 kg civarındadır. Süne oranı 1'in altında. Bizim bölgemizde süne ile mücadele başarılı bir şekilde devam etmekte. Bunun mükafatını hem çiftçilerimiz hem tüccarlarımız almaktadır. Bandırma'nın dışındaki yakın bölgelerde süne ile ilgili malesef sıkıntılar yaşamaktayız. Süne ile mücadelede Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü personelinin çalışmaları çok önemli. Süne ile mücadelede gösterdikleri hassasiyetten dolayı da kendilerine teşekkür ediyoruz"


YORUM EKLE
banner151

banner251