Sütte kafaları karıştıran ihale!

Et ve Süt Kurumu (ESK), ihracat yapacak firmalara yönelik toplam 3 bin 213 ton yağsız süt tozu satışı yapacak. Teklifler, ESK'ya 10 Haziran tarihinde saat 10.00'a kadar verilecek. Satışlar, 'Yağsız Süt Tozu Satış Usul ve Esasları ile Özel Hükümler' çerçevesinde gerçekleştirilecek. Ancak ESK'nın bu ihalesi kafaları karıştırdı.

banner255
Sütte kafaları karıştıran ihale!
banner200

Süt fiyatlarını yukarı çekmek için piyasaya müdahale eden ESK'nın diğer yandan satıcı olarak piyasaya girmesi büyük bir çelişki olarak görülüyor.

Konuyla ilgili çelişkiye dikkat çeken Dünya gazetesi tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, bugünkü köşe yazısında şunları kaydetti: “Piyasaya süt tozu arz etmek yapılan müdahalenin ruhuna aykırı. Süt tozu ne zaman piyasaya arz edilir? Çiğ süt fiyatı çok yükselmişse fiyatı düşürmek için arz edilir. Siz eğer piyasaya süt tozu satarsanız çiğ süt alımını engellemiş olursunuz. Yani sanayici devletten süt tozu alacaksa niye üreticiden çiğ sütü alsın? İhtiyacını süt tozundan karşılamış olur.

Kaldı ki, bildiğimiz kadarıyla süt tozu ithalatına bir sınırlama, yasaklama getirilmedi. Bu şartlarda süt tozunun piyasaya sürülmesi çiğ süt fiyatını düşürür."


YORUM EKLE
YORUMLAR
- 5 yıl Önce

Ünal'dan genel müdür olursa ne bekliyorsunuz ki ?
Nizamettin, Ünal, Günay... al birini vur diğerine.!

tarımcı
tarımcı - 5 yıl Önce

NE BEKLİYORDUNUZKİ DEĞİŞEN HİÇ BİR ŞEY YOK HEM AYNI KİŞİLER ESK KİM VAR PERSONELCİ BENCE VETERİNER VEYA İŞLETMECİ OLMALIYDI BU GÜN SOSYAL İŞLERE ATANAN İRFAN TÜRKMEN KİM SAĞLIK TEKNİSYENİ VE AÇIK ÖÖRETİM MEZUNU NE ALAKA YAZIK GERÇEKDEN TARIMIN BAŞINDAKİLERİ SIRF BİZDEN OLSUN MANTIĞIYLA BU TARIM DİPE VURUR.

baba yorgın
baba yorgın - 5 yıl Önce

bu gün düşünmeden esk nın başına yıllardır personeli canından bezdiren bir genel müdür gelirse vay esk nın haline bizden söylemesi.

banner151

banner251