Buğdayın en önemli zararlılarından biri olan Süne'ye karşı mücadele, kaliteli buğday üretimi sağlamak için oluşturulan politikaların başında geliyor. Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Hüseyin Çevik, süneyle mücadelede çiftçileri daha dikkatli olmaları konusunda uyardı. Hububat alanlarındaki süne artışına dikkat çeken KTB Başkanı Hüseyin Çevik, mahsulde kaliteyi korumak için biyolojik mücadelenin yetersiz kaldığı alanlarda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün belirlediği alanlarda teknik ekiplerin kontrolünde çiftçilerin ilaçlama yapması gerektiğine vurgu yaptı. 

NE KADAR KALİTE O KADAR GELİR

KTB Başkanı Çevik, “Süne başta olmak üzere, zirai mücadele hububat gelirini doğrudan etkilemektedir" dedi. Kalitesiz bir buğdayın piyasa değerinin olmadığını söyleyen Çevik, “Nitekim borsamıza gelen buğdaylar arasında önemli fiyat farklılıkları olmaktadır. Süne emgi oranının yüzde 3,5’in üstünde olması halinde buğdayın ekmeklik vasfını kaybettiği düşünüldüğünde ne kadar büyük bir gelişme gösterdiğimiz ortaya çıkmaktadır. Süne ile mücadele de ürünün kalite düzeyi ve pazar değeri korunmaktadır. Gelinen bu noktanın ardından rehavete kapılmadan, çalışmalara devam edilmesi gerekir.

Süne mücadelesinin ilimiz için önemli olduğu ve ihmale gelmeyeceği unutulmamalıdır. Çiftçilerimizin süne ile mücadelede daha hassas davranmaları gerekir.  Sadece süne emgi oranındaki 1-2 puanlık düşüş ülke ekonomisine doğrudan ve dolaylı 1 milyar TL bir kazanım sağlamaktadır. Bu aynı zamanda çiftçimizin kazanması demektir. Bu açıdan biz diyoruz ki; Ne kadar kalite o kadar gelir. Konya Ticaret Borsası’nın katkılarıyla Konya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bünyesinde kurulan insektaryumun çalışmalarıyla biyolojik mücadele neticesinde doğaya milyonlarca faydalı böcek salınmış ve süne emgi oranları; yüzde 7’lerden yüzde 1-2’lere, ilaçlanan alan ise, 2 milyon dekardan 30 bin dekara düşürülmüştür. Süne ile mücadelede yüzde 96 başarı sağlanmıştır” dedi. 

KİMYASAL MÜCADELE EN SON NOKTA OLMALI 

Konya’da 10 milyon dekar alanda hububat yetiştiriciliği yapıldığını, 20 ilçede yaklaşık 6 milyon dekar alanda süne ile mücadele edildiğini belirten Çevik, süne yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kontrolünde ilaçlama çalışmalarının da yapıldığını ifade etti.

Bu sene örneğinde olduğu gibi sünenin yoğun olduğu yıllarda kimyasal ilaç kullanarak mücadele yapılması gerektiğini söyleyen Çevik, “29 Mayıs-3 Haziran 2019 tarihinde yapılan tespitlerde yumurta parazitlenme oranı yüzde 35,8 olarak tespit edilmiştir. Bu yüksek bir orandır. Özellikle Ankara ili sınırlarında bulunan ilçe ve mahallerimizde yoğunluk tespit edilmiştir. Altınekin, Cihanbeyli, Çeltik, Karatay, Kulu, Sarayönü ve Yunak ilçelerimize bağlı 76 mahallede 495 bin dekar alanda ilaçlama ilanı yapılmıştır. Kimyasal mücadele çalışmaların en son noktası olup, diğer mücadele yöntemlerinden sonuç alınamadığı ve çiftçinin ürününün yemlik sınıfa gideceği durumlarda uygulanır ve metrekaredeki nimf sayısına göre ilaçlama kararı görevli teknik elemanlar tarafından verilir"dedi. 

İLAÇLAMA GECİKMEDEN YAPILMALI

Çiftçileri ilaçlama zamanı konusunda uyaran Çevik, "Ürün kalitesi ve ekonomik açısından süne mücadelesinde ilaçlama kararı alınan yerlerde çiftçilerimiz gecikmeden ilaçlamalarını yapmaları gerekmektedir. İlaçlamada geç kalınan süre süne zararını artırmakta olup zaman çiftçimizin aleyhine işlemektedir. İlaçlamaların fayda sağlaması için de İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kontrolünde belirtilen saatlerde, hava şartlarına göre yapılmalıdır. İlaçlama yapılırken zehirlenmelere karşı gerekli kişisel tedbirler alınmalıdır. Çevrede bulunan arıcılar ve hayvan sahiplerine ilaçlamadan önce haber verilmelidir” diye konuştu.