Su ürünleri üretimi 15 yılda 277 bin tona çıktı!

Türkiye'nin su ürünleri yetiştiricilik üretimi, son 15 yılda yüzde 352'lik artışla 277 bin tona ulaştı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, su ürünlerine verilen destekler hakkında bilgi verdi.

banner247
Su ürünleri üretimi 15 yılda 277 bin tona çıktı!
banner200
banner217

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, su ürünleri yetiştiriciliği desteklemeleriyle ilgili olarak yazılı açıklama yaptı. Fakıbaba, şunları kaydetti:

“Sağlıklı beslenmede önemli bir protein kaynağı olan su ürünleri üretiminde tür çeşitliliğinin ve üretim miktarının artırılması, Bakanlığımızın öncelikleri arasında yer alıyor. Bu doğrultuda hem avcılık hem de yetiştiricilik yoluyla elde edilen su ürünlerimizi halkımızın daha bol tüketebilmesini hedefliyoruz. Bu çerçevede sektörün mevcut durumunu da dikkate alarak her yıl yeni düzenlemeler yaparak su ürünleri üreticilerimizi destekliyoruz.

İlk defa destek uygulamasını başlattığımız 2003'ten bu yana su ürünleri üreticilerimize 1,230 milyar TL'lik destekleme ödemesi yaptık. 2003'te verdiğimiz 1 milyon TL'lik desteğimizi, sonraki yıllarda artırarak devam ettirdik. Bu kapsamda geçen yıl 43 milyon TL olan desteği yüzde 20'lik artışla 2018 yılında 52 milyon TL'ye yükselttik.

Verdiğimiz bu desteklerle son 15 yılda;

1.245 olan yetiştiricilik tesisi sayısı % 85 artışla 2.308'e,

61 bin ton olan üretim miktarı % 352 artışla 277 bin tona ve

Yetiştiricilik üretim değeri ise 212 milyon TL'den 4 milyar TL'ye yükseldi.

Desteklerimizin yanı sıra üretimdeki artış ve işleme teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak su ürünleri ihracatımızda da önemli artış yaşandı. Nitekim 2002'de 27 bin ton olan su ürünleri ihracatımız 2017 yılında % 483 artışla 157 bin tona, değer olarak ise 97 milyon dolardan % 784 artışla 855 milyon dolara çıktı. Yaklaşık % 75'i yetiştiricilik tesislerimizde üretilen balıkların oluşturduğu bu ihracatı; başta AB ülkeleri olmak üzere aralarında Japonya, ABD, Rusya ve Kore gibi ülkelerin de yer aldığı 80'i aşkın ülkeye yapıyoruz.

Yetiştiricilik yoluyla elde edilen balıklarımız; aynı zamanda kalitesi, lezzeti ve gıda güvenliği ile dünyada kendisini kabul ettirerek uluslararası platformlarda çeşitli ödüller de almaktadır.

29 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 2018 Yılı Su Ürünleri Yetiştiriciliği Destekleme Tebliği ile bu yıl için verilecek desteklere ilişkin esasları düzenledik.

Söz konusu Tebliğ ile;

Alabalık üretimi yapan yetiştiricilere 0,75 TL/kg,

Yeni türlerde su ürünleri üretim yapan yetiştiricilere 1 TL/kg,

Midye üretimi yapan yetiştiricilere 0,05 TL/kg,

Kapalı sistemde üretim yapan yetiştiricilere, mevcut birim fiyatına ilaveten 0,50 TL/kg,

Karadeniz alası, kırmızı benekli alabalık ve salmo cinsi diğer alabalık türlerinin yetiştiriciliğini yapan üreticilerimize ilave 25 kuruş TL destekleme ödemesi yapacağız.

Ayrıca pazarlamada markalaşmanın yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak, yetiştiriciliği yapılan balığın üretim kalitesini, ürün güvenilirliğini arttırmak ve tüketimin artırılmasına katkı sağlamak amacıyla, balık tanıma kartı desteğini de % 50 artırarak adet başına 3 kuruşa yükselttik.

Diğer tarım ve gıda sektörlerinde olduğu gibi su ürünleri sektörünü de vereceğimiz destek ve ortaya koyacağımız çalışmalarla, 2023 hedeflerimiz doğrultusunda geliştirmeye ve daha da büyütmeye devam edeceğiz.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151