Merkez Bankası süt fiyatlarına müdahale etti!

Merkez Bankası, döviz kurlarının yükselmesine engel olamazken, süt fiyatlarına müdahale etti. Ulusal Süt Konseyi'nin geçtiğimiz Cuma günü yapılan toplantısında belirlenen çiğ süt fiyatları, Merkez Bankası'nın müdahalesi ile 10 kuruş düşürüldü. Süt üreticisi şimdi Merkez Bankası'ndan enflasyon konusunda gerçekten samimi ise yem fiyatlarına da müdahale bekliyor.

Merkez Bankası süt fiyatlarına müdahale etti!
banner282

Ulusal Süt Konseyi'nde belirlenen yeni fiyat daha uygulanmadan 10 kuruş düşürülmesi üreticinin tepkisini çekti. Yem başta olmak üzere girdi maliyetleri yüzde 40 oranında artarken, Merkez Bankası'nın maliyet artışlarının altında belirlenen süt fiyatlarına müdahale etmesi dikkat çekti.

SÜT FİYATLARINA MÜDAHALE SKANDAL DUYURU İLE ORTAYA ÇIKTI

Merkez Bankası'nın süt fiyatlarına müdahalesi, Ulusal Süt Konseyi'nin skandal duyurusu ile ortaya çıktı. Skandal duyuru şöyle:

“15.08.2018 – 31.12.2018 dönemine ait %3.6 yağ ve %3.2 proteinli soğutulmuş çiğ sütün bir önceki dönemde 1.53 TL/Litre olan tavsiye fiyatı, Merkez Bankası'nın uyarısıyla 15 Ağustos 2018'den geçerli olacak şekilde 1.70 TL/Litreye yükseltilmiştir."

Bilindiği üzere Cuma günü yapılan toplantıda üreticinin eline geçecek çiğ süt referans fiyatı 01 Ağustos – 31 Aralık 2018 tarihlerinde geçerli olmak üzere soğutma ve nakliye bedelleri hariç 1,70 TL olarak belirlenmişti. Soğutma ve nakliye bedelleriyle birlikte bu fiyat 1.80 lira olarak açıklanmıştı. Ancak Merkez Bankası'nın müdahalesiyle birlikte çiğ süt referans fiyatı 1.70 TL'ye düşürüldü.

MÜDAHALENİN HAYVANCILIĞA FATURASI AĞIR OLACAK!

Merkez Bankası'nın müdahalesi süt fiyatlarının düşürülmesi, dişi hayvan kesimlerini artırmasından endişe edilirken, bunun ülke hayvancılığına faturası ise ağır olacak. Üreticinin girdi maliyetleri konusunda bir adım atılmazken, Merkez Bankası'nın süt fiyatlarına müdahale etmesi manidar bulundu.

MERKEZ BANKASI YEM FİYATLARINA DA MÜDAHALE EDECEK Mİ?

Süt fiyatlarına yapılan müdahalenin ardından şimdi üretici bu sorunun cevabını merak ediyor. Yem fiyatlarına da müdahale edilecek mi? Süt üreticisi, Merkez Bankası'nın enflasyon konusunda gerçekten samimi ise yem fiyatlarına da müdahale etmesini bekliyor.

TARIMDANHABER

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Herşey dış güç diymi
Herşey dış güç diymi - 4 yıl Önce

Kardeşim köyünü eken ler şehire indi biz dahil şimdi eken yetiştiren yok şehridede düzen belli aş evi bakıyor nasılsa üretici olmazsa böyle olmaz tarım politikası değişmeli acilen şehirden köye başlamalı

banner151