Süt işletmeleri zor durumda!

Kırklareli Süt Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Demircan, süt hayvancılığında üreticinin yaşadığı sorunlar sebebiyle süt üretiminin giderek azaldığını, hayvancılık işletmelerinin kapılarına kilit vurulmaya zorlanıldığını söyledi.

banner247
Süt işletmeleri zor durumda!
banner200
banner217

Kırklareli Süt Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Demircan, süt hayvancılığındaki sorunların yıllardan beri aşılamadığını belirterek, "Süt fiyatlarının düşüklüğü çözüm olarak bölgesel süt maliyetleri belirlenerek süt fiyatlarının bölgelere göre belirlenmesi, süt fiyatlarında istikrarın sağlanarak üreticinin korunması gerekmekte" dedi.

Hayvan işletmeleri kapılarına kilit vurduğunu kaydeden Demircan, "Hayvansal üretimde çalıştırılacak eleman bulma sıkıntısı, çözüm olarak tarım ve hayvancılıkta iş gücü kalitesinin artırılması doğrudan üretimi artıracaktır. Bu nedenle tarım ve hayvancılık alanında işçi çalıştıran kurum ve kuruluşların desteklenmeli ve çalışacak kişiler iş garantili kurslarla teşvik edilmelidir. Süt fiyatlarının düşüklüğü çözüm olarak bölgesel süt maliyetleri belirlenerek süt fiyatlarının bölgelere göre belirlenmesi süt fiyatlarında istikrarın sağlanarak üreticinin korunması gerekmekte. İlimizde süt hayvancılığında üreticinin yaşadığı sorunlar sebebi ile süt üretimi giderek azalmaktan hayvancılık işletmeleri kapılarına kilit vurmaya zorlanmakta. İvedilikle süt sektöründe bu sorunlara kalıcı çözümler bulunmalıdır" ifadelerini kullandı.

Çözüm üretmeye çalıştıklarını söyleyen Demircan, şunları söyledi:

"Biz süt üreticileri birliği olarak, üreticilerimizin ürettikleri sütün maliyetinin düşürülerek Ulusal Süt Konseyi'nin belirlediği taban fiyatın uygulanmasını sağlama amacıyla üreticilerimize ait sütün birliğimiz aracılığı ile satış ve pazarlanmasını yaparak aynı zamanda girdi maliyetlerinin düşürülmesi ile ilgili çalışmalarla üreticilerimizin sorunlarına bir nebze olsun çözüm üretmeye çalışıyoruz. Unutulmamalıdır ki ülkemizin kalkınması, güçlü, sürdürülebilir ve üreten bir tarım ve hayvancılık politikası ile mümkün olacaktır."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151