" />

Buğday ithalatına CHP’den tepki!

CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Okan Gaytancıoğlu, AB'den yapılacak 230 bin ton buğday ithalatına tepki göstererek, "Tahıl deposu olan eski Türkiye gitti yerine buğdayı bile dışarıdan ithal eden AKP'nin yeni Türkiyesi geldi" dedi.

Buğday ithalatına CHP’den tepki!
banner282

Her alanda görülen dışa bağımlılığın tarım alanında da kendini göstermeye başlamasından büyük üzüntü duyduğunu ifade eden Gaytancıoğlu "Tarımsal üretim potansiyeli yüksek, kendi kendine yetebilen hatta dışarıya tarım ürünleri ihracatı yağabilecek bir ülkeyken dışarından buğday ithal etmemiz AKP iktidarının ülkeyi ve tarımı yönetemediğini göstergesidir." dedi.

ÇİFTÇİYİ GÖRMEMENİN BİR SONUCU!

TÜİK'in açıkladığı istatistiklere göre 2016 yılında buğday üretiminin, 2015 yılına göre yüzde 8,8 azalarak 20 milyon 600 bin tonlara düştüğünü belirten Gaytancıoğlu, "Toprak Mahsuleri Ofisi de üretimin azalmasına çare olarak AB'den buğday alımı yapacak. Ekmek, makarna gibi ürünlerin hammadesi olan buğday üretiminde Türkiye'nin geldiği bu durum çiftçiyi görmezden gelmenin bir sonucudur." dedi.

UN İTHALATI 17 KAT ARTTI!

Doğrudan gelir desteğinin de etkisiyle milyonlarca dönüm arazinin ekilmediği için boş kaldığını ifade eden vekil Gaytancıoğlu "Un ithalatı 17 kat arttı. Bosna Hersek'ten 9 ayda 35 milyon 303 bin 110 kg un ithal edildi. Karşılığında 11.1 milyon dolar ödeme yapıldı. AKP iktidarı boyunca Türk çiftçisine verilmesi gereken para yabancı ülkelerin çiftçilerine verilmiştir. Kendi çiftçisini yoksullaştıran AKP, yabancı ülkelerin çiftçilerini zenginleştirmiştir." diye konuştu.

GIDADA İTHALATA BAĞIMLILIĞIMIZ ARTIYOR!

Türkiye'nin tropikal ürünler dışında hiçbir ürünü ithal etmeye ihtiyacı olmadığının bir kez daha altını çizen Gaytancıoğlu "Tam aksine akıllı politikalar ile ülkemiz tarım ürünlerinde büyük bir ihracatçı olma potansiyeline sahiptir. Gıda ürünlerinde her geçen gün ithalata bağımlılığımız artıyor. Temel gıda ürünlerinde ithalata bağlı kalan bir ülke yarın bağımsızlığını da kaybedebilir" uyarısında bulundu.

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
buğday ithalatı
buğday ithalatı - 5 yıl Önce

Sn gaytancıoğlu Türkiyenin buğday üretimi un ithalatıyla ilgili verileri tek bir açıdan değil. Öncelikli olarak buğdayın doğal koşullara bağımlı kalitesi ve üretimi olan bir ürün olduğunu,Türkiyen in un ithalatını ifade ederken un ve makarna ihracat rakamlarınada bakmasını ülkemizin un ihracatında kaçıncı sırada olduğuna, ihracata bağlı hububat ihtiyacının artacağınıda bilmesi gerekir. Ayrıca un sanayinde gerekli olan enerji değeri yüksek buğdaylarında hangi iklim şartlarında üretiminin fazla olduğunuda tabi. birkaç üretim rakamı ve ithalat rakamı insanımızı yanlış yönlendirirki bu daha büyük yanlış olur.

- 5 yıl Önce

Artık bu AKP ve yandaşlarının yaptıkları,hükümetin ve muhalefetin boş konularla ülkeyi oyalaması midemi bulandırıyor.YETERR ARTIKK!!! Kimse bana kızmasın doğruyu söylüyorum.Yıllarca çalıştım asgari ücretle bir cm ilerleyemedim aksine işler yüzünden sağlığım bozuldu.Millet torpille vs. işini görüp rahat ederken,elime fırsat geçmesine rağmen hiçbir kazancı şahibeli(torpilli)iş yapmadım.Devletin yoksullar için dağıttığı kömür vs.80 milyonun hakkı var deyip tenezzül etmedim.Evim kira,gelirim asgari ücret olmasına rağmen.Ey! biz Allah a inanıyoruz,müslümanız diyenler! kendinizi sorguya çekin,yandaşcılığı bırakın.Elin yabancılarına neden buğday için para veriyoruz onu düşünün.Mahşerde veballer kat kat çıkacak biliyormusunuz?