Çiğ süt fiyatlarına komik artış!

Ulusal Süt Konseyi'nden üreticinin beklediği karar çıkmadı. Çiğ süt fiyatlarına yüzde 11 gibi komik bir artış yapıldı.

banner247
Çiğ süt fiyatlarına komik artış!
banner200
banner217

Ulusal Süt Konseyi toplantısında üreticiyi sevindirecek karar çıkmadı. Üretici, süt fiyatlarının 2 TL olmasını beklerken, Ulusal Süt Konseyi'nden 1.70 lira gibi komik bir karar çıktı. Örgüt giderleri hariç üreticinin eline 1.70 lira geçecek. Yem maliyetleri yüzde 40 seviyesinde artarken, çiğ süt fiyatlarına yüzde 11 gibi komik bir artış yapılması dikkat çekti.

ÜRETİCİNİN ELİNE GEÇECEK NET RAKAM AÇIKLANDI

Ulusal Süt Konseyi'nin toplantısı Tarım ve Orman Bakanlığında yapıldı. Toplantıya Bakanlık yetkilileri, sanayici ve üretici temsilcileri katıldı. Yapılan toplantı sonucunda üreticinin eline geçecek çiğ süt referans fiyatı 01 Ağustos – 31 Aralık 2018 tarihlerinde geçerli olmak üzere soğutma ve nakliye bedelleri hariç 1.70 olarak belirlendi.

Çiğ süt fiyatlarında soğutma ve nakliye bedellerinin açıklanan rakamdan hariç tutulması üreticiyi biraz olsun rahatlattı. Ancak açıklanan rakam genel beklentinin altında kaldı. Açıklanan fiyata soğutma ve nakliye bedelleri de dahil edildiğinde 1.81 TL'ye çıkıyor. Üreticinin genel beklentisi ise 1.90 TL'nin üzerindeydi.

TEMMUZ AYI ÜRETİCİNİN ALEYHİNE OLDU!

Açıklanan yeni fiyat 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olacağı için üretici Temmuz ayında satılan ucuz sütün karşılığını alamayacak.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 2 yıl Önce

Bu verilen zam süt üreticisini tatmin etmez dolayısıyla bu inekler 2010 da ki gibi kesime gider ondan sonrada damızlık hayvan getirmek için bol bol ithal ederiz . Vay benim konseyim bir bardak çayın kaç para olduğu bilmiyormusunuz yazık çok yazık bu insanları saf yerine koymayın artık .

- 2 yıl Önce

Üretici kardeşim enayi yerine koyulmayi devam devletin eliyle

- 2 yıl Önce

İsa kardeş süt sağmıyan ineği olmayanlar birlik başkanı olursa böyle olur selamlar

banner248
banner151