Süs bitkisinde KDV karışıklığı!

Büyük üretici süs bitkisinde KDV'nin indirilmesini isterken, küçük üretici ise ithal ürünlerin fiyatlarını ucuzlatacağı gerekçesiyle KDV indirimine karşı çıkıyor.

banner255
Süs bitkisinde KDV karışıklığı!
banner200

ÖZEL HABER

Tarımsal Yalova İl Süs Bitkileri Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aysan, Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR)'in KDV talebine tepki gösterdi. KDV indirim talebi ile ilgili olarak SÜSBİR tarafından hazırlanan raporun gerçekleri yansıtmadığını dile getiren Aysan, sektördeki KDV indiriminin yerli üreticinin aleyhine, ithalatçıların ise lehine bir durum olacağını söyledi.

Süs bitkilerinin, ihracatının tohumluk genelgesine göre ithalatının ise süs bitkileri olarak yapıldığını ifade eden Aysan, şunları kaydetti: “Süs bitkilerine ithalatta ortalama yüzde 2,7 ile yüzde 10 arasında düşük gümrük vergisi uygulanıyor. Süs bitkisi üreticisi gibi görünüp süs bitkileri ithalatı yaparak haksız rekabet etmektedirler. Gümrük vergi oranlarının düşük olmasının sayesinde yerli üretime ve üreticilere zarar vermektedirler.

KÜÇÜK ÜRETİCİNİN KDV İLE BİR SORUNU YOK!

Süs bitkileri üreticilerinin KDV ile ilgili bir sorunu yoktur. Bilindiği gibi süs bitkiler üretimi yapmak için alınan malzeme ve materyaller için KDV ödemektedirler. Bu KDV'ler yüzde 18 civarındadır. Süs bitkileri üreticileri bitki satışında yüzde 18 KDV uygulamaktadır. Süs bitkileri ithalatından devletin elde ettiği KDV geliri yaklaşık 48.4 milyon TL'dir. KDV'nin yüzde 8'e düşürülmesi durumunda devletin vergi kaybı 26.5 milyon lira olacak. İthal mallar ucuzlayacağı için yerli üretici daha da mağdur duruma gelecek"

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Kanunen süs bir adında bir alt birlik yok.

- 4 yıl Önce

2. Genel kurulda yapılmazsa kapanır deniyor 5553 de. Haklı sın kanunen kuruldu ama kanunen de kapanması gerekir.

- 4 yıl Önce

toplantının yapılaca otelin sığınakları çok soğukmuş bu sebebe olurmu

- 4 yıl Önce

Evet kanunen kurulmuş olan Tarımsal Yalova ili süs bitkileri üreticileri birliği ,Bayındır süs bitkileri üreticileri birliği,Ödemiş süs bitkileri üreticileri birliği,Sakarya süs bitkileri üreticileri birliği Kocaali süs bitkileri üreticileri birliği Tarım bakanı onayı ile kurulmuştur.

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR), 5553 sayılı Tohumculuk Kanuna istinaden Türkiye Tohumcular Birliğine bağlı yedi alt birlikten birisidir yani alt birliktir patron tohumculardır

banner151

banner251