Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Kursu Başladı

Hakkari'de 2016 yılı içerisinde Süs Bitkileri Yetiştiriciliğine yönelik uygulanması planlanan ve Bakanlığın 2016 Yılı Yatırım Programına alınan 'Şehrin Gülümseyişleri' projesi ile bağlantılı olarak 'Temel Dış Mekan Süs Bitkileri Yetiştiriciliği' ve 'Süs Bitkileri Fidesi Yetiştiriciliği' kursları başladı.

Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Kursu Başladı
banner200

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının desteği ile Hakkari'de 2016 yılı içerisinde Süs Bitkileri Yetiştiriciliğine yönelik uygulanması planlanan ve Bakanlığın 2016 Yılı Yatırım Programına alınan "Şehrin Gülümseyişleri" projesi ile bağlantılı olarak İl Müdürlüğünün iki grup halinde yapacağı, "Temel Dış Mekan Süs Bitkileri Yetiştiriciliği" ve "Süs Bitkileri Fidesi Yetiştiriciliği" kursları başladı.

Hakkari İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "Bakanlığımız, İş-Kur Genel Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkez Müdürlüğünün ortak protokolleri ile proje kapsamında verilecek eğitimlerle yörede 50 kadın çiftçiye, sertifikalı eğitimler verilmeye 22.02.2016 tarihinde başlanmıştır. Eğitimler sonunda başarılı performans gösteren kadın çiftçiler arasından belirlenecekler ile bir süs bitkileri üretim tesisinin açılması planlanmaktadır. Eğitimler kapsamında kadın çiftçilerimize; Ülkemiz ve dünyadaki süs bitkileri yetiştiriciliğinin durumu, Süs Bitkileri Yetiştiriciliği tanımı ve önemi, Bölgede Yetiştirilebilen Süs Bitkileri, Yetiştirme teknikleri, Sera Koşullarında Süs Bitkileri Yetiştiriciliği, Süs Bitkileri Hastalık ve Zararlıları vb. konularda eğitimler verilecektir.

Proje ile kadın girişimciliğini artırarak bölge halkını Süs bitkisi yetiştiriciliğine teşvik etmek, kadın çiftçilerin ekonomik anlamda gelişmeleri sağlanmak, kadın istihdamını arttırmak, Süs bitkisi endüstrisinde kadın desteği ile bölgede yeni bir üretim alanı oluşturmak ve kurulacak yeni bir işletme ağı ile süs bitkisi ürün üretim hattı oluşturmaktır"

İl Müdür Vekili Abdullah Seven, proje kapsamında verilecek eğitimlerle ilgili olarak şunları kaydetti: "Verilecek eğitimlerle ilimizde süs bitkileri alanında modern işletmelerin yaygınlaştırılması sağlanacak, kadın çiftçilerimizin ilimiz tarımsal üretim içerisindeki payında artış sağlanmış olacak ve bölgede yaşayan halkın gelir düzeyi artırılarak, göç dalgasının önüne bir nebze de olsa geçilmesi sağlanacaktır" dedi.

Eğitimlerin 22.03.2016 tarihinde tamamlanması planlanıyor.

YORUM EKLE

banner251