Ödemiş peyniri tanıtıldı!

İzmir'in Ödemiş ilçesinde, 'Ödemiş Peynir Şenliği' düzenlendi. Şenlikte, Ödemiş peynirinin kaliteli üretimin artması için uzmanlar görüşlerden bilgi alındı.

Ödemiş peyniri tanıtıldı!
banner200
banner217

Şenlik hakkında bilgi veren Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu, ilk defa Ödemiş'te gerçekleştirilen şenlik sayesinde peynirciliğin tanıtılarak sorunların masaya yatırılacağını dile getirdi. Üreticilerin daha kaliteli peynir üreterek daha fazla gelir elde edeceğini kaydeden Ateşoğlu, gelecekte de bu şenliğin geliştirilerek sürdürüleceğini anlattı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrolü Genel Müdürü Muharrem Selçuk, peynirde merdiven altı üretimin kesinlikle kaldırılması gerektiğine dikkat çekerek "Vatandaşlarımız açıkta satılan sütler yerine, marketleri ve mandıraları tercih etmelidir. Peynirde tuz oranının belli standartlara çekilmesi gerekir. İnsan sağlığı için buna önem vermeliyiz. Peynirde markalaşmayı ön plana çıkarmalıyız" dedi.

Bu yıl ilk kez düzenlenen, peynirin konuşulduğu ve sektörün ivme kazanmasını hedefleyen Ödemiş Peynir Şenliği'nde ziyaretçiler mandıracıların hazırladıkları peynirleri tek tek tatma fırsatı da buldu.

Kaynak: İzmir Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251