Tarım Bakanlığı sütte üreticinin yanında durdu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sanayiciye taviz vermedi. Ulusal Süt Konseyi toplantısında soğutulmuş çiğ süt fiyatı 10 kuruş artarken, sanayicinin rahatsız olduğu süt regülasyonunun da devam etmesine karar verildi.

banner255
Tarım Bakanlığı sütte üreticinin yanında durdu
banner200

Ulusal Süt Konseyi, yaklaşık 2 buçuk ay sonra yeniden toplanarak soğutulmuş çiğ süt fiyatlarını yeniden belirledi. Buna göre soğutulmuş çiğ süt için referans fiyat 1 Ekim 2017 tarihi itibariyle 1 lira 40 kuruş olacak. Böylece 30 Haziran 2017'de 1 lira 21 kuruştan 1 lira 30 kuruş seviyesine çıkartılan soğutulmuş çiğ süt referans fiyatı 10 kuruş artışla 1,40 TL seviyesine çıkartıldı.

SANAYİCİ SÜT REGÜLASYONUNDA ISRAR ETTİ

Ulusal Süt Konseyi toplantısında sanayici Et ve Süt Kurumu tarafından uygulanan süt regülasyonunun kaldırılmasını talep etti. Ancak Bakanlık, süt regülasyonunun kaldırılmasının mümkün olmadığını belirterek, sanayicinin talebine karşılık vermedi. Üreticiden alınan çiğ süt fiyatlarının 1 lira 40 kuruşun altına düşmesi durumunda süt regülasyonunun devreye gireceği belirtilerek sanayici uyarıldı.

ÜRETİCİ TEMSİLCİLERİ 1.45-1.50 TL TALEP ETTİ

Üretici temsilcileri artan maliyetler nedeniyle soğutulmuş çiğ süt fiyatlarının 1,45-1,50 TL seviyesinde olmasını isterken, sanayici de 1,35 TL seviyesinde diretti. Bakanlığın devreye girmesi ile soğutulmuş çiğ süt referans fiyatı 1,40 TL olarak belirlendi.

Belirlenen 1 lira 40 kuruşun içinde primler de dahil olduğu için üreticinin eline 1 lira 30 kuruş geçecek.

TARIMDAN HABER


banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Bakanlık ne zaman müdürleri korumayı bırakıp personeli dinleyerek mağduriyetler gidermeye başlayacak. Aylardır burada bakana dert yanıyoruz. Mevcut liyakatsız kindar ve despot idarecilerden bıktık taşrada inim inim inliyoruz. Ardına parti teşkilatını alıp her tür rezilliği yapan göz yuman idarecilerden bıktık. Bakanlığın gerçek sorunlarını daha tesbit edemeyen bir idare tarımın sorunlarını nasık ne zaman kimlere çözecek merakla bekliyoruz.

banner151

banner251