2017 buğday fiyatı ne olmalı?

Hububat alım fiyatlarının açıklanması beklenirken, Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Özden Güngör, buğdayda maliyet hesabı yaparak, 1 kg buğdayın çiftçi karı ile birlikte olması gereken fiyatı açıkladı.

2017 buğday fiyatı ne olmalı?
banner200
banner217

Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Güngör, “Tarım ürünleri piyasası tüccarların insafına bırakılmamalıdır. Siyasi iradeyi, devletin yapacağı müdahil alımlar ile halkımızın temel besin maddesi olan buğdaya sahip çıkmaya davet ediyoruz. Aksi takdirde her yıl artan oranda buğday ithal etmek zorunda kalacaktır" dedi.

Güngör, şunları kaydetti: “Buğday ülkemizin her bölgesinde her türlü iklim ve toprak koşullarında yetişen bir bitkidir. 350-1150 mm yağış alan her bölgede yetişen buğday, gerek dünyada gerek ülkemizde en fazla üretimi yapılan tarım ürünüdür. Bilindiği gibi Güney-Güneydoğu`da buğday hasadı tamamlanmıştır. İç Anadolu Bölgesinde hasatta ise yaklaşık 15-30 gün sonra başlanacaktır.

Türkiye'de, 1980 sonrası başlayan ve 2000'li yıllarda doruk noktasına çıkan neoliberal politikalar, çiftçileri piyasanın vahşi koşullarına terk etti. Bu süreçten buğday çiftçisi de olumsuz etkilendi. Bu olumsuz süreç kendisini Çukurova Bölgesi`nde göstermektedir. Grafikte de görüldüğü gibi, uzun yıllardan beri Çukurova'da buğday çiftçisi için 1 kg buğday fiyatı 1 kg buğday maliyetinin gerisinde kalmaktadır.

Buğday ekim alanları 2002-2016 yılları arasında % 17 oranında azalmıştır ve buğday üretimindeki artış verim artışından kaynaklanmaktadır. Buğday ekim alanlarının azalması gıda güvencesi ve egemenliği açısından tehlike ve riskler barındırmaktadır. Ayrıca ülke nüfusunun da sürekli arttığı göz önüne alındığında bu tehlike ve risklerin şiddeti büyümektedir.

Tarım üreticileri buğdayın sonraki tarımsal faaliyetlere finans oluşturması ve stratejik önemi açısından buğday üretiminden para kazanmak zorundadırlar. Aksi durumda üreticiler kırsalı terk edip kentlerin varoşu olmaya, vasıfsız işçi kitleleri oluşturmaya devam edeceklerdir. Tarımsal istihdamın hızlıca azaltılması ancak şehirlerde bu insanlara istihdam olanaklarının yeterince yaratılmaması, toplumsal bir tehlike yaratmaktadır. Son yıllarda yaratılan işsizler ordusu hem çalışan insanların çalışma koşullarının kötüleşmesini hem de suç oranlarının artmasını tetiklemiştir.

Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Özden Güngör, bu değerlendirmelerden sonra Çukurova bölgesi sulu alanda 2016-2017 üretim dönemi buğday maliyet hesabını yaptı. Masraf unsurlarını sıralayan Güngör, 1 kg buğdayın üretici karı ile birlikte olması gereken alım fiyatının 1.32 lira olması gerektiğini kaydetti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Buğday fiyatı
Buğday fiyatı - 3 yıl Önce

Ekmeklik 1200tl olmalıdır

Zengine göre
Zengine göre - 3 yıl Önce

Kalite var bu sene ülkede ama fiyatı düşürmek için için TMO dışardan ital bugdaylar getiriyor bakan eger çiftçiyi düşünüyorum diyorsa tüccarın eline bırakmaz rus bugaday protein 18-16 ARASI KALİTE YOK ama geliyor bide tarım ülkesiyiz diye bakan konuşuyor bırak git insanları kandırma

Fiyat
Fiyat - 3 yıl Önce

Bakan bey tarımdan anlamıyor eline bir not veriyorlar onu söylüyor nekadar tarımla alakası olmayan bürokratları müdürleri tarım kuruluşlarına yerleştirdi skk gibi sgk gibi bitirecek Bakanlığı en büyük çözüm bıraksın yanında getirdiği bürokrat müdür leride götürsün emekli olsun

Çiftçiyi dinleyen kim
Çiftçiyi dinleyen kim - 3 yıl Önce

Çiftçiyi dinleyen kim merak ediyorum.adamlar bize kibarca ekmeyin rahatsiz olmayın diyorlar araziye bırakın siz ne anlarsınız ciftcilikten diyorlar biz hala neyin derdindeyiz arkadaşlar.

Bir sınıf ekmeklik 1.25 olmali
Bir sınıf ekmeklik 1.25 olmali - 3 yıl Önce

Cahiller
Cahiller - 3 yıl Önce

Bre cahiller hansin bugdayi dururken hasan in buğdayın 1250 tl istemek ne cür'et hasan yerlerde sürünsun elektirik ve mazot gübre ödesin hans masraf etmeden bize buğday göndersin bu daha duymuyum 1250 tl yi 900 neremize yetmez hans kazansin

ziraat mühendisler
ziraat mühendisler - 3 yıl Önce

BAŞKAN BEY ZİRAAT MÜHENDİSLERİ İSDİHDAMI İÇİN NE YAPTINIZ . Geçikmiş aidat borcu için icraya verdiniz

Bittik
Bittik - 3 yıl Önce

TMO sanki tüccar ile anlaşmış gibi fiyat açıklamıyor kısaca gidin tüccara dostunuz o devlet gitsin rus çifcisine para yatırsın yazık bu millete ital geliyor mısır bugdaylar arpa hiç değeri yok türk çiftçisinin zirat odaları sessiz onlarda hiç çiftçi için mücadele yok bu ne devran


banner151

banner251