Buğday fiyatları 15 kuruş düştü!

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde hububat hasadı sıkıntılı başladı. Gümrük vergisinin düşürülmesinden dolayı buğday fiyatlarının kilo başına ortalama 150 kuruş düştüğüne dikkat çeken üreticiler, söz konusu kararın biran önce iptal edilmesini talep ediyorlar.

Buğday fiyatları 15 kuruş düştü!
banner200

Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, "Bölgemizde hasat mevsimine başladık. Verimlerimiz güzel, fakat son günlerde Gümrük Bakanlığı'nın açıkladığı hububat ve buğdaydaki gümrük vergilerinin düşürülmesi piyasayı çok olumsuz etkiledi. Bir hafta içerisinde 100-150 kuruşa varan fiyat düşüşleri var. Çiftçimiz çok mağdur" dedi.

TMO MÜDAHALE ETMELİ!

Üretici İbrahim Kocabaş, düşen buğday fiyatlarına TMO'nun müdahale ederek çiftçiyi düşük fiyat veren tüccarın eline terk etmemesi gerektiğini ifade ederek, "Buğday fiyatları şu bir hafta içinde 80-100 kuruş aşağı düştü. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin derhal bir fiyat açıklayarak tüccarların elinden bizi kurtarması lazım. Saman fiyatları yüksek, köylümüzü etkiliyor. Burada müdahale edilmesi gereken buğday fiyatıdır" diye konuştu.

Üretici Ahmet Durmaz ise, "Bu sene buğday fiyatlarının ani düşüşü çiftçimizi çok mağdur etti. İlgililerin bir an önce buna el atıp buğday fiyatlarını yukarıya çekmelerini bekliyoruz. Mazot, parça fiyatları, bakım masrafları pahalı. Bir an evvel Toprak Mahsulleri Ofisi duruma el koymalıdır" dedi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Buğday
Buğday - 4 yıl Önce

Bakan yardımcısı Balıkesir den değil mi? Ona anlatsın Balıkesirli çiftçilerimiz...

????
???? - 4 yıl Önce

Tmo da yeterli eleman yok her ajans şube ekip sıkıntılı fiyat açıklansa ne olacak kuyruklar olur randevu sarkar gece yarılarına kadar alım sürer ilk önce tmo güçlensin çiftçi her yerde mağdur

Ah tarım vah tarım
Ah tarım vah tarım - 4 yıl Önce

Üzülerek söylemek gerekirse tarımda gerçekten çok kötü bir durumdayız.İyi bir tarım politikamız maalesef yok.

Kızıltpe
Kızıltpe - 4 yıl Önce

Mardin kızıltpede buğday 1.100 satılıyor
Buğdayınızı kızıltepe gönderin

- 4 yıl Önce

ahh cıfcım ah köylüm kaderınızmı sansınızmı dogmadan sümürüluyorsunuz neden bas edıyorsunuz ben senede bın dekar ekıyıyordum bu seneson arazıyı satacam koyu terk edıp baska ıslerle ugrasacam az b omrum var onuda cıfcılıkte yemek ıstemıyorum bakalım ne zamana kadar edecekler

banner151

banner251