Sütte taşeronlara karşı ESK devreye girecek

'Sanayici almayacak' diyerek üreticinin elindeki sütü 1 lira 15 kuruş yerine 80 kuruşa alan taşerona karşı ESK devreye girdi. Kurum piyasadan süt tozu alıp, taşeronu devre dışı bırakacak.

Sütte taşeronlara karşı ESK devreye girecek
banner200
banner217

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in süt fiyatlarına yönelik tepkisinin arkasından 'süt taşeronları' çıktı. Sütün üreticiden 1 lira 15 kuruşa alınması gerekirken, piyasada 'süt müteahhidi' olarak bilinen taşeron firmaların, 'Sanayici sütünü almayacak' diyerek 80-90 kuruşa süt topladığı ve sanayiciye düşük fiyatla sattığı öğrenildi. Üreticinin sütünü ucuza vermemesi ve süt ineklerini satmaması için harekete geçen bakanlık, Et ve Süt Kurumu (ESK) üzerinden piyasaya müdahale edecek. ESK'nın piyasadan süt tozu toplayarak, bisküvi ve çikolata üreticilerine satacağı ya da ihraç edeceği belirtildi.

Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre, Ulusal Süt Konseyi'nin belirlediği fiyat gereğince sütün üreticiden 1 lira 15 kuruşa alınması gerekirken, süt sanayicilerinin "Piyasada süt fazlası var, sütünü almıyorum" dediği, bunun üzerine de devreye süt taşeronlarının girdiği belirtildi. Bu aracı firmalar, sütün üzerine 10 kuruş kâr koyarak sanayiciye satıyor. Sanayici de 1 lira 15 kuruşa alacağı sütü, 80- 90 kuruşa kadar düşen fiyatlarla alabiliyor.

MÜDAHALE EDECEK

Tarım Bakanlığı, yaşanan bu sorun üzerine devreye ESK'yı harekete geçirme kararı aldı. ESK, önümüzdeki günlerde devreye girerek, piyasayı regüle etme görevini yerine getirecek. Kurum, üreticiden süt tozu alacak. Böylece, üretici sütünü zararına satmak zorunda kalmayacak. Kurumun, kullanım ömrü nedeniyle çiğ süt almadığı belirtilirken, piyasadan toplanacak süt tozları da kurum tarafından satılacak. ESK'nın süt tozu alım takvimini önümüzdeki günlerde açıklaması bekleniyor.

'1 LİRA 21 KURUŞ OLMALI'

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Derneği Başkanı Adnan Yıldız bakanlığın tutumunun sevindirici olduğunu belirterek, "Bakan Bey'le 4 gün önce görüştük. Kendisi sanayicilere tepkili. 4 bin 500 liralık süt tozu desteğinin ödenmiş olmasına rağmen sanayici hâlâ 1 lira 15 kuruşun altında alım yapıyor. Süt taban fiyatı şu anda 1 lira 15 kuruş ama 2 yıldır bu fiyat artmadı. Süt fiyatının 1 lira 21 kuruş olması lazım ama üretici 1 lira 15 kuruşa bile satamıyor. Üretici sütünü 80 kuruşa vermesin. Hükümet fakir ülkelere dağıtsın daha iyi" diye konuştu.

'BEN SENİNLE UĞRAŞACAĞIM BUNU BİL'

Bakan Çelik, sanayicilerle oturup konuşmalarına rağmen süt konusundaki sorunların devam ettiğini belirterek, "Sanayici arkadaşım, 4 bin 500 lira destekle sen süt tozunu yap diye senin istediğin desteği verdik. Sen bunu yeterli görmeyip ucuz sütü alıp kendi fabrikanda işliyorsan benim senle işim var arkadaş. Ben seninle uğraşacağım. Yalnız ben değil Bakanlar Kurulu senle uğraşacak bunu bil" demişti.

VERGİ DENETİMİ GELİYOR

Maliye Bakanlığı'nın da süt sanayicilerine dönük vergi denetimlerine başlayacağı belirtildi.

81 İLE 'KESMEYİN TALİMATI' GİTTİ

Bakan Çelik, süt ineklerinin kesilmemesi için 81 il müdürlüğüne talimat gönderdi.

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
genelge
genelge - 5 yıl Önce

tarımdan haber lütfen sesimizi duyurun tayinler ne zaman açılacak yokmu bir duyumm allah rızası için yardım edin

tayin yasağı
tayin yasağı - 5 yıl Önce

tarımdan haber Bayadır bu siteyi takip ediyorum Türkiye tarihinde nadir olacak bir genelge ile 10 aydır perişan edildik bakan bey atama olsun bakanlığı tanısın bekle bekle bekle daha ne kaldı Bakanın bu yaptığı nedir neden biz de insan değilmiyiz ailemiz yok mu buna neden seyirci kalıyorsunuz biri çıkıp bu yanlış diyemiyor bakan bey 20 yıllık siyasette kaç yıl bakanlık yapmış kime yaranacak daha mı büyütecek ama yazık ediyor onca insana yazık vallahi billahi sabahlara kadar uyuyamıyoruz sadece Allah'a el açıyoruz ama bu kadar insanın ahı tutar hamile olup eşinde. Ayrı sabahlara kadar ağlatmak koskoca bakana Yakışmaz biraz el insaf vazgeç bizden bu Dünya'da kalp Kırma Gönül alma kimse baki değil

tayinler....
tayinler.... - 5 yıl Önce

Genelge Kaldırılsın artık... Yeterrr...

genelge
genelge - 5 yıl Önce

Gerçekten yeter insaf biraz Kaldırın bu genelgeyi

- 5 yıl Önce

allah Şahit bu tayinler açılsın kurban keseceğim

- 5 yıl Önce

4 aydır herkes tayin diyor bakan bey yada biri bir kelime Konuşmuyor insanları hergün bugün yarın diye bekletmek çok büyük haksızlık bir kelime ile binlerce kişi rahat edecek bir tarih verilsin şu tarihi düşünüyorum desin çok zor durumdayız her gün Varmı bir haber diye bekliyoruz bir kelime için ben haziranda evlendim eşimden ayrıyız seçimi bekledik çok yorulmadık bir tarih vardı bekledik bakan kapattı bu hafta açılır diye diye ikimizde bittik ailelerimiz her gün Tlf Açıyor ne oldu öyle gidiyoruz bunun bir açıklaması var mı bilmem ama bilseydik evlenmezdik bu kadar acı çekmezdik insanın Hayatı nasıl zehir olur böyle oluyormus o kadar borç eşya al ev düz oturamadık

Sut
Sut - 5 yıl Önce

İhtiyaç yok deniyor,alamıyoruz da deniyor.hırsız gibi sütü alıp giden firmalar,15 günlük ödeme yaparken simdi,2 ayda ödeme yapıyorlar.insaffff.sut ineklerinin hepsini kestiricem.

- 5 yıl Önce

herkesin derdi kırmızı papuç biz süt diyoruz batıyoruz zarar ediyoruz diyoruz haber başlığı sütle alakalı tayinciler burada maaş tıkır tıkır ama ağlamak devam


banner151

banner251