" />

Bakan Çelik: Çiğ sütün satışını yasaklamıyoruz!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çiğ sütün doğrudan arzına ilişkin açıklama yaptı. Çiğ sütün doğrudan arzına ilişkin yaptıkları açıklamanın farklı anlamlara gelecek şekilde değerlendirmelerde bulunulduğuna dikkat çeken Çelik, "çiğ süt satışının yasaklanması gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir" dedi.

Bakan Çelik: Çiğ sütün satışını yasaklamıyoruz!
banner200
banner217

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Geçtiğimiz günlerde çiğ sütün doğrudan arzına ilişkin yapmış olduğumuz düzenlemenin detaylarını kamuoyu ile paylaştık. Ne yazık ki düzenlemenin nihai amaç ve kapsamı gözetilmeden ve konu tam anlaşılmadan bazı değerlendirmeler yapıldığını görüyoruz.

Bizim amacımız; vatandaşlarımızın sağlıklı ve güvenilir çiğ süte erişmeleri ve tüketmeleri için çiğ süt üretim ve dağıtım zincirindeki olumsuzlukları gidermektir. Bruselloz ve tüberkülozdan ari çiftlik hayvanlarından elde edilen, bakteri sayısı Türk Gıda Kodeksinde belirlenen limitlerin altında olan, herhangi bir antibiyotik kalıntısı içermeyen, sağımdan hemen sonra 4oC'nin altına soğutulan ve nakil ile satış esnasında bu sıcaklıkta muhafaza edilerek tüketiciye ulaştırılan süt, sağlıklı ve güvenilir süttür.

Bu durumda hangi koşullarda üretildiği, ne gibi araçlarla muhafaza edildiği, hangi ortam ve imkanlarla tüketiciye sunulduğu ve içinde neleri barındırdığı bilinmeden satışa sunulan hiçbir gıda ürünü güvenilir olamaz. Sağlıklı ve güvenilir çiğ sütü; bizzat üreticileri de doğrudan tüketiciye satabilir… Süt üreticilerinden süt alan yerel perakendeciler de tüketiciye satabilir.

ÇİĞ SÜTÜN YASAKLANMASI SÖZ KONUSU DEĞİL

Dolayısıyla çiğ süt satışının yasaklanması gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Yapmış olduğumuz düzenleme ile sütün sağımından bizzat tüketiciye ulaşıncaya kadar ki aşamalarının olması gereken kriterlerini belirledik. Bu düzenlemeyi yapmaktaki bir diğer amacımız ise ülkemizdeki orta ve büyük ölçekli süt işletmelerinin ari işletme hüviyetine kavuşmalarını teşviktir.

ARİ İŞLETMELERİ TEŞVİK EDİYORUZ

Ülkemizdeki ari işletmelerden 1 milyon 300 bin ton çiğ süt elde ediliyor. Bu işletmeler genelde orta ve büyük ölçekte olanlar. Yapmış olduğumuz düzenleme ile bu işletmelerin tamamını ari işletme olmaya da teşvik ediyoruz.

Öte yandan ülkemizde 915 bin dolayında 10 baş ve altı aile işletmesi bulunuyor. Buralardaki süt üretim süreçlerinde ciddi bir sorun görünmüyor. Var olan sorunlar için de İşletme Bazlı Danışmanlık sistemimizde yer alan veterinerlerimiz, her türlü eğitici ve bilgilendirici faaliyetlerde bulunacaklardır. Bu işletmelerimizin süt üretimlerinin önünde her hangi bir engel bulunmamaktadır.

Neticede biz her zaman üreticimizin ve tüketicimizin yanında olmayı sürdüreceğiz. Bir litre süt üretenin de bir ton süt üretenin de döktüğü alınteri bizim için kutsaldır, milli servettir. Tüketicilerimizin de sağlıklı ve güvenilir süte erişmelerini sağlamak asli görevlerimiz arasında olduğundan bu konuda üzerimize düşen vazifeleri yapmaya da devam edeceğiz."

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

önce referans fiyata sütümüzü sattırında1,21 sonra sokak sütüne el atın.

süt fiyatı
süt fiyatı - 4 yıl Önce

ya masa bwşında bu işi cevirmek laf etmek okadar kolayki konuş babam konuş. yem kaç para saman kaç para slaj kaç para süt kaç para. kalem kalem hesap yapsın süt le karsılaştırsın dönsun çifciye öyle acıklama yapsın bu sayın bakan bey. lafla herkez yapar. bide diyorlarya onlar konşur bizyaparız külleyen yalan oturdukları yerde anca reklam bunların işi önce siz çifciyi bi kurtarın yoksa türkiye batacak ackalacak önümüzdeki on yıl içerisinde üretim sıfıra düşünce bakan beyyyyyyyyyyyyyy

Sut
Sut - 4 yıl Önce

Neden trtye çıkıp açıklama yapmıyor.

- 4 yıl Önce

tüketici kounmalı tamam küçük işletmeyi kim koruyacak

Çiğ süt
Çiğ süt - 3 yıl Önce

Bence hem sokakta satilsin hem marketlerde vatandaş hangisini tercih ederse onu alsın

banner151

banner251