“Süt Tozu Üretimi” yapılacak

Türkiye'deki süt çiftlikleri güçlerini birleştirerek “Süt Tozu Üretimi” için yatırım kararı aldı.

“Süt Tozu Üretimi” yapılacak
banner200
banner217

Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) adıyla ile birleşen çiğ süt üreticileri Bursa Mudanya'da bir konferans düzenledi.

Konferansa katılan orta ve büyük ölçekteki çiğ süt üreticileri, “Süt Tozu Üretimi Yatırım Kararı”da dahil bir çok önemli kararlara imza attı.

Alınan karara göre süt üretiminin yoğun olduğu bölgelerde süt tozu üretim tesisleri kurulacak. Sütün bol olduğu zamanlarda sütü süt tozunu haline getirerek iç ve dış pazarlarda satışının gerçekleştirilmesini hedefleyen çiftlik sahipleri, ayrıca tüketiciye doğrudan çiğ süt satmak için de girişimlerde bulunacak.

TÜSEDAD Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Yıldız, konuya ilişkin yaptığı değerelendirmede, “Ülkemizde 1 milyon 250 binden fazla süt çiftliği var. Bunun yüzde 1,6'sı yani 20 binden fazlası 50 baş ve üzeri hayvana sahip. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verileri ile 2014 yılında yaklaşık 18.5 milyon ton süt üretimi gerçekleşti. Bu sütün sadece 8 milyon tonu sanayiye aktarılıyor. Sanayiye aktarılan ve ticarete konu olan sütün yüzde 12'sini biz üretiyoruz. Yani dernek üyelerimiz; hem önemli bir miktarda hem de ülkenin en kaliteli sütünü üretiyor. Ancak yem temininde ve süt fiyatının belirlenmesinde etkili olamıyoruz. Bu amaçla önümüzdeki dönem için önemli kararlar aldık. Dernek olarak her üyemizin ortak olabileceği yine TÜSEDAD adıyla tüzel kişilik veya bir kooperatif kuracağız. Süt üretiminin yoğun olduğu bölgelerde süt tozu üretim tesisleri kurarak sütün bol olduğu zamanlarda sütümüzü süt tozuna işleyerek iç ve dış pazarlarda satışının gerçekleştirilmesini sağlayacağız" dedi.

Başkanı Adnan Yıldız, alınan diğer önemli kararları da şöyle sıraladı;

Demek olarak halkımızın taze, günlük çiğ süt talebini karşılamak amacıyla özellikle mevzuatın çıkmasına yönelik, tüketici dernekleri başta olmak üzere birçok sivil toplum örgütü ile diyaloga geçerek desteklerinin istenmesine, siyasi partilerden destek istenmesine, kamunun bu yönde mevzuat değişikliğine gitmesi için baskı oluşturmasına karar verdik.

Ürettiğimiz kaliteli süte katma değer sağlamak amacıyla, bölgesel süt işleme tesislerinin kurulmasına ve üretilecek mamullerin yine bölgesel olarak pazarlaması çalışmalarına karar verdik. Bu konuda başarısını kanıtlamış Tire Süt Kooperatifi ve Konya Şeker ( TORKU) gibi üretici örgütlerinden destek alacağız.

Kendi yemimizi uygun fiyata almak için Ziraat Odaları ile işbirliği yaparak üyelerimizin ihtiyacı olan özellikle kaba yemi sözleşmeli ürettireceğiz. Böylece hem uygun fiyata girdi sağlayacağız, hem de çiftçilerimize pazar ve fiyat garantisi sunacağız. Devletimizden de bu tür sözleşmeli üretim yapan çiftçilerimize ilave destek talebinde bulunacağız.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2019, 11:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
gislain tangala
gislain tangala - 2 ay Önce

istanbuldayim kameruna süt töze ve sivi süte ihtiyacim var. size nase ulaşabilirim.Mersi

gislain tangala
gislain tangala - 2 ay Önce

+905511055406

banner151

banner251