" />

Bakan Faruk Çelik: Çiftliklerden elde edilen sütler satılacak!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tüketiciye sağlıklı yoldan çiğ süt ulaştırmayı amaçladıklarını söyledi. Çelik, “Bu doğrultuda oluşturulmuş sütmatiklerde, hastalıklardan arındırılmış çiftliklerden elde edilen sütler satılacak" açıklamasını yaptı.

banner255
Bakan Faruk Çelik: Çiftliklerden elde edilen sütler satılacak!
banner200

Çelik, Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı kuruluşlardan Soğuk Hava Deposu İşletmeciliğinin (BELSO) Oran'daki "Süt Satış Noktası"nın tanıtımına katıldı. Bakan Çelik, burada yaptığı konuşmada, çiğ sütün tüketiciye sağlıklı yoldan ulaşmasını amaçladıklarını ve kontrollü satışına yönelik bir düzenleme yaptıklarını hatırlatarak, bunun o dönem çeşitli eleştirilere konu olduğunu ifade etti. Çelik, Bakanlık olarak bir taraftan gıda arzını yeterince sağlama zorunlulukları, diğer taraftan da gıdaya sağlıklı erişimi düzenlemek durumunda bulunduklarını söyledi.

Çelik, tanıtımı yapılan süt satış noktasında "Sütmatik" cihazının bulunduğunu belirterek, sütün hangi işletmeden, hangi saatte geldiğinin bu makineler üzerinde yarından itibaren görülebileceğini ifade etti.

Bu cihaz üzerinde ürünün adı, üreticinin adı soyadı veya ticari unvanı, adresi, hayvancılık işletme numarası, sütün sağım tarihi ve son kullanma tarihine ilişkin bilgilerin yer alacağına işaret eden Çelik, cihaz üzerinde ayrıca "Kullanmadan önce kaynatın" ve "0-4 santigrat derecede buzdolabında muhafaza ediniz" uyarılarının bulunacağını bildirdi.

Çelik, Türkiye'nin 19 milyon ton süt üretimi olduğuna ancak bunun sadece 1,5 milyon tonunun ari işletmelerden elde edilebildiğine dikkati çekerek, "Sütmatik"te hastalıklardan arındırılmış çiftliklerden elde edilen sütün satıldığını söyledi.

Amaçlarının bu yolla ari işletmeleri teşvik etmek olduğunu vurgulayan Çelik, sütün kalitesinin artması için ari işletmelerin artması gerektiğini dile getirdi. Çelik, üreticilerin çiğ sütü piyasada 1,30 liradan sattığını belirterek, 2 liralık satış fiyatının üretici için de iyi olduğunu ve söz konusu işletmelerin artmasını teşvik edeceğini ifade etti.

Çelik, hayvancılığın geleceğinin de sütle ilgili olduğunu, hayvansal ürünlerin güvenli üretilip tüketilmesi için el birliği yapacaklarını söyledi.

Çiğ sütün litresi 2,5 lira

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de hastalıktan ari i̇şletmelerden elde edilen çiğ sütü Ankara'nın değişik noktalarında halka ulaştırmak için adım atıldığını, buradan alınan sütün 24 saat boyunca satışa hazır olduğunu ifade etti.

Gökçek, üreticiden litresini 2 liraya aldıkları sütü, tüketiciye 2,5 liradan sattıklarını belirterek, üreticiye daha çok gelir sağladıklarını, aracıyı ortadan kaldırdıklarını söyledi. Gökçek, şu an Ankara'da 13 noktada çiğ süt satışı yaptıklarını, bu rakamı artıracaklarını bildirdi.

Konuşmaların ardından Bakan Çelik ve Gökçek, Sütmatik'ten çiğ süt aldı.

Cihazdan çiğ süt alan tüketici Ayşe Baş da dışarıdan temin edilen sütlerde katkı maddesi olduğunu düşündüğünü, buradan aldıkları sütün güvenilir olduğunu bildiklerini ifade etti.

Çiğ sütü yoğurt yapmak için aldığını belirten Baş, sütün tadının çok güzel, fiyatının da iyi olduğunu kaydetti.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gördünüzmü rant nasıl varmış
Gördünüzmü rant nasıl varmış - 4 yıl Önce

Rantın olmadığı yer yok gördünüzmü arkadaşlar

2 boyalı
2 boyalı - 4 yıl Önce

makyaj nereye kadar !

Örnek proje
Örnek proje - 4 yıl Önce

Örnek takdir edilecek proje tüm belediyeler örnek almalı. Üreticininde tüketicininde faydasına

Üretenin değil
Üretenin değil - 4 yıl Önce

Üretenin değil parası çok olupta bu işe elini atmış modern çiftliği kurmuş zenginin yanında bir proje arı çiftlik diyor farkındaysan köylüye hayrı yok şehirlinin şehirliye hayrı var köy boş olur tabi al sana süt

- 4 yıl Önce

Türkiye bugüne kadar çok hükümet gördü. Bazısı iyiydi, bazısının devrinde krizler görüldü ama hepsinin ortak özelliği İyi-kötü, az çok halka hizmet etmekti. Bu iktidarın tek amacı nasıl halkı yolarım? Yolunan halka halkı çok iyi yolduğum için nasıl kendimi alkışlatırımın canbazlığını yapmak.

tokatlı
tokatlı - 4 yıl Önce

çiftçiden al 1 liraya sütmatik te sat 2.5 liraya millet tüccardan şikayetçi orantısız kar ediyor ürünümüz dergerinde satılmıyor diye devletin yaptıgına bak...eeeee tabi aradaki 1.5 lirayı yiyecek birileri vardır illaki.yoksa benmi yanlış düşünüyorum gerçekten milletin sağlıgınımı düşünüyorlar :)))

banner151

banner251